INREGISTRARE AMBARCATIUNE IN BELGIA

Creat de deltasub, Ianuarie 22, 2015, 09:24:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

deltasub

Postez un ghid de inregistrare a  unei ambarcatiuni in Belgia, in ideea ca poate fi de folos  colegilor de pe forum si nu numai.
Am inregistrat barca mea un Beneteau Evasion 22 in Belgia deoarece mi sa parut foarte convenabil. Locuiesc in Italia si voiam sa vin cu barca pe mare spre tara. Am incercat s-o inmatriculez in Romania dar am avut foarte mari piedici. In Italia multa birocratie ca si in tara. Am gasit pe un forum nautic discutii despre inregistrat in Belgia si procedura de urmat.  Se poate face simplu si on line. Acum cu 50 euro sunt pentru cinci ani in regula si pot sa navig unde vreau sub pavilion belgian.. Dupa, pot sa reinoiesc inregistrarea sau sa renunt. Pentru cei interesati, iata procedura:

Deschideti site-ul www.mobilit.belgium.be/fr
Accesati  NavigationNavigation de plaisanceBateau - Lettre de pavillon - Demandez votre lettre de pavillon en ligne
Se deschide:Maritiem Vervoer si in dreapta alegeti limba:FR
In stanga accesati: Nouvelle demande
Acum se deschide pagina Transport maritime  si se completeaza  formularul
Faceti clic pe Lettre de pavillon si nu pe  Immatriculation(aceasta se refera la inmatricularea barcilor care naviga in apele interioare a Belgiei, iar Lettre de pavillon e valabila pentru a naviga in apele internationale si apele nationale a altor state)
Se bifeaza Langue: FR si Non-Commerciale
Se completeaza cu datele personale(numai unde e asterix rosu).  Precizati adresa unde va vor trimite corespondenta: clic pe   Autre adresse de correspondence
Apoi se trece la pagina urmatoare Suivant
Se deschide pagina  Proprietaires  clic pe Ajouter si apoi pe Personne physique(depinde de caz),  Reprenez les donnees de la personne de contact Se completeaza  cu datele personale si se trece procentul de proprietate. Daca sunt mai multi proprietari se trece procentul si datele personale.
Sauvegarder si Suivant
Apare pagina Bateau si se completeaza cu datele barcii
Suivant
Urmeaza pagina Propulsion clic Ajouter se scriu datele motorului
Sauvegarder si Suivant
Timpul de completare a formularului e de 30 minute. Dar se poate memoriza facand clic pe conserver les donnees, in felul acesta se salveaza pe computer un file Marirtiem ...draft si care poate fi repus in formular facand clic pe Ouvrir les donnees enregistrees
Deasemenea in partea dreapta a formularului este semnul(?)info unde e explicata toata procedura functie de situatie.
Cand sunt completate toate datele se deschide: Telechargez le formulaire de demande
Acum formularul se salveaza in  computer in un file format PDF request
  Formularul e complet si  se deschide avand Acrobat reader 9 si Flash Player
Se imprima si se semneaza, apoi impreuna cu documentele cerute la anexa 2 se trimite prin posta sau prin email. Adresele unde se trimit sunt pe pagina Lettre de Pavillon, preferabil Oostende pentru ca accepta si prin e-mail. Daca se trimite prin e-mail, toate documentele trebuie sa fie in PDF.
Documentele ce se cer depind de la caz la caz:

                  - Formularul completat mai sus
                   -Dovada platii de 50 euro (scanata)La banca ca motiv se trece  numarul cuprins intre +++...........+++ din dreapta sus a formularului sau din anexa1. Fara dovada platii, cererea nu se ia in consideratie.
                   -Certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane (se obtine de la primarie)
                   -Carte de identitate
                   -Actul de vanzare cumparare
                   -Certificat de radiere(daca barca a mai fost imatriculata)
                   -Certificat de constructie de la santierul care a construit barca (daca a fost construita in regim propriu, se face o declaratie pe propria raspundere)
                   -Certificat de conformitate de la santier. (se poate si un certificat de la un expert tip Registru naval)
Toate documentele trebuie trimise in copie si copii traduse in franceza. Nu se trimit originalele si nu trebuie legalizate.
Daca barca e mai mica de 7m in scrisoarea de insotire a documentelor  ssepecifica ca in Romania barcile pina in 7m nu se imatriculeaza.

Avantaje
    Se obtine  usor, completand un formular
    Se poate naviga in toata lumea in afara de apele interioare belgiene(pentru care este o alta procedura)
     Se poate naviga fara permis de navigatie (pentru tara de resedinta in cazul nostru Romania, este necesar permis clasa B – limita 12 mile
     Dupa obtinerea Lettre de Pavillon  se poate cere Licenta Radiomaritima gratuit trimitind copie dupa LP. Si completand un formular:   http://www.bipt.be/fr/consommateurs/radio/maritime/licences/formulaire-de-demande-pdf 
     Taxa de inscriere e de 50 euro  pentru barca mai mica de 7,5m. Mai jos pun un tabel  cu taxa functie de marimea si vechimea barcii:

ghrt

Salut

Îţi mulţumesc pentru informaţie! Pare semnificativ mai simplu şi mai ieftin decât să înmatriculezi o barcă în RO.

Câteva întrebări:

Poţi detalia ce se înţelege prin certificat de la un expert tip Registru naval? Bănuiesc că tu ai certificatul de conformitate; eu am o barcă din 1979, când nu exista CE-ul aferent.

Pe site scrie că Déclaration de conformité (CE) pour le bateau de plaisance mis sur le marché ou mis en service dans l'EEE après le 16 juin 1998, OU donner la preuve de l'inscription ou de la mise sur le marché comme bateau de plaisance dans l'EEE avant le 16 juin 1998., ceea ce mă face să cred că cele puse în circulaţie înainte de 1998 sunt exceptate şi trebuie să dovedeşti doar aspectul ăsta.

În tabel apare şi o sumă de "reînnoire pe 5 ani" de 98; ce vrea să fie? Eu am barca sub 7 metri, ca şi Evasion-ul 22 de altminteri.

Certificatul de atestare a domiciliului şi cetăţeniei române se eliberează de Evidenţa Populaţiei contra unei taxe de 22 lei la CEC/ Trezorerie şi timbru fiscal de 5 lei.

Florio

Citat din: deltasub din Ianuarie 22, 2015, 09:24:02 PM
Am  pus pe blogul meu www.deltasub.blogspot.com un ghid de inregistrare a  unei ambarcatiuni in Belgia. Postez si pe Cap Compas aceasta informatie, in ideea ca poate fi de folos  colegilor de pe forum si nu numai.
Am inregistrat barca mea un Beneteau Evasion 22 in Belgia deoarece mi sa parut foarte convenabil. Locuiesc in Italia si voiam sa vin cu barca pe mare spre tara. Am incercat s-o inmatriculez in Romania dar am avut foarte mari piedici. In Italia multa birocratie ca si in tara. Am gasit pe un forum nautic discutii despre inregistrat in Belgia si procedura de urmat.  Se poate face simplu si on line. Acum cu 50 euro sunt pentru cinci ani in regula si pot sa navig unde vreau sub pavilion belgian.. Dupa, pot sa reinoiesc inregistrarea sau sa renunt. Pentru cei interesati, iata procedura:

Deschideti site-ul www.mobilit.belgium.be/fr
Accesati  NavigationNavigation de plaisanceBateau - Lettre de pavillon - Demandez votre lettre de pavillon en ligne
Se deschide:Maritiem Vervoer si in dreapta alegeti limba:FR
In stanga accesati: Nouvelle demande
Acum se deschide pagina Transport maritime  si se completeaza  formularul
Faceti clic pe Lettre de pavillon si nu pe  Immatriculation(aceasta se refera la inmatricularea barcilor care naviga in apele interioare a Belgiei, iar Lettre de pavillon e valabila pentru a naviga in apele internationale si apele nationale a altor state)
Se bifeaza Langue: FR si Non-Commerciale
Se completeaza cu datele personale(numai unde e asterix rosu).  Precizati adresa unde va vor trimite corespondenta: clic pe   Autre adresse de correspondence
Apoi se trece la pagina urmatoare Suivant
Se deschide pagina  Proprietaires  clic pe Ajouter si apoi pe Personne physique(depinde de caz),  Reprenez les donnees de la personne de contact Se completeaza  cu datele personale si se trece procentul de proprietate. Daca sunt mai multi proprietari se trece procentul si datele personale.
Sauvegarder si Suivant
Apare pagina Bateau si se completeaza cu datele barcii
Suivant
Urmeaza pagina Propulsion clic Ajouter se scriu datele motorului
Sauvegarder si Suivant
Timpul de completare a formularului e de 30 minute. Dar se poate memoriza facand clic pe conserver les donnees, in felul acesta se salveaza pe computer un file Marirtiem ...draft si care poate fi repus in formular facand clic pe Ouvrir les donnees enregistrees
Deasemenea in partea dreapta a formularului este semnul(?)info unde e explicata toata procedura functie de situatie.
Cand sunt completate toate datele se deschide: Telechargez le formulaire de demande
Acum formularul se salveaza in  computer in un file format PDF request
  Formularul e complet si  se deschide avand Acrobat reader 9 si Flash Player
Se imprima si se semneaza, apoi impreuna cu documentele cerute la anexa 2 se trimite prin posta sau prin email. Adresele unde se trimit sunt pe pagina Lettre de Pavillon, preferabil Oostende pentru ca accepta si prin e-mail. Daca se trimite prin e-mail, toate documentele trebuie sa fie in PDF.
Documentele ce se cer depind de la caz la caz:

                  - Formularul completat mai sus
                   -Dovada platii de 50 euro (scanata)La banca ca motiv se trece  numarul cuprins intre +++...........+++ din dreapta sus a formularului sau din anexa1. Fara dovada platii, cererea nu se ia in consideratie.
                   -Certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane (se obtine de la primarie)
                   -Carte de identitate
                   -Actul de vanzare cumparare
                   -Certificat de radiere(daca barca a mai fost imatriculata)
                   -Certificat de constructie de la santierul care a construit barca (daca a fost construita in regim propriu, se face o declaratie pe propria raspundere)
                   -Certificat de conformitate de la santier. (se poate si un certificat de la un expert tip Registru naval)
Toate documentele trebuie trimise in copie si copii traduse in franceza. Nu se trimit originalele si nu trebuie legalizate.
Daca barca e mai mica de 7m in scrisoarea de insotire a documentelor  ssepecifica ca in Romania barcile pina in 7m nu se imatriculeaza.

Avantaje
    Se obtine  usor, completand un formular
    Se poate naviga in toata lumea in afara de apele interioare belgiene(pentru care este o alta procedura)
     Se poate naviga fara permis de navigatie (pentru tara de resedinta in cazul nostru Romania, este necesar permis clasa B – limita 12 mile
     Dupa obtinerea Lettre de Pavillon  se poate cere Licenta Radiomaritima gratuit trimitind copie dupa LP. Si completand un formular:   http://www.bipt.be/fr/consommateurs/radio/maritime/licences/formulaire-de-demande-pdf 
     Taxa de inscriere e de 50 euro  pentru barca mai mica de 7,5m. Mai jos pun un tabel  cu taxa functie de marimea si vechimea barcii:

Multumesc de informatii, mi-ai luminat ziua :) !
Eu nu am nevoie, barca mea e inmatriculata.
Dar imi place sa vad ca exista si se recurge la posibilitati care sa excluda birocratia inutila si costisitoare pusa in miscare de statul roman.
In plus de asta le zadarniceste incadrarea barcilor noastre modeste, la categoria "lux" .


Am si o intrebare: ai gasit cumva si o posibilitate de asigurare ? Adica daca barca e inregistrata in Belgia, pentru o asigurare e posibil sa se ceara o inspectie a barcii. De aici pot aparea alte probleme birocratice.

deltasub

@ ghrt
"Poţi detalia ce se înţelege prin certificat de la un expert tip Registru naval? Bănuiesc că tu ai certificatul de conformitate; eu am o barcă din 1979, când nu exista CE-ul aferent.

Pe site scrie că Déclaration de conformité (CE) pour le bateau de plaisance mis sur le marché ou mis en service dans l'EEE après le 16 juin 1998, OU donner la preuve de l'inscription ou de la mise sur le marché comme bateau de plaisance dans l'EEE avant le 16 juin 1998., ceea ce mă face să cred că cele puse în circulaţie înainte de 1998 sunt exceptate şi trebuie să dovedeşti doar aspectul ăsta.

În tabel apare şi o sumă de "reînnoire pe 5 ani" de 98; ce vrea să fie? Eu am barca sub 7 metri, ca şi Evasion-ul 22 de altminteri.

Certificatul de atestare a domiciliului şi cetăţeniei române se eliberează de Evidenţa Populaţiei contra unei taxe de 22 lei la CEC/ Trezorerie şi timbru fiscal de 5 lei."

Vreau sa precizez ca procedura de mai sus se refera la cazul meu. Toate actele ce se cer, sunt scrise pe pagina Lettre de Pavillon. Cum franceza mea e zero, toate informatiile le-am luat de forumul : http://forum.amicidellavela.it/ (trebuie sa fii inregistrat ca sa ai acces la sectiunea Normative),iar traducerile le-am facut cu Google. Din experienta altora, daca nu ai nici un document pentru barca ta, trebuie sa dai o declaratie pe proprie raspundere, dar si un certificat de la un expert ca barca e in regula, sau depinde ce documente ai. Barca mea e din 1980 iar documentele trimise sunt cele de mai sus.Eu am avut documentele de la constructor si au fost suficiente. Barcile de odinioara aveau un numar la tribord pupa incastrat de la matrita si care e cerut in formular, daca este. Cum fiecare caz poate fi particular, bine ar fi sa fie redata aici pe forum si experienta celor care au facut sau urmeaza sa faca acest pas.
Suma din dreapta tabelului se refera la reinoirea inregistrarii dupa cinci ani, cum barca ta e sub 7,5 metri, 50 euro e singura ce ai de platit. Cei de la Evidenta populatiei habar nu aveau de certificatul de atestare a domiciliului si a cetateniei, asa ca a trebuit sa caut un birou  al primariei, asta in Braila.

@ Florio
"Multumesc de informatii, mi-ai luminat ziua"
Tu Florio ne luminezi zilele cu fiecare postare!
Cu asigurarea  se pare ca nu sunt probleme cu agentiile straine. Eu am facut o estimare on line cu Pantaenius Filiala de Monaco  http://www.pantaenius.fr/it/home.html  si pentru barca mea mi-au cerut 67 euro. Asigura insa pt. Marea Mediterana  pana la Dardanele. Pentru moment imi convine.

lipan

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

mustatza

va salut,
pt cei care nu au ochelarii de franceza :):
- se pot inmatricula si barcile doar cu motor?

deltasub

Citat din: mustatza din Ianuarie 24, 2015, 05:26:35 PM
va salut,
pt cei care nu au ochelarii de franceza :):
- se pot inmatricula si barcile doar cu motor?
[/quo
La sectiunea Bateau este si optiunea: Vehicule nautique a moteur. Multi italieni au inregistrat si barci cu motor.


deltasub

Sunt si cateva agentii care fac acest lucru, dar care iau un comision in jur de 300-400 euro.
http://www.pavillonbelge.be/
http://www.pavillon-belge.com/

pilu

Intrucat am de gand sa urmez calea de mai sus ,am fost azi la evidenta populatiei Deva , am exlicat ce act am nevoie si doamna care lucra acolo a dat din umeri si ma trimis la "sefa" . Am explicat si 'sefei' ca am nevoie de un certificat care sa ateste cetatenia si adresa unde locuiesc iar aceasta mi-a spus ca: buletinul este actul care atesta cetatenia si adresa de domiciliul . Pana la urma am mers la primaria ilia(acolo locuiesc)
si am obtinut o adeverinta din care rezulta ca sunt cetatean roman si am adresa indicata in buletin , e semnata si stampilata de primar ,secretar si referend si are antetul primariei ilia sper sa fie buna

ziuamarinei

Iti urez succes. Sa ne tii la curent cu toti pasii, cred ca am sa fac si eu pasul anul asta.

pilu

totusi dupa ce a printat documentele , si am dradus lista cu ce documente sunt necesare , acolo scrie : adeverinta care dovedeste  cetatenia  si domiciliul SAU copie dupa certea de identitate electronica. deci se pare ca cei de la evidenta populatiei au dreptate

ghrt

Nu, nu au. Copia este in cazulin care ai act de identitate electronic, si astfel ca sa il depui la dosar trebuie sa printezi datele. Gandeste-te la o semnatura electronica, este o suita de biti in sarme, ca sa ajunga pe hartie trebuie printata.

deltasub

Eu am trimis Certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei( vedeti link-ul dat de ghrt).Se cere de la Evidenta Populatiei sau Primaria locala, dar vine de la Bucuresti cam in doua saptamani.

pilu

ok , voi scoate la imprimanta foia si merg sa o arat sefei de la evidenta populatiei

pilu

cu certificatul am rezolvat ,trebuie sa astept acum sa vina de la buc. cartea de identitate (buletinul)mai trebuie tradusa?ca srie pe ea si in franceza si in engleza...