Vopsire barci

Creat de serbanj, Ianuarie 29, 2015, 07:08:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

serbanj

Buna seara. Sunt nou in domeniu. Stiti cumva care  este cea mai :eleganta:  varianta ( calitate/pret) pentru o vopsea poliuretanica pentru punte ? Am vazut cea de la marine-shop, dar e cam.... scumputa . Multumesc

Vali

Dupa cum am povestit si cu alte ocazii, am folosit pana acum vopsea poliuretanica de ambarcatiuni de la Romtehnochim (emex.ro), si vopsea poliuretanica industriala de la Palinal. A 2-a e mai scumpa, dar si mai calitativa, in sensul duritatii si luciului superioare.

Din ce stiu, o vopsea poliuretanica foarte buna pentru barci este Hempel, care se gaseste la Nautica Shop (colega de forum Lacramioara). Inca nu am lucrat cu aceasta vopsea, dar din ce am povestit cu alti baieti, este o alegere buna. Mai ales ca vine direct pachetul primer+vopsea, nu mai trebuie cautat separat primer.

Oricum, conteaza si suportul, adica materialul din care e facuta barca. Poliuretanica se comporta cel mai bine la barci de fibra sau lemn+epoxy, la o constructie metalica (otel) e preferabil un sistem epoxidic, iar la aluminiu se prefera sa se lase suprafata nevopsita.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau