....se naste

Creat de darius, Februarie 05, 2015, 10:29:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

darius

Buna ziua tuturor

Va anunt ca primii pasi in ceea ce priveste proiectul Caraorman s-au facut
demersurile pentru inregistrarea Asociatiei ( ce se va numi Pro Caraorman) si pentru dobandirea personalitatii juridice, au inceput ieri. Suntem 6 memrii fondatori si am adoptat un proiect de statut ce va fi finalizat in aceasta saptamana.
Suntem foarte deschisi pentru adeziuni, sugestii si propuneri din partea voastra. Va stau la dispozitie in acest sens
In ceea ce priveste bugetul necesar demararii programelor noastre in intervalul 2015-2018 beneficiem de  o finantare generoasa ce cumuleaza deja 90.000 lei

cu stima
Darius

dany

Cand ai inceput sa povestesti despre achizitionarea unei proprietati in zona ti-am spus ca am un feeling si nu m-am inselat 8).Sa-ti spun si ce am gandit la momentul respectiv,poate nu mai crede...si totusi i-ti spun:i-mi zic. in sinea mea.....ar fi frumos ca atunci cand ve-i avea nevoie de ajutor la ridicarea unei casute,a unui debarcader,a diferitelor acareturi de pe langa casa sa putem contribui si noi cu cate o zi de munca macar......si dupa ....nu mai continui caci exact la ce m-am gandit eu te-ai gandit si tu ,numai ca nu banuiam ca e vorba de un proiect asa de anvergura ceea ce nu poate decat sa ne bucure!!!La momentul respectiv am crezut ca propunerea mea o sa sperie lumea cumva..Toti care am fost si v-om mai merge in delta stim ca avem timpul masurat [unii dintre noi],suntem mai comozi[ unii dintre noi],si poate [unii dintre noi ]nu ne pricepem la constructii sau amenajari de genul acesta.Pt.ultima categorie se gaseste de treaba oricand la orice ora la un asa proiect iar pt. celelalte categorii nu stiu acum exact raspunsul.Ramane de discutat treburile astea si crede-ma ca daca te ve-i face auzit ,ve-i fi ascultat!
De exemplu eu.Un tip modest din Bacau, cu venituri modeste daca fac o iesire in delta zic ca l-am apucat pe d-zeu de un picior si ma tin bine de el,crede-ma .Ar trebui mai intai sa conving si pe cei care vin cu mine sa participe la proiectul tau si trebuie sa le aduc argumente.Sa nu ma intelege-ti gresit ,nu la partea materiala,la beneficii cu cazarea ma gandesc eu sau la barca free sau la orice altceva.Avem de lucrat mult cu mentalitatea unora dintre noi,care deja au raspunsul pe limba la o asa propunere si anume ''sunt liber fac ce vreau''sau altele...sunt exemple nenumarate.Ajuta-ne in chestiunea asta,fii convingator si lupta-te frate caci cu omul este f. greu de lucrat.Eu am spus  doar o mica parte din ceea ce as fi putut  sa spun si iata ca tot timpul nu ma lasa.Contributia mea la acest topic v-a continua te voi sprijini si te voi sustine,chiar i-ti voi face'' reclama''in randul pescarilor din Bacau,cind vor intra in magazinul meu de pescuit.M-ar ajuta eventual niste ''fluturasi''care sa contina ofertele tale,si e bine sa-i faci in momentul cand ve-i incepe treaba .Atat deocamdata si pe curand.Salut

renata

Felicitari pentru initiativa! eu nu sunt in tara si timpul pentru pasiunea barcilor si pescuitului este limitat deocamdata , insa cum spune proverbul "speranta moare ultima" nu am sa-mi pierd rabdarea si intro buna zi va vo-i fi alaturi in tot ce inseamna DELTA DUNARII

mariusm piesenoi111

Superba idee si mai ales superb si hotarat inceput!
Ma voi gandi cum as putea pune si eu umarul la realizarea lui.
Spor in toate si mai ales sanatate si putere sa le vedeti finalizate si sa va si bucurati de ele!

darius

Multumesc dany pt incurajari

Dupa cum am afirmat intr-un al topic.... sunt multi ani de cand cutreier acea zona a deltei. o serie de intamplari sau evenimente m-au determinat sa-mi orientez resursele spre acest proiect. sunt atat de multe de spus......

intr-o iesire, la sfarsit de august, pe canalul Mocanasca, am observat mizeria lasata in urma de un grup campat acolo timp de cateva zile. am muncit atunci (eu si insotitoarea mea) 3 ore pentru a face curat pe acel mal. am "repetat" acest exercitiu de fiecare data cand am mai trecut pe acolo .
intr-un alt an, in timp ce descarcam barca de echipament in bazinul caraorman, dupa o zi de pescuit, am observat venind la mal o lotca din lemn, cu doi batrani; veneau la rame .... de la pescuit, cu niste "unelte" rudimentare; aveau 3 carasi mari, frumosi.... si priveau cu jind la salaii capturati de mine in acea zi (ce aveau ca destinatie o familie de amarati din sat, eu nefiind un mare mancator de peste).N-am sa uit niciodata acele perechi de ochi; am realizat ca au ce manca doar daca vor prinde ........ peste
intr-un alt an pescuiam la intersectia bratului sulina, la "insula", cu canalul Crisan (iertati-mi cacofonia) in amonte de pensiunea casa cu flori. In spatele meu, pe maidanul mlastinos marginit de doua darapanaturi, se jucau niste copii, 4-5 anisori; la un moment dat am scos sufertasul pentru a manca si acei copii s-au strans langa mine cersindu-mi mancare. mancau telemeaua si rosiile cu o pofta fantastica . S-a rupt ceva in mine atunci......

proiectul meu are si o dimensiune sociala. Nu pot sa accept ca exista astfel de situatii in acel colt de rai; nu voi putea sa stau cu mainile in san trecand indiferent pe langa astfel de lucruri.
Gandindu-ma ani in sir... am ajuns la concluzia ca totul rezida din lipsa de educatie si din faptul ca acea comunitate NU ARE ACCES LA EA.  nu trebuie sa ne miram de generatia de hoti din caraorman
multora le lipseste si motivatia.. le-a disparut orice urma de ambitie si, in lipsa perspectivei, se plafoneaza acceptand un alt mod de viata, eludand orice tip de provocare.

Dany,
noi nu facem nici o oferta.... prezentam si punem la punct proiecte, proiecte realizabile,sustenabile....
de ex: am stabilit , in statutul asociatiei, interzicerea donatiilor in bani. sprijinul pe care-l pot oferi membrii, simpanizantii, limitandu-se la initiativa, propuneri, idei si la  "tot ce le este de prisos" ...........si ar putea ajuta la dezvoltarea sau educarea acelei comunitati.

repet, sunt multe de spus... si, poate voi avea ocazia sa prezint totul intr-un alt cadru ...extins ..... cu o bere rece... la un foc de tabara .. acolo in Caraorman  ;D

Darius

byteworks

#5
Poate ai putea purta o discutie si cu Paul Condratov din Jurilovca, cu numele de utilizator pe acest forum @navigator, el are experienta in acest fel de intreprinderi, exista deja un istoric, un fundament, o experienta care trebuie utilizate.

Si eu iti doresc mult spor si noroc, sa fie intr-un ceas bun, daca voi putea si eu sa pun umarul vreodata o voi face cu mare placere!

Florio

Citat din: darius din Februarie 05, 2015, 02:06:54 PM
Multumesc dany pt incurajari
Dupa cum am afirmat intr-un al topic.... sunt multi ani de cand cutreier acea zona a deltei. o serie de intamplari sau evenimente m-au determinat sa-mi orientez resursele spre acest proiect. sunt atat de multe de spus......

intr-o iesire, la sfarsit de august, pe canalul Mocanasca, am observat mizeria lasata in urma de un grup campat acolo timp de cateva zile. am muncit atunci (eu si insotitoarea mea) 3 ore pentru a face curat pe acel mal. am "repetat" acest exercitiu de fiecare data cand am mai trecut pe acolo .
intr-un alt an, in timp ce descarcam barca de echipament in bazinul caraorman, dupa o zi de pescuit, am observat venind la mal o lotca din lemn, cu doi batrani; veneau la rame .... de la pescuit, cu niste "unelte" rudimentare; aveau 3 carasi mari, frumosi.... si priveau cu jind la salaii capturati de mine in acea zi (ce aveau ca destinatie o familie de amarati din sat, eu nefiind un mare mancator de peste).N-am sa uit niciodata acele perechi de ochi; am realizat ca au ce manca doar daca vor prinde ........ peste
intr-un alt an pescuiam la intersectia bratului sulina, la "insula", cu canalul Crisan (iertati-mi cacofonia) in amonte de pensiunea casa cu flori. In spatele meu, pe maidanul mlastinos marginit de doua darapanaturi, se jucau niste copii, 4-5 anisori; la un moment dat am scos sufertasul pentru a manca si acei copii s-au strans langa mine cersindu-mi mancare. mancau telemeaua si rosiile cu o pofta fantastica . S-a rupt ceva in mine atunci......

proiectul meu are si o dimensiune sociala. Nu pot sa accept ca exista astfel de situatii in acel colt de rai; nu voi putea sa stau cu mainile in san trecand indiferent pe langa astfel de lucruri.
Gandindu-ma ani in sir... am ajuns la concluzia ca totul rezida din lipsa de educatie si din faptul ca acea comunitate NU ARE ACCES LA EA.  nu trebuie sa ne miram de generatia de hoti din caraorman
multora le lipseste si motivatia.. le-a disparut orice urma de ambitie si, in lipsa perspectivei, se plafoneaza acceptand un alt mod de viata, eludand orice tip de provocare.

Dany,
noi nu facem nici o oferta.... prezentam si punem la punct proiecte, proiecte realizabile,sustenabile....
de ex: am stabilit , in statutul asociatiei, interzicerea donatiilor in bani. sprijinul pe care-l pot oferi membrii, simpanizantii, limitandu-se la initiativa, propuneri, idei si la  "tot ce le este de prisos" ...........si ar putea ajuta la dezvoltarea sau educarea acelei comunitati.

repet, sunt multe de spus... si, poate voi avea ocazia sa prezint totul intr-un alt cadru ...extins ..... cu o bere rece... la un foc de tabara .. acolo in Caraorman  ;D

Darius

La gandul bun, cu bune fapte sa fiti rasplatiti! O sa fie greu, fiindca intotdeauna e mai greu sa faci bine decat rau, dar daca asta v-ati propus va doresc o cale cat mai lina si mult succes !
Chapeau !

Florio

Citat din: byteworks din Februarie 05, 2015, 02:16:41 PM
Poate ai putea purta o discutie si cu Paul Condratov din Jurilovca, cu numele de utilizator pe acest forum @navigator, el are experienta in acest fel de intreprinderi, exista deja un istoric, un fundament, o experienta care trebuie utilizate.

Nu e rea ideea, Paul stie multe si a facut multe.
E o fire decenta si retinuta, daca va putea ajuta faptic sau cu o idee, sigur o va face.

P.S.
  Cosmine, ai facut o mixtura intre Paul Condrat si Vali Antonov (interesanta idee) si ti-a dat Condratov.
  Condratov asta trebuie sa fie un super-personaj :)

byteworks

Ha! Multumes Florio, am corectat, sper sa nu se supere Paul pe mine  :-[

catab

BRAVO...... I-mi creste inima cand vad ca s-au reunit pe saitul asta oameni de calitate, cu intentii deosebite si aspiratii netemperate de societatea deprimanta in care traim. Hai sa vedem cu ce putem ajuta fiecare in parte, tu trebuie doar sa ne tii la curent si sunt sigur ca intre atatia oameni priceputi si cu inima mare care sunt pe Capcompas se vor gasi si unii care sa ajute. Inca o data BRAVO !

ziuamarinei

Sincere felicitari si un mare BRAVO pentru initiativa. Ai capatat admiratia mea si poate vei fi un exemplu de urmat, nu numai in zona Caraorman.

tiganusmc

Dariua ,jos palaria !
Trebuie sa vorbim . Nu stiu exact care este traseul pe care vrei sa-l urmezi , insa poate iti pot fi de ajutor .


Fishing cheaper than therapy

Gabytzu

Felicitari!
Daca voi putea si eu sa pun umarul vreodata o voi face cu mare placere !

felicimond

Salut Darius! Ganduri bune si de la mine! Dupa ce definitivati statutul si daca e posibil, poate il publicati pe site ca sa stim si noi ce si cum. Promovati pe forum si ajutorul de care aveti nevoie. Poate este la indemana cuiva de pe aici.

darius

va multumesc
sunt placut surprins de reactiile voastre. asta imi aminteste de entuziasmul din mintea mea aparut la momentul in care s-au cristalizat aceste idei.
trebuie sa va spun ca nu am impartasit nicaieri aceste lucruri; doar aici, pe capcompas. Am citit si studiat comentarii si discutii pe multe forum-uri dar numai aici am dat de oameni "cu intentii deosebite si aspiratii netemperate de societatea deprimanta in care traim"
Pertinenta exprimarii voastre si atitudinea pe care o aveti va da legitimitate intre oamenii de caracter, necesari  oricarei societati.

profilul acestui forum nu corespunde acestui topic. Multumesc ,Vali, ca accepti ca discutia in jurul proiectului meu sa devina oarecum colaterala. pe viitor voi incerca sa concentrez dialogul pe o alta platforma; imi cer scuze, ma simt putin stingherit.

revenind la discutia noastra....
Cum spune Florio, e greu, e greu ca orice demaraj unde este necesar un efort consistent. Nu doresc sa accelerez lucrurile. am in minte un grafic pe care vreau sa-l respect. initiatorii acestor idei, ca si mine de altfel, sunt prinsi in activitatile lor curente: job, familie,alte proiecte.
la momentul in care vom initia ceva doresc sa am certitudinea ca pot duce la indeplinire acest ceva. vor fi pasi marunti la inceput.
In primul rand trebuie sa pun la punct si sa fac locuibil imobilul de acolo. e dificil deoarece distanta si lipsa cailor de acces ridica fantastic costurile. Imaginati-va ce inseamna sa "produci" acolo un metru cub de beton, in lipsa agregatelor sau ce insemna transportul pe apa (si nu numai) a materialelor de constructii. Eu sper ca in vara aceasta sa pun la punct lucrurile, din aceasta perspectiva.
Abia atunci voi putea spune ca ......"am inceput"

Inca o data va multumesc.

lansez o mica provocare: inregistrez la USIM acest ....brand. ne gandim acum si la o sigla. ne-ar ajuta cateva propuneri, idei. .... ceva discret care sa sugereze,plastic, activitatea noastra sub toate aspectele: ecologic-social-cultural.
daca sunt intrebari, va stau, cu cea mai mare placere, la dispozitie.
toate bune