Tatal si mama arzatoarelor portabile pe benzina

Creat de mariusm piesenoi111, Martie 06, 2015, 05:58:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mariusm piesenoi111

Domnilor am placerea sa va anunt ca de azi sunt fericitul detinator a ceva ce pare indestructibil si de o calitate exceptionala.
Nu pot sa tin asa ceva doar pentru mine.
http://www.kaki.ro/produse/aragaz-benzina-armata-elvetia.php
Daca aveti impresia ca e vreo jucarie ...guess again.....are 22 kg( cu lada cu tot, e adevarat) si e construit cum numai cei de pe acolo stiu.
De abia astept sa il probez undeva in salbaticie.
In cartea lui scrie ca poate face 200 de portii de mancare cu 6l benzina...adica felul unul si doi pentru 100( o suta) de soldati
Tind sa ii cred dupa ce am pus mana pe el si am vazut cum arata.
Ca si pont....mai au 2 in magazinul de pe langa Gara de Nord dar nu sunt chiar impecabile( cum am reusit sa il gasesc pe al meu....sigilat si revizionat)....dar mai au cateva in magazinul de la Unirii.
E un monstru de cutie facuta ca pentru a rezista la 3 razboaie dar cred ca poate fi transportat fara grija si fara cutie ...altfel cutia ocupa aproape tot portbagajul unei masini medii.
Va tin la curent dupa probe......
P.S.: daca ma intrebati pe mine numai cutia face banii ceruti de baietii de la kaki :)

ziuamarinei

 :o
Felicitari, daca ai de gand sa deschizi o popota prin Delta vin si eu. Demult timp caut pe cineva sa gateasca, sa stea pe langa foc...

dany

T.REX al arzatoarelor ...Faina scula,chiar daca e cam marisor dar i-l ai o viata!!!

bradutzu

Citat din: ziuamarinei din Martie 06, 2015, 06:27:38 PM
:o
Felicitari, daca ai de gand sa deschizi o popota prin Delta vin si eu. Demult timp caut pe cineva sa gateasca, sa stea pe langa foc...

tu esti in stare sa faci si foc de tabara pe barca numai sa nu pui piciorul pe pamant! ptr ce iti trebuie popota?
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Citat din: bradutzu din Martie 07, 2015, 11:52:00 AM
tu esti in stare sa faci si foc de tabara pe barca numai sa nu pui piciorul pe pamant! ptr ce iti trebuie popota?

  Sa mananc ;D.
  Arzatorul asta imi aduce aminte de copilarie, bunica mea avea o masina de gatit pe gaz, in Badalan mai copac cu lemnele, carbunii erau scumpi cand nu cadeau  accidental din vagoane ::), dar la gazarie ma duceam saptamanal cu un bidon de tabla dupa gaz lampant. Putea ca dracu in bucataria de vara cand amorsa si baga presiune in masina de gatit. In rest nici mancarea nu avea gust rau ;), te obisnuiesti si cu mirosul de gaz sau benzina de pe maini.
  Nu vreau sa-i stric bucuria lui Marius dar cred ca va fi unul din multele acareturi care le pastram prin garaje nefolosite decat o data maxim de doua ori si de care nu ne putem desparti, daca ne trebuie.
  Ca dovada am un felinar Coleman in garaj care functioneaza pe acelasi principiu cu injector, rezervor sub presiune, bec de azbest, serpentina de preincalzire, dar cand l-am incarcat si folosit prima si ultima oara puteam a benzina de nici nu am mai desfacut trusa de lansete.

bradutzu

adk tu vrei M'C Drive in Delta? ::)
of, of, of...... ;D
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Citat din: bradutzu din Martie 07, 2015, 01:36:44 PM
adk tu vrei M'C Drive in Delta? ::)
of, of, of...... ;D

Doame fereste , dar un mic aragaz cu butelii pe gaz e si mai usor si mai curat in barca, iar pe mal are si focul de lemne farmecul lui , nu mai vorbesc de o ciorba de peste , o fasolica pregatita la foc de lemne.
Poate am eu pitici pe creierul capului, dar cand plec la pescuit alimentez barca cu o zi sau doua inainte ( sa nu miroasa mainile a benzina), iar cand fumam ma spalam de douazeci de ori pe zi.


ghrt

Citat din: ziuamarinei din Martie 07, 2015, 01:44:38 PM
[...] cand plec la pescuit alimentez barca cu o zi sau doua inainte ( sa nu miroasa mainile a benzina), iar cand fumam ma spalam de douazeci de ori pe zi.

Păi dacă îţi plac peştii fini şi delicaţi, cu sânge albastru, altora le plac somnul şi ştiuca mai de autobază, navo-bază mai egzact :-)

Florio

Baieti, eu zic sa fiti mai entuziasmati nitel de achizitia prietenului nostru.
Cand o fi sa ne intalnim cu el pe balta, e King cu soba asta dinamita ! :)
La pretul la care a luat-o e buna din orice pozitie.

Nicolai

Asa este, la pretul ala mi-as lua si eu una ca pare bine lucrata si fiabila.
Ma retine insa greutatea si volumul... Dar cine are muschi si barca mare... Doamne ajuta.

Alex1958

Salut,
Am studiat si eu problema unui aragaz pe barca, ptr ceai cafea, prajit un peste, o ciorba, etc pe cabinata.
Evident ca, ceea ce ti-ai luat tu merge pe un bracaz de 7-8 persoane, de genul celor care te plimba prin delta cu saptamana. Pretul este chilipir dar si utilitatea este indoielnica.
Intre aragaz cu butelie de GPL si primus, l-am ales pe ultimul, pe criterii de greutate si volum. Am deja o butelie pentru frigider si mereu stau cu ochii pe ea. Am luat un Coleman cu benzina si cu pompita de amorsare care intra intr-o cutie de 12x12x20 cm si are max 1kg. Benzina oricum am la mine. Are avantajul este ca e foarte puternic ca flacara si termin repede ceea ce vreau sa fac. Pretul nu mi-l aduc aminte dar a fost oricum mai mare cu mult ca al tau.
Oricum ai grija la desfundarea duzei arzatorului- bezina cocseaza cand dai focul mic si poate s-o infunde.
Pe vremuri -am mers pe munte cu cortul la greu- erau doua modele rusesti -ambele furate dupa modele vestice, deci nu stiu daca se mai fabrica, dar ambele aveau desfundator cu ac pe cremaliera si supapa de siguranta. Si asta noul al meu are!
Cand organizezi masa aia festiva de inaugurare da-ne de stire!   

ziuamarinei

Citat din: ghrt din Martie 08, 2015, 12:23:52 AM
Păi dacă îţi plac peştii fini şi delicaţi, cu sânge albastru, altora le plac somnul şi ştiuca mai de autobază, navo-bază mai egzact :-)

Ba pardon, sa fim intelesi, mie imi plac toti pestii incepand cu obletii si guvizii mai ales dati prin faina si un vin alb alaturi :D. (stai sa inghit ca am inceput sa salivez , mai ales cu gandul la rapanele lui Florio).

Referitor la simturile si mirosul pestilor piticii mei nu glumesc :)
http://www.carp-fishing-tactics.com/science-carp-senses.html

Si Florio, departe de mine gandul sa am o atitudine jignitoare fata de colegii de forum. Scuze daca s-a inteles asa.

Dar sa revenim la subiect, hai sa vedem ce folosim fiecare prin barci pentru momentele cand malurile sunt inaccesibile, nu avem lemne in jur sau nu avem chef sa tragem la mal.
Incep eu cu un aragaz care are urmatoarele puncte pozitive:
-piezoelectric (e ultima rezeva de foc cand nu mai gasim brichetele),
-functioneaza cu butelii de gaz (un gaz bun cu putere calorica mai mare decat GPL-ul de la benzinarie),
-greutatea aprox 2 kg,
-valijeta pentru depozitare,
-se poate gati de la paine prajita, ceai si cafea, cartofi prajiti, peste, etc,
-suprafa de sprijin e generoasa si centrul de greuate e apropiat de suprafata de sprijin, ceea ce zic eu ca e plus important mai ales pentru barca,
-nu ai probleme cu vaporii de benzina sau desfundarea duzelor,
-levier de siguranta pentru cuplarea si decuplarea buteliei,
-nu se poate aprinde sau degaja gaze accidental,
-fara intretinere sau service,
-volum mic de depozitare si transport,
Punctele negative:
-buteliile nu se pot umple sau refolosi,
-pretul aragazului si a buteliilor in comertul nostru capitalist aproape dublu fata de tarile civilizate,
-plasticul valizei firav rau.
-se pot gati volume relativ mici de mancare (in comparatie cu soba colegului Marius care chiar a fost gandita pentru popota) dar suficiente pentru doua trei persoane.

Bineinteles pentru un timp de fierbere sau de preparare a mancarii cat mai mic trebuie asortat cu niste vesela de aluminiu.
Atasez si vreo doua poze.
Poate si ceilalti colegi ne vor dezvalui din inventarul barcii sau chiar si retete (rapanele si sosul lui Florio sunt dementiale, trebuie sa le incerc si eu)

PS
Marius eu am vorbit serios daca ne nimerim prin Delta si ai soba in dotare poti conta pe apetitul meu. ;)

mariusm piesenoi111

#13
Citat din: ziuamarinei din Martie 09, 2015, 01:38:02 PM

PS
Marius eu am vorbit serios daca ne nimerim prin Delta si ai soba in dotare poti conta pe apetitul meu. ;)

Cu cea mai mare placere!
Evident ca voi lua aceasta racheta doar pentru iesiri de peste o saptamana si doar in Ro.
In rest caut ceva usor dar mai de incredere.
Multumesc pentru comentarii