FS14

Creat de purjulius, Mai 16, 2015, 04:39:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Greu vei gasi banda taiata potrivita, pentru simplul motiv ca e greu de taiat si tinut in loc tesatura. Banda aia de la btools pare buna, dar are pe margini o chestie care stopeaza alunecarea tesaturii care din pacate impiedica asezarea naturala a benzii pe suport, rasina se imbiba neuniform, rezulta un fel de banda plina de cocoloase, vai si dealuri, poate mai greu de scos decat firele de margine.

Solutia rezonabila, sector marcat si protejat cu banda adeziva, cu portiunea buna din tesatura depasind protectia. Rezulta o margine finita de lipire, mai usor de finisat.

purjulius

Eu am folosit fibra biaxiala taiata in fasii de 15 cm dar s-a destramat toata...am avut de slefuit o gramada. Cred ca trebuia folosit alt tip de fibra...este ceva fibra care are fibre scurte si orientate in toate partile dar imi scapa numele. Cei de la Polydis nu aveau pe stoc.

Vali

Citat din: purjulius din August 24, 2015, 12:19:25 AM
Cred ca trebuia folosit alt tip de fibra...este ceva fibra care are fibre scurte si orientate in toate partile dar imi scapa numele. Cei de la Polydis nu aveau pe stoc.

Ala e stratimat, si nu se impregneaza cu epoxy, ci exclusiv cu poliester, din cauza ancolantului.
Eu am facut in trecut cam asa: am pus banda crep (cea mai ingusta), apoi am taiat la cutter, folosind un dreptar. Am dat cu epoxy pe imbinare, apoi am pus fibra cu banda crep in sus. Dupa ce tesatura a aderat la imbinare, am desprins cu grija banda crep, tragand in diagonala (lateral). Am mai desprins cate 2-3 fire, dar pe ansamblu banda de fibra si-a facut treaba.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

purjulius


purjulius


purjulius

Dupa lupte seculare am terminat de lipit banchetele.
Urmeaza finisarea si lacuirea lor.

12iuli34

Purjulius am o întrebare :la interior ai mai dat plasa de fibra, sau numai banda.? Frumos lucrat și multa răbdare sa faci așa ceva. Felicitări.

purjulius

#67
Pe interior am dat banda pe la imbinari si am pus fibra peste tot pe unde se pune piciorul. Multumesc pentru apreciere.

purjulius

Primul strat de epoxi peste scaune

purjulius

O mana de grund, urmeaza cateva corecturi cu chit.

12iuli34

Frumos și mult mai îngrijit decât am să pot eu face. Felicitări!  Colegul te rog spune-mi și mie de cât ai făcut sipcile pt bord,  că eu le-am făcut din frasin  de 50x20 mm și mi se par tare late și groase și îngrozitor de grele. De asemenea spune-mi ce grund folosești și de unde l-ai cumpărat.

purjulius

Nu am lucrat prea ingrijit si am platit cu slefuit pentru asta:), sipcile au 25x50 dar sunt din meranti care e destul de usor . Grund nu am folosit ... asa i-am spus primului strat de vopsea. multumesc oricum pentru aprecieri.

purjulius

Vopseaua pe care am luat-o este Emex de la Romtehnochim.

12iuli34


purjulius