semnale, barcute interesante

Creat de Don Basilio, Ianuarie 16, 2014, 11:25:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Captan

Da, e rusesc. Maine ma duc din nou pe la ei.

Don Basilio

Apropo de chestii rusesti si barcute interesante, vad ca modelul geaman Natalie 695 se "bucura" de o discretie... mama, mama! nimeni nu vorbeste de el, chiar si linkul care iti arata efectiv planurile e in reconstructie perpetua. La putina mea pricepere e multigurna si parca mai usor de construit decat sora ei Natalei 700. ma gandesc cam mult la ea in ultimul timp.

Vali

Salut Vasile, si mie imi place N 695, ca dealtfel oricare dintre barcile lui Sedelnikov. Linkul cu planurile gratuite si complete este acelasi dintotdeauna: http://homeverf.yakutia.ru/n690/index2.html .

La dimensiunile ei, barca e destul de confortabila, dar si performanta. Eu i-as schimba derivorul mobil cu o chila fin lestata, pentru calitati marine bune. Cred ca s-ar potrivi perfect o chila de Star. In acest caz, barca se incadreaza cu usurinta la clasa B de navigatie.

Despre constructie, e simpla, dar cam cronofaga. Insa pentru cineva motivat nu exista piedici ;). Un catarg si niste vele sh, un outboard de 6-8 cai si gata barca. Daca ai vreun gand, poate povestim in detaliu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau