Tropic 13

Creat de eugen67tl, Decembrie 09, 2015, 01:36:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

NessyRO

Chiar uitasem... Eugen, te rog, un info despre stadiu.
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

eugen67tl


Salut,din pacate anul trecut nu am reusit sa o termin ( m-am ,,pricopsit,, cu o vie si a trebuit sa renunt la lucrul la barca pentru cules si restul ).Sper ca acum daca se incalzeste sa reincep lucrul la ea .Recunosc ca am neglijat-o avand inca barcuta cea veche de fibra  ;D.

alinm

Salut. Ai mai lucrat la ea? Astept cu nerabdare vesti.

eugen67tl

Am lucrat foarte putin la ea pentru ca a trebuit sa ma operez la o mana, apoi a decedat tatal meu. Sper ca dupa ce termin culesul  la vie sa continui lucrul .

alinm

Salut Eugen, ai mai avansat? Sunt foarte curios de comportamentul acestei barci.

eugen67tl

Salut,acum am inceput sa lucrez la ea,sper ca in cca 1 luna sa reusesc sa o termin.

NessyRO

@eugen67tl
Eugen, te rog, știu că este peste mână, dar fă poze de etapă. Mulțumesc!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

eugen67tl

O sa pun poze,deocamdata nu am avansat prea mult.In schimb am si eu o intrebare.Ce distanta recomandati sa fac intre varangele paiolului ? Paiolul are 1 m x 1m si il fac din placaj de 6mm .

eugen67tl


Vali

Eu zic sa lasi 3 spatii de cate 0,33 m, ca sa fii sigur ca nu flambeaza perceptibil. Ca sa iasa treaba cel mai bine, nu uita sa dai un strat de tesatura cu rasina si pe partea de dedesubt a paiolului.

Dupa ce se intareste, debavurezi si montezi pe pozitie, verificand daca flambeaza. Din experienta mea, e suficienta aceasta distanta intre varange pentru ca paiolul din placaj de 6 mm cu tesatura pe ambele parti sa fie suficient de rigid.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

eugen67tl

Multumesc Vali  :) Asa voi face .

eugen67tl

Sitie cineva unde gasesc in Braila sau Galati placaj  de 6 mm cu incleiere de exterior ( plop sau mesteacan)? Am nevoie doar de o coala .Sau poate are cineva ramase bucati ,imi tebuie 2  bucati de 60 x 80 cm

Vali

Salut Eugen. In Braila e Iulian de la bricoflor.ro. In prezent Iulian distribuie marfa de la Romply Calarasi, care e bun, dar grosimea cea mai mica e de 10 mm. Eu in ultima vreme lucrez numai cu Iulian.

Placajul mentionat de tine se gaseste la Welde (bulgaresc) sau la Holver. Cel de la Holver e mai calitativ, si culmea mai ieftin.

Problema e ca oamenii de la Welde sunt foarte neseriosi, si Iulian nu mai distribuie marfa lor. In plus, cei de la Holver au o politica urata in relatia cu revanzatorii, din care cauza la fel Iulian nu mai vrea sa aiba treaba cu ei.

In concluzie, va trebui sa incerci sa iei direct de la una din aceste 2 firme. Din experienta, Welde nu te baga in seama ca si cumparator de o foaie de placaj, iar Holver iti fac mofturi ca trebuie sa te inregistrezi la ei etc.

Ar mai fi varianta mesteacan, am gasit ocazional, dar foarte rar, mesteacan bun la unele depozite in Galati. Pentru asta trebuie insa sa stai pe faza.

Totusi, daca am sa am drum la Holver Constanta, te anunt, in conditiile in care nu va fi cumva prea tarziu pentru tine. Tinem deci legatura.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

eugen67tl

Multumesc Vali . Intre timp am vorbit cu Iulian si maine primeste placaj ,sa vad ce rezolv.   Tinem legatura .

dany

I-ti trimit eu mesteacan de  la welde ,cele doua bucati, daca nu te descurci acolo.