Shetland 640 Danka

Creat de Dbr, Decembrie 11, 2015, 08:17:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Cateva foto cu Danka la incarcare...

ss

Super aventura!

Putin cam mare animalul, 6,40 m si 1200 kg la gol. Si eu sunt indragostit de Shetland, dar ma gandesc la un 535 sau maxim 570, deja pescajul de 62 cm incepe sa te limiteze in Delta la Shetland 640!  :(

Dbr

Salutare,
Am adus in 2009 un 535 si imi parea super ok pentru delta.  Cred ca si 570 ul e mare anumite canale din delta, si nu ma refer neaparat la pescaj cat la inaltimea ei in sine. In anumite zone si cu Kilcruiserul meu dadeam in toate cracile din cauza inaltimii. Shetlandul 535 sau Inter 630 daca vrei una cu pescaj mic dar lunga.
Stima.

dorely

Da adu-o mai o data, sa întregim flota de la Constanta. Sa vedem si noi imensitatea. Ce Dumnezeu, are totuși doar 6,40. Mult mai mică decât velierele voastre. Nu?

dorely

 In plus nu cred ca calcă 60 cm. Cel puțin așa văd din poze. Poate o mai ușurez un pic. Nu mi-or trebui chiar toate pe ea. Si dacă tot vorbesc de ușurări, m-a gândesc sa-i montez o instalație solară. 😄

ss

Vestea trista este ca exista 99% sanse sa o tot ingreunezi, cu tot felul de lucruri "absolut necesare"...  ::)
Vestea buna e ca nu-i asa un dezastru un pescaj de 60 cm. N-o sa te poti strecura prin stuf la ghionder, dar la partidele lungi la crap ai tot confortul.

dorely

In sfarsit a ajuns si Danka la destinatie. "Vaporul" arata foarte bine. Necesita ceva tualetare la interior, si probabil voi analiza cu atentie ce anume imi trebuie si ce nu din dotari. Voi folosi strictul necesar. Reastul la balta ;) Va fi necesar dupa prima ei vizionare, o instalatie solara pentru a doua baterie care sa duca frigiderul, pompa santina, pompa WC, fishfinderul, ceva muzica si cam atat. Barca va avea un motor merkury de 15cp highthrust cu care estimez ca voi merge in deplasament cu aprox. 15Km/h. Suficient din punctul meu de vedere. Sa nu se rastoarne paharul.... Voi ce ziceti?
V-as ramane profund indatorat pentru orice indicatie privind instalatia solara. Cu respect.

dorely

Poate imi indica cineva si ceva surse de aprovizionare pentru componentele instalatiei solare

pelicanul

http://www.ebay.de/itm/Solarmodul-130-Watt-poly-Solarzelle-Solarpanel-Photovoltaik-130-W-NEU-/370686436093?hash=item564ea222fd
Mai ai nevoie si de ceva regulator pentru incarcare, eventual un invertor si alte maruntisuri. Poate ne combinam la un pachet, ca si eu vreau sa iau un panou de vreo 50 W.

dorely


Betto

#10
Cel prezentat mai sus de pe ebay se pare ca este policristalin: "Solarmodul 130 Watt poly Solarzelle Solarpanel Photovoltaik"

Panou Fotovoltaic MONOCRISTALIN este cu tehnologie superioara celei POLICRISTALIN (randament mai mare, pierderea de putere in timp este mai mica).

Se gaseste de toate si pe "OLX":

http://olx.ro/oferta/panou-solar-50-w-fotovoltaic-monocristalin-panouri-fotovoltaice-50w-ID4Llxs.html#1b3154b5bb

http://olx.ro/oferte/q-Regulator-Controler-solar-de-incarcare/

http://olx.ro/oferta/senzor-miscare-12v-24v-ideal-panouri-fotovoltaice-ID28nxL.html#1b3154b5bb

http://olx.ro/oferte/q-invertor-12v-220v/


pelicanul

Da, par bune si astea de Pitesti, merci ! :)

Dbr

Mda....Chiar ma enerveaza brigada Constanta! Dupa ce ca Danka are acel frigider elefantic( 12 -220v-gaz) pe care mi-l si inchipui vara burdushit cu bere brumata , aragaz ,chiuveta,  rezervoare de apa, de toaleta nu mai vorbesc,etc acum ii mai puneti si panou solar asa ca sa fie treaba completa!
Acum serios revenind la discutia despre panou, vorbisem deja in NL dar aia imi indicau panouri de putere mare( min. 150 W 70 x 40 cm). Eu nu si nu...50W. Ei ii dadeau inainte cu 150! Dar un kit complet inclusiv acumulator de 100 Ah cu descarcare lenta( garantat 5 ani) era peste 500 euro. Ei pe rulote asa ceva monteaza. Argumentul lor era ca daca ai panou solar trebuie sa ai autonomie completa 100%. Adica sa lasi toti consumatorii functionand non stop zi si noapte ani la rand iar bateria sa indice 100 % full. Zic si eu ce au zis aia...

Florio

Citat din: Dbr din Decembrie 15, 2015, 07:37:55 AM
Mda....Chiar ma enerveaza brigada Constanta! Dupa ce ca Danka are acel frigider elefantic( 12 -220v-gaz) pe care mi-l si inchipui vara burdushit cu bere brumata , aragaz ,chiuveta,  rezervoare de apa, de toaleta nu mai vorbesc,etc acum ii mai puneti si panou solar asa ca sa fie treaba completa!
Acum serios revenind la discutia despre panou, vorbisem deja in NL dar aia imi indicau panouri de putere mare( min. 150 W 70 x 40 cm). Eu nu si nu...50W. Ei ii dadeau inainte cu 150! Dar un kit complet inclusiv acumulator de 100 Ah cu descarcare lenta( garantat 5 ani) era peste 500 euro. Ei pe rulote asa ceva monteaza. Argumentul lor era ca daca ai panou solar trebuie sa ai autonomie completa 100%. Adica sa lasi toti consumatorii functionand non stop zi si noapte ani la rand iar bateria sa indice 100 % full. Zic si eu ce au zis aia...

Si au dreptate in mare proportie. Panoul trebuie sa regenereze rapid in prima portiune a zilei, tot ce s-a consumat din baterie in decursul noptii. Totodata capacitatea panoului trebuie sa faca fata si daca ai 3 zile la rand, vreme innorata.
Pentru barca si necesitatile mele, eu am calculat un panou de 100W la limita si 130W un surplus de putere pentru cele mentionate mai sus.
Am gasit atunci 100W si face fata cu brio. Dar nu sunt chinezarii ieftine, ci marfa germana ( adica probabil tot chinezarii, dar scumpe :) )

dorely

Ma zapaciti de cap si tu Bogdane si tu Florio. Si nu mai faceti misto de autobuzul meu invidiosilor. Va vad eu la vara cum o sa vreti si bere rece si cafea si buda si spalat si etc. Cat priveste instalatia solara eu m-am gandit la doua panouri de 100W, cu care cred ca pot duce lejer toti consumatorii. N-or functiona toti odata : ;)