Barca fibra sticla

Creat de Haiduc, Martie 02, 2016, 12:48:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Haiduc

Salutare tuturor!
Sunt nou printre voi si revin cu vechile intrebari despre achizitia unei barci.
Ma poate ajuta cineva?

Haiduc

Citat din: Haiduc din Martie 02, 2016, 12:48:19 PM
Salutare tuturor!
Sunt nou printre voi si revin cu vechile intrebari despre achizitia unei barci.
Ma poate ajuta cineva?
Am o barca de fibra de sticla(COAJA)destul de buna dupa micile modificari aduse atasez si niste poze barca are 3.60x1.25x0.50/75kg destul de usoara pentru a putea fi lansata si tarata peste tot pentru a o lansa la apa dar acum vine si problema cu o persoana de 70kg si cu un suzu de 5cp gliseaza fara probleme cu motorul turat la max daca mai punem inca un coleg se strica jmekeria asa ca am reusit sa akizitionez tot un suzu dar de 20cp efi cizma scurta cu care cred ca voi levita nu ca voi glisa,acum trebuie sa skimb barca aceasta fiind cam mica pentru doi pescari cu toate acareturile trebuincioase pentru 3-4 zile pe frumoasa dunare si delta sau ce a mai ramas din ea.Am citit cam tot ce se putea pe forumuri si de pe unde am gasit despre barci mici Lagune ssi derivate din aceasta dar tin sa va spun ca am o ceata totala dupa toate cele si nu stiu ce sa akizitionez pentru ca nu am decat 4500-5000ron max.
stie cineva despre barca River 2 de 5.10m produsa de Serami-tim care este cam tot un derivat din Laguna si iarasi am ajuns de unde am plecat.Nu gasesc nimic despre River dar am mers cu una si se comporta excelent dupa parerea mea daca cineva detine acest model de barca poate sa imi trimita ceva despre ea orice
Vreau sa o micsorez putin pentru a o pune pe vekiul peridoc sa nu mai fac alta investitie ca visteria e goala si anume sa o fac de 4.50m si o si usurez cam la 90kg din 120kg initial la 5.10m pentru o fi mai usor de manevrat in doua persoane
Barcuta actuala pe care o detin acum are fundul plat si ma ajuta repede la glisare de acea as dori tot una asemanatoare daca stiti ceva.....
Vali daca ai un raspuns pentru mine iti sunt profund recunoscator cu una cerveza rece cand va veni caldura
Citat din: Haiduc din Martie 02, 2016, 12:48:19 PM
Salutare tuturor!
Sunt nou printre voi si revin cu vechile intrebari despre achizitia unei barci.
Ma poate ajuta cineva?

radu andritoiu

salut,
iti recomand varianta de 4,3 m a lui vali
eu o astept cu nerabdare pe sora cea mare de 5,1 m

Haiduc

Salut Radu

Unde pot vedea niste poze cu barca lui Vali eu nu reusesc sa atasez niste poze cu ce am eu actual nu este musai sa iau River 2 dar mi sa parut buna dupa ce am mers cu cea a amicului meu
O intrebare am la tine cum pot lua legatura cu Vali sau daca vede si el postarile mele(sunt nou in asemenea lucruri si nu pre cred ca ma descurc cu postarile si cum se procedeaza si asa azi mi-a trebuit nitel sa ma descurc si nu sunt kiar tamp din fire dar nu ma invatat nimeni ce si cum e cu forumulam luat-o pe pipaite)

kimi

1. Vezi ca ai deschis topicul exact unde nu trebuie , aici vorbim de motoare .
2. Nu iti mai da quote la propria postare , foloseste butonul ' modifica ' .
3. Da-i un PM lui Vali .

Succes la achizitie !

Haiduc

Vai mie....aici era problema

Merci

Vali

@Haiduc: Salut Mihai si bun venit pe forum. Am sa scriu un mesaj mai detaliat ceva mai tarziu, acum sunt "in priza" cu jobul.
Ne auzim cu bine.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Haiduc


Multumesc frumos Vali, spor la treaba cand ai timp te astept cu comentariul!

Vali

1. Nu stiu nimic de River 2 de la Serami-Tim. Oricum, chiar daca as sti, m-as abtine sa-mi dau cu parerea despre munca altora. Stiu ce grea e munca la barci, si de aceea ma abtin.
Am intrat pe site-ul lor mai demult, si cred ca au barci utilitare bune. Cel mai bun lucru e ca te-ai dat deja cu River 2, si daca ti-a placut, inseamna ca e potrivita pentru tine.

Alte pareri e putin probabil sa gasesti deocamdata, fiindca firma e relativ noua, barci nu sunt multe, si deci nu exista inca o statistica despre probleme care ar putea aparea la barca. Cred totusi ca e o alegere buna pentru cineva cu nevoile descrise de tine.

In aceeasi gama de conceptie, dimensiuni si pret ar merge luat in calcul si Lotusul, mai ales ca stiu ca au oferte bune acum, in sezonul rece. Nu strica deci sa cauti si pe partea asta. Am un prieten din Ploiesti care intentiona sa-si ia Lotus in iarna asta, posibil sa-l fi luat deja.

2. Ideea de a scurta o barca, noua sau sh, este gresita din start. In primul rand dpdv manufacturier e o provocare, munca de finisaj necesara fiind imensa, iar rezultatul cel mult mediocru. Pe de alta parte, pe parte de siguranta a navigatiei treaba devine tulbure, fiindca barca e omologata pentru fabricatie la dimensiunea initiala. In plus, valoarea de revanzare scade foarte mult la o asemenea interventie asupra barcii.

Daca chiar vrei sa faci asa ceva, ar trebui ca persoana care se ocupa sa stie cu adevarat ce are de facut, si asemenea oameni sunt extrem de rari la noi in tara.
In primul rand ar trebui refacute calculele de stabilitate, flotabilitate si esantionaj, daca vrei sa ai "peace of mind" vizavi de siguranta navigatiei cu barca.
In al 2-lea rand trebuie ca manufactura la modificarea barcii sa fie exemplara. Cunosc inclusiv oameni cu vechime in bransa care au dat "rasoale" puternice la asemenea modificari.

Deci sugestia mea e sa-ti iei o barca la dimensiunea necesara, si sa nu te apuci de scurtat, decat daca ai bani si timp de irosit, cu rezultat imprevizibil.

3. Despre barca mea, daca esti interesat orice discutie o vom face pe privat. Asta fiindca avem un regulament al forumului pe care eu sunt primul obligat sa-l respect (nu facem reclama decat la aria dedicata).
Un singur lucru imi permit sa spun in acest moment, anume ca sunt extrem de ocupat cu alte lucrari. Asa ca daca esti grabit, cel mai bine cauti alta varianta, fiindca la mine va dura.
Daca in schimb nu esti grabit si doresti sa detaliem, scrie-mi te rog pe privat, si povestim acolo tot ce ne intereseaza.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Haiduc

Merci mult Vali ne auzim pe privat in curand intre timp am facut si rost de nr tau de tel. de la un coleg de forum si el nu vreau sa te deranjez cu telefonul decat daca imi spui ca te pot suna.Oricum vreau sa ajung pe la tine pe la Galati am inteles sa vorbim fata in fata ca e mult mai bine si sa iri pot arata ce barca am in prezent si cu ce peridoc o car ca nu as vrea sa umblu si pe la peridoc.Nu pot atasa poze sa fie dimensiunea mare?si nu e graba ca momentan mai pot merge cu fibruța mea inca o perioada mai ales ca acum am skimbat si motorul si trebuie sa o probez sa vad daca tine sau nu cei 20cp
In rest sa auzim numai de bine si sa ne vedem sanatosi ca de restul...om vedea

O zi frumoasa sa ai

Haiduc

Salut Vali
Azi am facut prima baie la barca pe anul asta kiar daca vremea nu a fost prielnica de dimineata spre pranz a iesit sorinel si cum am lasat suzu mai jos pe oglinda țusti sa facem rodajul si sa vedem ce poate cei 20cp fata de 5cp
Merge Angoleza numai cu jumate din turatie si singur cam face drifturi daca nu esti atent singur nu prea merge cu 20cp, trebuie sa tin ceva lest pe fata altfel nu se vede malul asa ca sa se mai incalzeasca putin si vin pe la tine pentru consultari
O seara buna in continuare si numai de bine

Haiduc

Salut Radu

gata barca asteptam poze de la prima iesire

radu andritoiu

salutare,
inca nu, o astept cu mai multa nerabdare decat imi astept amantele

Haiduc


Oooo ca lumea e mult mai bine cu barca, ca nu pofteste la haine de blana si e mult mai fina la atingere si nici nu comenteaza cand o bruschezi :) :) :) :)

Sa auzim numai de bine

radu andritoiu

e bine si cu barca si sa te dai in barci, numai ca in barca i mai multa liniste, si mai sunt cate unele cand le bruschezi le place mai tare