Chemari si raspunsuri pe capcompas

Creat de DoiNomazi, Iunie 29, 2016, 08:39:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: DoiNomazi din Decembrie 04, 2019, 06:44:32 AM
Si pentru ca am reusit in cele din urma sa recuperam suma investita in riscanta descindere in Chile, incepe sa se contureze un nou plan care ne va aduce din nou pe apa, refacand dupa zece ani un traseu drag...

Oare, mai putem sa ne sprijinim in pagaie 103 mile nautice?... :) Vom vedea la fatza locului. Salt inainte, mate.

N-am îndoieli asupra celor 103 mile. Pentru o săptămână poate fi la limita de confort, 4-6 ore de padelare pe zi. Importante sunt atracția traseului, parcursul și aventura. Succes :)

DoiNomazi

#781
Multumim, Florio!

O canoe incarcata la limita cu echipamente, apa si mancare se deplaseaza mai lent decat U-Boat-ul... De data asta vom tracta si o "remorcuta" plutitoare pe care o vom umple cu... 40 de cutii de bere!... :) Vom incerca s-o folosim si ca suport plutitor pentru o camera video.

Nevoia de apa potabila pentru 10 zile pe apa si nevoia de baterii pentru camere video si electronice (navigatie, comunicatie) va contribui la bagaj. Bordurile ambarcatiei sunt joase si usor de incalecat de val. Va trebui sa dansam pe un ritm cat mai sincronizat cu vremea pentru a nu fi surprinsi pe "mare deschisa" in canoe... :)

Din pacate nu putem lua masina noastra pentru ca dupa 20 de ani de exploatare desi merge uns, nu mai prezinta o marja sufienta de garantie ca va functiona conform graficului 2,650 de mile terestre. Si graficul este foarte strans, ca pe vremuri, cand fiecare minut conta.

Cautam o masina de inchiriat potrivita ca volum de transport si relativ economica cu o tinuta buna de drum pe distante mari.

Intre timp am mai ruginit si eu... :) Ma mai pot baza pe 25-26 ore de condus non-stop?

Ramane de vazut. Doar de aia plecam in vacanta... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Florio

Citat din: DoiNomazi din Decembrie 04, 2019, 02:23:21 PM
O canoe incarcata la limita cu echipamente, apa si mancare se deplaseaza mai lent decat U-Boat-ul... De data asta vom tracta si o "remorcuta" plutitoare pe care o vom umple cu... 40 de cutii de bere!... :) Vom incerca s-o folosim si ca suport plutitor pentru o camera video.

Nevoia de apa potabila pentru 10 zile pe apa si nevoia de baterii pentru camere video si electronice (navigatie, comunicatie) va contribui la bagaj. Bordurile ambarcatiei sunt joase si usor de incalecat de val. Va trebui sa dansam pe un ritm cat mai sincronizat cu vremea pentru a nu fi surprinsi pe "mare deschisa" in canoe... :)

Cu remorcuță, viteza scade dramatic, în timp ce efortul la padelă crește. Voi vă știți putirințele, că ați mai fost în canoe :) .
Dacă nu există altă posibilitate, luați remorca. Altfel încurcă rău, inclusiv smuciturile pe timpul transportului devin problematice. La fel și direcția.
40 de cutii cu bere le legi în canoe pe chilă, nici nu se văd. Mai țin și drept lest, pentru echilibru.  Bun, știu că aveți de obicei bagaj voluminos, de aia spun, doar voi vă cunoașteți posibilitățile.
Dacă tot mergeți cu mașina, n-ar fi fost o ocazie super, pentru a mai uda Uboat-ul ? :)

DoiNomazi

#783
Citat din: Florio din Decembrie 05, 2019, 09:44:29 AM
Cu remorcuță, viteza scade dramatic, în timp ce efortul la padelă crește. Voi vă știți putirințele, că ați mai fost în canoe :) .
Dacă nu există altă posibilitate, luați remorca. Altfel încurcă rău, inclusiv smuciturile pe timpul transportului devin problematice. La fel și direcția.
40 de cutii cu bere le legi în canoe pe chilă, nici nu se văd. Mai țin și drept lest, pentru echilibru.  Bun, știu că aveți de obicei bagaj voluminos, de aia spun, doar voi vă cunoașteți posibilitățile.
Dacă tot mergeți cu mașina, n-ar fi fost o ocazie super, pentru a mai uda Uboat-ul ? :)


@ Florio

Sunt mai multi factori care au determinat achizitionarea unei "remorcute" plutitoare. Socurile pot fi ameliorate prin folosirea unei saule cu elasticitate sporita. Sambata imi vine un produs nou pe care il voi testa pe uscat.

Bineinteles ca incercam sa punem mai mult decat bere in ea... :) Si sigur ca tot ce e mai greu se distribuie cat mai jos de-a lungul chilei.

Timpul petrecut pe apa a crescut de la 10 la 12 zile. Doisprezece zile de izolare pentru care trebuie sa avem suficienta apa potabila, hrana si electricitate (baterii). Dincolo de stilul nostru de a ne pregati pentru o expeditie, echipamentele se aduna cand vrei sa fii complet independent, ceva mai departe de civilizatie si oarecum comfortabil, si la soare si la (posibil) zero grade, si pe vant, si cand navalesc tzantzarii care acopera hainele cu un strat viu si infometat... :)

Incerc sa confectionez/improvizez o acoperitoare pentru canoe pentru a incetini infiltrarea apei de la valuri. Se gasesc de facut la comanda dar sunt scumpe si nu se merita pentru o canoe care nu este a noastra. Iau un tarp de 20' x 6', daca gasesc la dimensiune, daca nu il tai si il atasez ca pe "salam infasurat" pe sub canoe. Macar pana la prima creanga peste care trebuie sa trecem... Nu va fi etans nici pe departe dar sper sa ne dea timp sa pompam apa afara din canoe. Vom lua cu noi doua pompe (prova/pupa)

Nu luam U-Boat-ul pentru ca vrem sa stam mai mult pe interior si sa cotrobaim canale cu vegetatie deasa. Peisajul s-a salbaticit si mai mult dupa ultimele uragane si sunt mult mai multe obstructii pe canale, trunchiuri de copaci submersate, vegetatie indesita, toate neprietenoase U-Boat-ului. Va trebui sa luam fierastraul si un topor cu noi pentru a ne croi drum.

S-au inmultit si cazurile de aligatori beligeranti care musca din kayak... :) si dincolo de suspectii uzuali locului, avem in ruta aleasa si o iesire la ocean pe un canal neumblat de cativa ani buni de nimeni unde aligatorii si-au facut mahalaua lor. Asta in caz ca nu este colmatat sau acoperit de vegetatie.

Cand esti in kayak, chiar si de fibra, ABS, sau kevlar si apare plutind un mascul de 15 picioare iritat ca ii traversezi "ograda", nu vrei sa ai chila de plastic, sau de fibra. O canoe de aluminiu este cea mai potrivita. Macar pentru aligatori si (mai rar) crocodili. De pitoni, rechini si alte specii de serpi "amarui".

Nu sunt de neglijat nici acostarile si plecarile de la ingustele platforme de lemn (chickee) pe care se doarme, a caror inaltime variaza la fiecare 6 ore cu fiecare flux si reflux. Este mai dificil de descarcat si incarcat un kayak de pe aceste platforme. Apa este mai joasa decat platforma si nu ai decat o scara pentru acces. Plus ca amarezi de chickee dupa-amiaza cand te retragi la culcare si la miezul noptii de trezesti cu ambarcatiunea spanzurata... invers e mult mai grav pentru ca daca intra dedesupt cand creste apa ti-o turteste... :)

Una, alta, vrem sa aniversam 10 ani pe apa intr-o canoe de aluminiu... :) Peste doi ani putem sarbatori zece ani de cand a fost dat la apa U-Boat-ul.
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Haiduc

Salutare celor doi Nomazi de peste mari si tari
voi trebuie sa sarbatoriti in fiecare zi, ca va aveti unul pe altul, si sunteti pe aceeasi lungime de unda indiferent de problemele ivite si in ce zona a lumii va aflati.
Sa fiti sa sanatosi si la multe aniversari impreuna.

DoiNomazi

#785
Citat din: Haiduc din Decembrie 06, 2019, 09:55:17 AM
Salutare celor doi Nomazi de peste mari si tari
voi trebuie sa sarbatoriti in fiecare zi, ca va aveti unul pe altul, si sunteti pe aceeasi lungime de unda indiferent de problemele ivite si in ce zona a lumii va aflati.
Sa fiti sa sanatosi si la multe aniversari impreuna.

Multumim! Asa-i, pana in clipa in care unul din noi da coltzul, noi speram sa dam coltzul impreuna, desi sunt 10 ani diferenta intre noi! Cel mai important aspect este ca ne avem unul pe altul. Restul, intamplari, bucurii, necazuri, vin si curg mai departe ca un rau de munte... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

DoiNomazi

#786
Ca intotdeauna perioada pregatirilor de plecare ofera bucurii intense si obstacole si dezamagiri pe masura. Doar ce am creionat lista de echipament pentru calatoria asta si, in ciuda faptului ca suntem nevoiti sa reprogramam iesirea intarziind-o, ca niciodata, cu inca vreo doua saptamani, m-a bufnit rasul... ca e doar o iesire cu o biata canoe, nu cu un trawler. Dar jucarelele se aduna... :)

Dar asa m-am invatat sa pregatesc o iesire in natura care la apogeul ei ne va situa la 5 zile de padelat de contactul cu civilizatia. Adica intram in balarii si ne tot indepartam de civilizatie timp de 5 zile dupa care ne apropiem de alt punct de contact cu civilizatia dupa alte 5 zile. Marja de siguranta/independenta in balarii va fi de 12 zile.

Cei care iubiti echipamente si jucarelele va veti amuza. Ceilalti probabil ca, pe buna dreptate, va veti plictisi si nu veti parcurge lista pana la capat. Probabil ca unii dintre voi veti recunoaste multe componente din propriile liste si ma astept sa exite si componente pe care noi nu le avem pe lista.



LAND TRANSPORTATION
- 1 x rental truck Ford F-150 (or similar)
- 1 x 5 gal. jerry can (our own)
- 1 x 12 v 300 W inverter (our own)
- 2 x 12 v / USB multiple port (total of 12) distributor (our own)
- 2 x "Seasick&Grumpy" side car decals (our own)
MARINE TRANSPORTATION
- 1 x rental canoe
- 2 x additional canoe seats (our own)
- 1 x additional floating cargo carrier (our own)
- 1 x 3 lbs anchor (our own)
- 1 x drogue anchor (our own)
- 2 x tie lines (our own)
SAFETY
- 2 x individual PFDs
- 2 x individual mosquito headgear
- 2 x personal knives
- 2 x water pumps
- 2 x emergency blankets
- 2 x individual first aid kits
- 2 x sunglasses
- 2 x mosquito repellent
- 1 x boat first aid kit
DRINKING WATER
- 2 x 5 gal. water jerry cans  (OD)
- 4 x 10 litres dromedaries
- 40 x cans of beer
FOOD
- (TBD)
COOKING GEAR
- 1 x gas stove
- 4 x butane cartridges
- 1 x wood burning stove
- 1 x pot
- 2 x cups & (dishes)
- 2 x forks
SHELTER
- 1 x Hilleberg Staika tent
- 1 x mosquito net
- 2 x camp chairs
2 x North Face Waterproof bags
UTILITIES
- 1 x machete
- 1 x multi tool (ax+saw)
- 1 x pocket multitool
- 1 x chainsaw
- 1 x small shovel
- 1 x toolkit (misc.)
- 1 x roll of gorilla tape
- 1 x tube of epoxy glue
WATERPROOF CASES
- 1 x large Pelican (OD) case
- 1 x medium Pelican (OD) case
- 4 x small Pelican cases
- 4 x mini Pelican cases
POWER
- 1 x Goal Zero small battery
- 1 x Goal Zero large battery
- 1 x Goal Zero small power bank
- 1 x Anker small power bank
- 4 x individual miniature power banks
- 1 x small (5W) solar panel
- 1 x medium (17W) solar panel
- 1 x large (60W) solar panel
- 2 x medium portable power banks (spare)
- 4 x small power banks (emergency only)
- 20 x AAA batteries (Energizer lithium)
- 12 x AA batteries (Energizer lithium)
- cables, adapters, regulators
NAVIGATION
- 1 x hard-copy marine chart with soundings
- 1 x GPS handheld unit
- 1 x iPad (waterproof)
- 1 x GPS (stand-alone) receiver
- 1 x binocular
COMMUNICATION
- 1 x Iridium SAT Phone
- 1 x VHF marine radio
- 2 x individuals GMRS radios
- 2 x iPhone (waterproof)
SIGNALING
- 1 x ACR PLB unit
- 2 x individual strobes
- 1 x emergency signaling mirror
- 4 x red signal rockets + pistol
ILLUMINATION
- 2 x individual headlights
   - 2 x sets of spare batteries
- 1 x hi-power flaslight
   - 2 x sets of spare batteries
- 1 x camp flashlight
   - 2 x sets of spare batteries
AUDIO-VIDEO SUPPORT
- 1 x BMPCC4k camera
         - 6 EP batteries
         - 12 V / EP battery charger
         - 2 x V mount batteries
                - 1 x 120 V charger
                - 1 x 12 V  charger (regulated)
         - 1 x 120 V power supply for camera
         - 1 x 120 V mount charging cable
         - 3 x 2 Tb SSDs
         - 1 x Sennheiser external mic
         - 1 x external monitor
               - 2 x NP batteries
               - 1 x 12 v Dtap to NP adapter
               - 1 x 12 V battery charger
         - 1 x focus follow gimbal
               - 1 x set of batteries
               - 1 x 120 V battery charger
               - 1 x 12 V battery charger ?
          - 1 x large tripod
    -  1  SONY camp camera
          - 4 x spare NP batteries
          - 1 x 120 V power supply/charger
          - 2 x 256 Gb SD cards
          - 4 x 64 Gb SD cards
          - 1 x medium tripod
    - 2 x OSMO POCKET individual cameras
          - 2 x USB-C charging cables
          - 2 x 128 Gb cards
          - 8 x 64Gb cards
          - 2 x extended power banks
          - 1 x remote controller
          - 2 x chest attachments
          - misc attachments
          - 1 x waterproof shell
    - 1 x OSMO ACTION camera
          - 5 x spare proprietary batteries
          - 1 x 5 V (USB-C) battery charger
          - 1 x waterproof shell + handheld mount
          - misc attachments
    - 2 x GoPro Hero5 cameras
          - 8 x 64 Gb SD cards
          - 20 x spare proprietary batteries
          -  1 x 5 V (USB-C) batery charger
          - 2 x dry aluminum shells / ND-PL filters
          - 2 x wateproof shells
          - misc attachments
     - 1 x GoPro Hero4 camera
          - 2 x 64 Gb SD cards
          - 10 x spare proprietary batteries
          - 1 x 5 V (USB-C) battery charger
          - misc attachments + magnetic mount
     - 2 x individual audio mic/recorders
          - 2 x 32 Gb SD cards
          - 8 x AAA batteries
      - 2 x Zoom audio individual mic/recorders
          - 4 x AA batteries
extension pole/tripod system for camera attachment
       
Ma opresc din scris ferm convins ca am omis ceva, dar inca nu-mi dau seama ce... :) Evident, urmeaza si ajustarile din mers.

LE: Daca toate se leaga conform planului, am inclus si o (inevitabila) scurta descindere in mereu adorabilul Key West... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Florio

Văd aici o listă cât se poate de firească și concisă. Mă așteptam vizualizând pe necitite, să fie exagerată... dar nu.
Sunt convins că aș mai găsi câteva lucruri de pus pe ea :)

Nu mă pronunț la partea de foto-video, fiindcă aceasta ține de fiecare, iar voi faceți filme tip National Geographics (în antiteză, eu am făcut o călătorie de 22 de zile pe mare, cu toată familia, având ca suport foto-video doar telefonul :D ). În directă legătură e și partea de "Power", cu panourile solare (cam multe ar părea, dar eu nu știu necesarul vostru. La prima vedere primele două panouri ar fi super-ok).

În rest, la toate capitolele pot remarca un strict necesar, la care, cum spuneam, am feeling-ul cert, că aș mai putea adăuga câte ceva.
Oricum, eu nici cu caiacul, nici cu cu velierul, nici cu colacul de salvare, nu plec pe apă fără măcar o chitară, o muzicuță, o ceva care să aducă armonii :D

DoiNomazi

Citat din: Florio din Decembrie 22, 2019, 11:20:28 AM
Văd aici o listă cât se poate de firească și concisă. Mă așteptam vizualizând pe necitite, să fie exagerată... dar nu.
Sunt convins că aș mai găsi câteva lucruri de pus pe ea :)

Nu mă pronunț la partea de foto-video, fiindcă aceasta ține de fiecare, iar voi faceți filme tip National Geographics (în antiteză, eu am făcut o călătorie de 22 de zile pe mare, cu toată familia, având ca suport foto-video doar telefonul :D ). În directă legătură e și partea de "Power", cu panourile solare (cam multe ar părea, dar eu nu știu necesarul vostru. La prima vedere primele două panouri ar fi super-ok).

În rest, la toate capitolele pot remarca un strict necesar, la care, cum spuneam, am feeling-ul cert, că aș mai putea adăuga câte ceva.
Oricum, eu nici cu caiacul, nici cu cu velierul, nici cu colacul de salvare, nu plec pe apă fără măcar o chitară, o muzicuță, o ceva care să aducă armonii :D

Vezi? De-aia zic, stiam eu ca uit si mai sunt de adaugat la canoe.. :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

DoiNomazi

@Florio si alti imparimiti de dorul plecarilor in intampinarea orizontului, ati vazut filmul "Captain Jack" - 1999 ?

Probabil ca l-ati vazut, eu m-am impiedicat de el aseara si mi-a placut... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Florio

Citat din: DoiNomazi din Decembrie 23, 2019, 08:01:32 AM
@Florio si alti imparimiti de dorul plecarilor in intampinarea orizontului, ati vazut filmul "Captain Jack" - 1999 ?

Probabil ca l-ati vazut, eu m-am impiedicat de el aseara si mi-a placut... :)

Nu, nu, n-am văzut! Trebuie să fie un film tare fain, după temă și actorul din rolul principal :)
Am privit un trailer scurt : https://www.youtube.com/watch?v=LbLK0femToc

DoiNomazi

Citat din: Florio din Decembrie 23, 2019, 01:31:06 PM
Nu, nu, n-am văzut! Trebuie să fie un film tare fain, după temă și actorul din rolul principal :)
Am privit un trailer scurt : https://www.youtube.com/watch?v=LbLK0femToc

Nu e genul "Action" cu aventuri epice dar ee facut dupa o poveste adevarata care ar putea sa-i marcheze pe "eroii" de varsta a doua... :) Si cum tot am avut insomnii, m-am lansat in "binge watching" si am vazut si "n Enemy Hands" - 2004. Nu scap nici un film cu submarine cand ma impiedic de ele, dar asta e mai slabut, prea didactc... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

DoiNomazi

Sarbatori Fericite tuturor, care dupa felul cum crede si sarbatoreste!
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320

Florio

Citat din: DoiNomazi din Decembrie 24, 2019, 12:42:19 AM
Sarbatori Fericite tuturor, care dupa felul cum crede si sarbatoreste!

Crăciun fericit și acolo, peste ocean, cu bucurii mari și excese plăcute  :)

DoiNomazi

#794
Citat din: Florio din Decembrie 24, 2019, 11:29:24 AM
Crăciun fericit și acolo, peste ocean, cu bucurii mari și excese plăcute  :)

Cea mai mare fericire si probabil una dintre cele mai intense, unii s-ar grabi sa le eticheteze "perverse", satisfactii, sunt inca cauzate de pregatirea echipamentului de expeditie. Pentru cateva clipe, asemeni unui soldat imbatranit de ploile reci adunate in maduva oaselor, in timp ce deschid cele cateva containere ermetice unde se odihneste echipamentul, adulmec cu nesat mirosul de aer inchis si statut incercand sa disting inchipuite arome din prafuri si valuri indepartate. Unele huse au facut riduri tradandu-si uzura varstei, alte bretele s-au scorojit in intunericul ermetic al containerelor, bretelele elastice ale lanternelor de cap si-au pierdut elasticitatea, garniturile s-au uscat si s-au crapat, unele afisaje s-au acopeit pe interior de o inexplicabila ceata...

Mangai diversele obiecte unul cate unul ascultandu-le amintirile. Fiecare din ele incearca sa-si sopteasca franturi de imagini din diverse intamplari trecute. Pana de cauciuc din Kalahari, cartusul ce nu a detonat in Groenlanda, vantul din Patagonia, gerul din craterul Kibo de pe Mt. Kilimanjaro, arsita desertului din vestul Australiei, franturi de rasete pe malul lacului Baikal, plaja unde ne-au intampinat cei doi grizzly in Alaska sau intortocheatul labirint de mangrove din Florida. Inchid ochii recunoscand cu palmele conturul familiar al obiectelor ce m-au insotit ca niste camarazi loiali...

Totul a ramas la fel, incremenit in timp, si totusi nimic nu mai este cum a fost. Nu este nevoie sa ma uit in oglinda ca sa ma conving de asta. Simt totul in fiecare respiratie si in zvacnetul ritmic al pulsului. Am imbatranit trecand prin noptile miilor de kilometri la volan, prin orele lungi de zbor, prin dansul vesel al focurilor de tabara, prin nenumaratele pregatiri ale iesirilor anterioare. Si aceste pregatiri mi-au dat viata perpetuand iluzia unui drum fara sfarsit... :)

Incerc sa numar cadenta pulsului. Ma opresc dupa cateva tentative esuate pentru ca pierd sirul. Si oricum nu are nici un rost. E doar ce este menit sa fie, cu sau fara masuratorile mele. Mi-au trebuit aproape zece luni de exercitii si vointa sa nu depind de vreo asistentza medicala. Este un fel de ruleta ruseasca si multi mi-au prezis un esec. Poate au dreptate, se pricep, sunt in domeniu, mie nu-mi ramane decat instinctul si partitura destinului.

Deschid ochii si privesc echipamentul frumos impaturit in containere. Imi aduc aminte de lista incropita acum cateva zile si stiu sigur ca unele vor trebui inlocuite, gresata, netezite, servite cu o "tava de jaratec" sa-si mai scutere din "bubele" aparute in timp. Oare, eu de ce fel de "jaratec" am nevoie? De zece luni nu mai pun strop de RedBull in gura. Nu-l urasc, am fost timpul constient ca intr-o zi imi va cere ceva pretios in schimbul iluziei de energie interminabila. Sase cutii pe zi asortate cu trei ore de somn pe noapte, a fost doza maxima pe care organismul a fost dispus s-o accepte. Acum il domesticesc si ne aratam unul altuia ca fara RedBull exista energie si mai multa si fara senzatii de cadere libera. Mi-a ramas un RedBull in frigide de acum zece luni. L-am pastrat pentru ca mi-a folosit la exercitiul de vointa si "detoxificare"... :)

Ridic anemometrul din teaca si suflu usurel peste elicea lui. Nu l-am pornit de ceva vreme si trebuie sa-i schimb bateria. Inspir cu nesat si mai suflu o data, mai tare, privind rotatia rapida a elicei. Il voi lua cu mine, desi nu l-am trecut pe lista de acum cateva zile. E unul din modelele preferate de lunetisti pentru a calcula traiectorii balistice. Cu alte cuvinte fara nici o utilitate prsctica pentru mine. Ultima data l-am avut in Groenlanda si nu m-a ajutat cu nimic. Cand esti in kayak sau in canoe, vantul este, sau nu este si problema este daca "simti" ca poti sa-l "duci". Nu te ajuta cu nimic sa stii cu cati m/s bate... Si totusi, il voi lua cu mine sub impulsul unui fetis bizar.

Ce rost au toate astea? Pana cand? De ce oare chiar si dupa ce anii tineretii se topesc in timp, chiar si cand pulsul se mai domoleste, unii oameni continua sa auda acea chinuitoare chemare a orizontului, cand, de fapt, in orice directie ai porni, nu poti ajuge niciodata dincolo de verticala a ceea ce ai devenit in dansul cu timpul...

De ce nu sunt si eu ispitit  de o vatra stabila, de o casa, de copii, de stabilitate si confort, de siguranta zilei de maine? M. a imbatranit si ea si isi doreste o casa chiar mai mult decat mi-am dorit eu o barca. Instinctul de conservare si pragmatismul specific femeilor o indeamna sa nu imbatraneasca pe apa, sau pe drumuri. Isi doreste o casa. Pentru mine ideea de casa este echivalenta cu sentinta unei temnite...

Pacat doar ca vremea marilor explorari a apus de mult si oriunde ne-am duce pe planeta nu putem decat sa calcam pe urmele altora. Orice calatorie pe care noi am vrea s-o numim cu drag "expeditie", nu poate fi, de fapt, decat o iesire in natura cu arome de turism. Si turismul oboseste... turistii.

Ar fi timpul sa ma preocupe organizarea unei petreceri cu rude si amici, nu o noua iesire in natura. Ar fi timpul sa ma bucure dulcea picoteala intr-un sezlong sprijinit temeinic de o bere rece, intre doua sedinte de masaj si un dus fierbinte. Ce dracu mai caut inapoi in ploaia rece, in vant, printre nesfarsite balarii?

Of! De abea astept sa impachetez tot ce e pe lista si sa ridic masina de la centrul de inchirieri pentru a ne intinde la drum. Probabil ca blestemul dulce al departarilor ma va insoti, ademenindu-ma cu soapte ascunse printre contururile echipamentelor, pana cand n-o sa mai pot sa pornesc la drum.

Deocamdata, impachetez cu ochii pe lista, strang centura si ajustez cataramele, potrivesc borul palariei sa fie paralel cu solul la doua degete deasupra bazei nasului, trag aer in piept si rostesc cu bucuria unui copil intr-un magazin de bomboane, "Salt inainte, mate!"... :)
Seasick & Grumpy va invita sa vizionati https://vimeo.com/showcase/2161320