IBIS de la Cirus

Creat de Razvan82, Octombrie 16, 2016, 01:47:15 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Razvan82

Salutare.
Ma puteti ajuta cu vreo informatie legata de barca IBIS de la Cirus.

http://www.barci-ambarcatiuni.ro/barci/barca-de-pescuit.php

Vreau sa stiu daca este o alegere buna pentru pescuit Dunare , Delta  ,  singur in barca , sau in doi la spinning , clonc.
Ii caut un motor de 5 cai.


Razvan82

Am uitat sa mentionez , ma intereseaza o barca usor transportabila , sa o pot pune usor pe masina.

dany

Rasfoieste bine postarile de pe forum si ai sa gasesti tot tu raspunsul....Barcile sub 5m fac fata cu greu dunarii ,implicit deltei .Sunt multi factori de luat in calcul .

teo pes

 :-[Barcile sub 5m fac fata cu greu dunarii ,implicit deltei .Sunt multi factori de luat in calcul . :-\/?????????????!!!
Viata i grea !!  Dar trece !!

dany

Nu se compara cirus de care vorbeste colegul cu ceea ce ai tu Teo...Ai o barca sanatoasa ,sub 5 m,ce-i drept dar compara-le...A ta cu aia...Pot sa enumar inca cinci barci de pe forum sub 5m care fac fata cu bine pe dunare sau in delta ,dar nu  aia clar..
la ''barca perfecta pt. delta''uita-te man si vezi si tu pareri..
Teo ,prietene,semnele de mirare si de intrebare mi le-am asumat in totalitate ca fiind adresate mie caci ti-am jignit barca si te rog sa primesti scuzele mele,dar nu du omul in eroare cu parciul ala....

teo pes

Citat din: dany din Octombrie 17, 2016, 02:14:28 PM
Nu se compara cirus de care vorbeste colegul cu ceea ce ai tu Teo...Ai o barca sanatoasa ,sub 5 m,ce-i drept dar compara-le...A ta cu aia...Pot sa enumar inca cinci barci de pe forum sub 5m care fac fata cu bine pe dunare sau in delta ,dar nu  aia clar..
la ''barca perfecta pt. delta''uita-te man si vezi si tu pareri..
Teo ,prietene,semnele de mirare si de intrebare mi le-am asumat in totalitate ca fiind adresate mie caci ti-am jignit barca si te rog sa primesti scuzele mele,dar nu du omul in eroare cu parciul ala....
;D ;)
Viata i grea !!  Dar trece !!

Fritz

 I-a ceva peste 4m... sau peste 5. Aia nu-i barca de Dunare.b Si ce zice producatorul...4 persoane ..e o mare aberatie.. Cu 4 persoane o faci submarin la primul val. E o barcuta de maxim 2 persoane..dar NU de Dunare.
Nu lua Dunarea in gluma....ca ea nu glumeste ...


Alex1958

Marti 11 Oct 2016, vant din Est 30-40 km/h in rafale, la Crisan pe Bratul Sulina, valuri de 1-1.5 m, n-am putut merge cu barca mea cabinata de peste 6 m decat in deplasament cu 10-15 km/h, dansand peste ele. Cu o barca mica imi e si frica sa-mi imaginez....
Nu va jucati cu Dunarea si mai ales cu unele lacuri din Delta!

AdrianZUZ

Barca Ibis pare un act terorist Issis. Pare ok  daca ai un iaz in spatele casei si vrei sa hranesti carasei aurii!

Daca nu ai permis (sub 5cp) si vrei sa cari barca in/pe masina muuult mai bine iei o gonflabila 280-320cm. Gasesti discutii pro si contra aici pe forum!
De asemenea cauta tot aici discutiile despre barci car topable si o sa gasesti variante aluminiu, DIY ...

Sosoktm

in afara ca va merge bine la rame pe lac linistit, alta intrebuintare pentru barca asta nu vad. Cu siguranta NU de dunare sau delta.

NessyRO

  Despre IBIS nu am ce să zic deoarece nu cunosc barca. În schimb pot să zic câte ceva despre sora ei mai mare, B5, care așa cum s-a concluzionat și aici pe forum este o barcă de deplasament. Paradoxal la barca asta este faptul că se comportă foarte bine încărcată și echipată cu un motoraș de 3,3 hp comparativ cu echiparea cu 15 hp. Într-adevăr, se mișcă încet, dar se mișcă și este manevrabilă (3,3 hp).
  Cu 15 hp și barca goală... brrrrrr, am povestit deja.
  Calitatea lucrării, mie mi se pare ok (cam la toate cele văzute de la respectiva firmă). La B5-ul meu pe care îl am din 2009 (și pe care nu-l mai folosesc), deși a stat mult timp numai pe malul Dunării, în afară de schimbarea culorii la opera vie, nu am nimic a-i reproșa.
  Este drept că nu m-aș aventura pe ape dificile cu acest tip de barcă, dar asta nu numai din cauza bărcii.
  Deci este în final, din nou, o problemă de opțiune individuală. Aplică regula de aur: dă-te cu ea înainte de a da banii! 
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein