constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iris

#165
am facut scarfing la stringeri si i-am lipit cu rasina,i-am facut lungi.
  Am dat cu rasina doar pe lipitura.
   Intrebare pentru colegi:E bine sa dau cu rasina pe stringeri inainte sa-i montez pe bhd-uri sau dupa ce ii fixez pe corpul barcii?
    Scarfingul l-am facut cu un circular,cam de 8 ori grosimea materialului,
     Pun poze:

felicimond

Salut,

Poate e bine sa invelesti fiecare lipitura intr-o foita de plastic (eu am avut la indemana folie termocontractibila, dar sunt sigur ca merge orice material plastic, pentru ca rasina nu se prinde de el). In felul asta scapi de lipirile nedorite, "decofrezi" usor, sipca ramane frumoasa (nu o sa ai de indepartat resturile de carton), etc.
Un alt lucru util este sa lipesti stringer-ii prin aliniere la un dreptar (pe distanta scurta "te fura": par coliniare cele doua segmente, chiar daca nu sunt).
Te urmarim, succes!

lipan

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

iris

Multumesc,treaba cu folia de plastic e buna,nu m-am gandit,dar ideea e super :) :) :)

home made

#169
pai d-aia se pun cepuri,in afara de faptul ca nu ''fura'',nu aluneca, mareste si rezistenta.....
gaurile pentru cepuri ,se dau inainte de depunerea pastei de epoxi pe taieturi  !!!

iris

@home made,multumesc inca odata.Am inteles ideea,cepurile nu lasa imbinarile sa mai plece,dar chiar trebuie precizie mare la gaurire(avem de lucru pe doua axe)...

iris

#171
gata,l-am pus pe suport,l-am reglat perfect.
   O sa pun stringerii si spoi placajul.
    Pun poze,
     As vrea sa fixez stringerii cu niste holtzsurubele subtiri din inox,apoi,cand dau cu epoxy la imbinarea dintre bulhead si stringer,le-as scoate ,as da bine cu epoxy apoi le bag iar,o fi bine?

home made

daca placajul suporta,poti folosi holzsuruburi zdravene de inox plus pasta cu epoxi(rumegus de la slefuirea lemnului).fa o gaurire inainte,sa nu crape stringherul sau placajul,cu diametrul mai mic decit holzsurubul,adica diametrul mic al holzsurubului(diametrul dintre crestele filetului !),daca permite,poti folosi nituri din sirma de cupru,cuie cupru, cu saibe la capete,tot din cupru sau inox.
bafta !

iris

ma refeream la fixarea stringerului in locasul bhd,uite poza.
  Multumesc foarte mult.

Vali

Atentie mare la urmatoarea treaba: etravele trebuie tesite - luate la rindea (electrica sau manuala) sau la flex cu smirghel, astfel ca dupa acoperirea corpului cu placaj provele sa ramana ascutite. Materialul ala de adaos de pe etrave este pus acolo ca sa fie deci profilat dupa forma impusa de etrava ascutita.

Ascutirea bruta trebuie facuta cu etrava pe bancul de lucru, nu pe suportul pe care e montata acum. Abia la pasuirea fina se monteaza pe suport, si se verifica sa fie unghiul de ascutire potrivit cu directia stringherilor, si cu directia placajului care va acoperi osatura.

Daca sunt nelamuriri, suna-ma si iti explic in detaliu, mai ales ca e o chestie foarte importanta obtinerea unor etrave optime ca hidrodinamica si soliditate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

#175
aoleou,bine c-ai zis,ma apucam sa o slefuiesc pe suport.
  O dau jos si ma apuc de ea,o sa slefuiesc exact in unghiul care trebuie,am desenul in dwg,fac un sablon ,gata,m-am prins.
    De holtzsuruburi nu zici nimic

Vali

Daca am inteles bine, vrei sa bagi epoxy in gaurile de holzsuruburi. Parerea mea e ca nu e nevoie, fiindca oricum stringherii vor fi acoperiti cu placajul bordajului, iar inoxul oricum nu e atacat de vreo urma de umezeala care ar putea aparea.

Despre etrave: e mai usor sa faci degrosarea pe bancul de lucru decat pe suport, dar trebuie sa fii atent sa nu iei mai mult decat trebuie. Adica la nevoie sa mai degrosezi putin pe suport, pana se aliniaza perfect cu stringherii. Nu uita ca pe suprafata tesita a etravei se va lipi placajul bordajului, si de calitatea acelei imbinari lipite depinde soliditatea etravei la un eventual impact.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

Vali,multumesc.
   Azi am pus niste stringeri,incepe sa ia forma.
     Am inceput sa lucrez etrava cu mare grija,se pare ca incepe sa se lege :)
  Postez progresul.

iris

Salutatare colegi!
Am inceput sa construiesc cutiile derivoarelor,in paralel lucrez la asezarea stringerilor pe barca.
  Pun poze cu cutiile derivoarelor,dupa primul strat de rasina+fibra.

iris

Am inceput sa epoxy stringerii pe bhd.Ca sa lucrez curat,am invelit cu o folie verde proximitatile stringerului de langa bhd si am dat cu rasina curata,ca o amorsa, doar in locul in care stringerul face contact cu bhd.Bineinteles,acelasi lucru si in incizia din bhd.Am lasat vreo 10 minute sa absoarba bine.Am indepartat folia verde,apoi am pus rasina+rumegus cernut fin,cam de consistenta siliconului.Am asezat stringerul in incizie,i-am tras un holtzsurub de inox si tot excesul care a iesit din incizie,l-am pasuit in unghiul respectiv.Daca a iesit prea putin,am mai adaugat.De control,i-am mai pus si o menghina ici-colo mai ales in locurile unde stringerul se curbeaza.
   Am avut si un ucenic,am lucrat cu drag.Pun poze :D