constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radu_d

Probabil ca o sa-ti doresti dupa Dunare si lacuri sa faci si o Grecie cu el, excursie cat se poate de realizabila.
Asa ca poate si un catarg, vinci, etc ajuta la o asemenea calatorie.
1 loc de dormit pe fiecare flotor plus 2 in salon si esti deja bazat...stai toata vara in Egee

Florio

Citat din: radu_d din Decembrie 12, 2016, 10:42:16 PM
Scuze de indiscretie, ai facut cumva un buget pt tot catamaranul, interior ext?
Catarg, vinciuri, blocatoare, electronice, motoare, etc...?
La cat te-ai gandit ca o sa te duca?

Lista de electronice:

1. Sonar.
2. Lumini de navigatie.

Pai...cam atat. Bugetul e minimal :)

iris

multumesc pentru sfaturi.Mai e pana acolo,dra sigur sonar si lumini ii pun.

iris

#93
Azi am selectat material pentru chine,stringeri etc.Aveam niste cherestea de pin nordic,am cumparat-o din Germania,uscat,pentru o fatada exterioara.Asta cica ar avea cele mai putine noduri dintre rasinoase.Scandurile au 5,1 ml lungime si 27mm grosime.Mie imi trebuie de 1x1 si1x1,5 inch.Am selectat material cu grosimea de 27mm si latimi diferite,mai mari de 30mm,dar FARA NICI UN NOD,cu lungimi intre 2,5 si 5,1 ml.O sa trebuiasca sa le imbin intre ele,voi avea grija ca,pe corpul barcii,imbinarea sa nu fie una sub alta si o sa o pun cu mijlocul ei in decuparea de pe bhd(o fii bine? :-\.Pun si niste poze cu cheresteaua.
   Bordajul la bhd il fac din cedru(cam tot aceleasi dimensiuni,de la 1x1 pana la 1x2 inch)-azi am aflat ca cedru nu are noduri.Am deja materialul.
     Problema se pune la okume.Holver nu are decat de 5 si 10mm.Mie imi trebuie de 4 SI de 6mm.O fi carcota mare daca l-as inlocui pe ala de 4 cu 5mm si pe ala de 6mm cu 10mm?
    I-am intrebat de Tebomarin,cica nu-l au in stoc,or sa ma sune sa-mi spuna in cat timp l-ar aduce.
     Si mai intreb toti colegii:stie cineva de unde sa cumpar  okoume BS1088?Cred ca in RO nu se gaseste,dar poate prin vecini....
      Multumesc anticipat

iris

#94
M-au sunat cei de la Holver,nu au decat teboply de 5x1220x2500mm la 40 euro/mp+TVA si de 10mm la 56 euro/mp+TVA.Cel de 5mm are 3 pliuri,cel de 10mm are 5 pliuri.

Vali

Citat din: iris din Decembrie 15, 2016, 04:22:44 PM
M-au sunat cei de la Holver,nu au decat teboply de 5x1220x2500mm la 40 euro/mp+TVA si de 10mm la 56 euro/mp+TVA.Cel de 5mm are 3 pliuri,cel de 10mm are 5 pliuri.

Mai mut ca sigur ca e o greseala. Ori ti-au comunicat gresit, ori ai inteles gresit. Cred ca pretul respectiv e pe foaia de placaj, si nu pe metrul patrat. Asta deoarece nici cel mai scump placaj marin in Vest nu ajunge la preturile astea pe m2.

Preturile pe foaie ar fi de 216, respectiv 302 lei, mult mai apropiate de valorile cu care eu am cumparat de atatea ori placaj okoume de la ei.

Despre grosimi, am sa-ti scriu detaliat pe privat, fiindca mai e de povestit si despre cadrele bulkhead-urilor.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

Observ ca ai pus topicul in categoria care trebuie,voiam sa te rog asta.
   O sa caut okume de 6mm pe la toate filialele Holver din RO,m-as oftica sa nu gasesc.Azi am luat cedrul pentru bordaj,pun si o poza.Am luat mai mult,sa am de unde alege.N-am dat bani pe el,cica sa-mi aleg ce imi place.
   Luni comand rasina si intaritorul,sa-l am.Daca sa gasi placaj,pana in 2017 as debita bhd si as pregati de lipit bordajul.tre sa fac si standul de lucru,sa pot sa aliniez perfect bhd-urile.
   O sa postez progresul.
   

gvincentiu

Ia uite frate: n-am timp de stat pe net si vad ca avansezi cu contructia. Bafta multa. Si eu cochetez cu ideea, insa oleacă diferită de proiectul tău in cateva aspecte esentiale.
Ii pui vele? Din ce am vazut, repede, la prima mana: puntea dintre flotoare e prea jos (daca o faci rigida) si la valurele o sa dea cu burta de apa. Daca e mobila, iar apar niscaiva probleme (probabil or fi detaliate in planul final). Locul derivoarelor l-am vazut si probabil gliseaza in sus, pe langa cabina. Probabil n o sa-i pui vele, va merge doar cu motor. Cum manevrezi motorul din cocpit? Preferabil in varianta motorizat simplu ar fi sa-i tragi comenzilev in fata si sa folosesti o timona mica monata pe cabina. Is multe variabile....
A mai construit cineva asa ceva? De ce s-a lovit când s-a dat cu el?
Ganduri bune !

iris

#98
Citat din: gvincentiu din Decembrie 17, 2016, 01:28:12 PM
Ia uite frate: n-am timp de stat pe net si vad ca avansezi cu contructia. Bafta multa. Si eu cochetez cu ideea, insa oleacă diferită de proiectul tău in cateva aspecte esentiale.
Ii pui vele? Din ce am vazut, repede, la prima mana: puntea dintre flotoare e prea jos (daca o faci rigida) si la valurele o sa dea cu burta de apa. Daca e mobila, iar apar niscaiva probleme (probabil or fi detaliate in planul final). Locul derivoarelor l-am vazut si probabil gliseaza in sus, pe langa cabina. Probabil n o sa-i pui vele, va merge doar cu motor. Cum manevrezi motorul din cocpit? Preferabil in varianta motorizat simplu ar fi sa-i tragi comenzilev in fata si sa folosesti o timona mica monata pe cabina. Is multe variabile....
A mai construit cineva asa ceva? De ce s-a lovit când s-a dat cu el?

Bineinteles ca o sa-i pun vele,cum nu?
  In ce priveste motorizarea,inca nu stiu ce putere ar trebui sa aibe motorul,in mod normal,ar trebui pus central.Intrebam pe Dl Woods,intrebam si colegii de pe forum.
   Nu cred sa fie o problema sa-l manevrez din cocpit,sunt solutii,precum bine zici :)
    Dar mai e pana acolo!
    Daca te pot ajuta cu ceva,cu cea mai mare placere!
     

iris

#99
azi am adus placajul pentru bhd-uri,deocamdata,,l-am ales de la Holver de la Bucuresti(erau o gramada de placi fisurate,dar am ales doar crema) :)
   Umiditatea lemnului de bordaj e ok,am adus un higrometru si am masurat-o.Am masurat si umiditatea placajului ,este 8%.
  Maine vine rasina.Inca nu am primit dxf de la proiectant,dar ,mi-a promis ca mi le trimite in cateva zile sa ma apuc sa le debitez.
   Pun poze la materiale.

iris

#100
Azi am primit primele 3 bhd in format dxf,si am si crosetat unul,din 6
;vreau sa-l fac cap-coada(bordaj+epoxy) apoi inciziile pt strinkeri.
  Pun si o foto cu el debitat.

iris

Va spuneam ca Dl Woods mi-a trimis partial desenele in dxf.M-a intrebat daca le pot deschide.I-am zis  da si i-am trimis poza cu bhd debitat.Omul e multumit,uite ce zice:
  That IS quick!! I am still compiling the other sheets for you. I got distracted by a customer from Turkey. Back on it now, you'll get them in the next hour or so

Best wishes

Richard Woods of Woods Designs
sailing catamaran designers

www.sailingcatamarans.com




   

bbl81



se pare ca ai toate mijloacele necesare ca sa construiesti o ambarcatiune.Sa faci si sa postezi multe poze, o sa invatam cu totii din experienta ta.

Multa bafta si timp liber pentru maragonzeli!

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

iris

Multumesc de incurajare,omul mi-a trimis toate planurile si niste poze de la un alt tip de barca proiectata de el.
   Uite ce zice omul:
  here are the drawings done so far. More to come shortly. I also attach some photos of the Acorn hull building which should help you as the Saylon build is similar. I hope you will be sending me photos of your progress.
   Acum sa procesez desenele si sa o frig repede.O sa-i trimit si lui poze,pe masura ce avansez,o sa postez si aici.
     Inca odata,nultumesc pentru incurajare.

iris

Azi am debitat toate bhd.pun si foto.Maine o sa incep sa le bordez cu lemn de cedru.O sa le lipesc cu epoxy si o sa le trag cateva holtzsuruburi din inox.
     Vali,multumesc mult pentru sfaturi.O sa fiu atent la temp.,sa am min 18 grd.