constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iris


iris


dany

Ce s-a intamplat cu vopseaua?De care ai folosit  si daca ai avut probleme?

Florio

Citat din: iris din Aprilie 13, 2019, 01:21:16 PM
Ne pregatim pentru Dunare...

Cum se mai mișcă barca, Iris? Ai avut timp să o testezi un an întreg, cred că deja o cunoști ca pe o nevastă :) .

Treaba cu pregătirea pentru Dunăre e de înțeles, eu chiar acum am mai dat o cheie motorului, să-i aud mersul. Dar la tine e barcă nouă, de ce i-ai dat vopseaua jos?

bogdanminitehnicus

Citat din: Vali din Septembrie 27, 2017, 01:40:07 PM
Problema e ca distanta dintre corpuri e mica, iar interferenta valurilor sub bridgedeck se produce chiar inaintea elicei, dupa cum mi-a spus Vio. Asta inseamna ca elicea actioneaza exact in zona de turbulenta data de aceasta interferenta de val, ceea ce-i diminueaza randamentul, fiind vorba si de un diametru de disc mic.

Din cauza asta propusesem o proba cu un Yamaha High Thrust de aceeasi putere, avand si diametrul de disc mare, si pasul mic raportat la diametru, si raport de demultiplicare mare (13/38), si cizma extralunga (635 mm). Daca elicea actioneaza la adancime mai mare (datorita cizmei extralungi), se va evita functionarea in zona de turbulenta data de interferenta de val. Oricum, singura certitudine va fi data e o eventuala proba cu un asemenea motor.

Tind sa-i dau dreptate lui Vali, ca si idee ma gandesc ca poti sa pui si al2-lea motor, amandoua la pupa corpurilor, eventual sa comanzi directia prin turatia motoarelor. Eu am observat la catamaranul meu electric ca la pupa curgerea apei este destul de lina fata de varianta cu motorul pe mijloc, in mod sigur la fel se va intampla si la tine. Imprumuta un motor si vezi ce iese

iris

 Florio,anul asta e al treilea,am deja 2 ani pe Dunare...Am facut multe,si bune si rele.Barca se comporta excelent,are tinuta,sta corect pe asieta iar pe vant se misca minunat.
    Am reverificat-o si ii fac niste mici modificari:i-am micsorat hatch-ul din prova,era prea mare.Ii modific sistemul de ancorare,sa pot sa lansez ancora din cockpit.Am inlocuit si ancora,aveam o panarama umbrela,mi-am luat o rockna,sa nu mai grapez atat-dorm tot timpul la ancora si grapez tot timpul,ma leg de mal ca altfel...
   Imi fac un sistem dublu de guvernare:pe vele merg cu carmele jos,cu echee (am si pilot automat pe eche),la motor ridíc carmele(sa nu mai car dupa mine tot ierboretul de pe Dunare) ii pun o timona mica.
   Am facut puntea si cockpitul  antiderapant,am inlocuit tachetii pupa prova(o sa-i pun,deocamdata i-am construit).Am inlocuit sarturile cu unele noi,mi-am luat si alt foc,nou,fiind roll are straiul nou.
   O revizie generala asa ca ce m-am gandit?Sa-i dau si o vopsea,sa o fac ca noua.
     O sa postez progresul.Tachetul e desenat si facut aici.

cristizz



iris

mda,foarte manevrabil,doar ca eu nu am cum sa pun 2 motoare.
   Oricum multumesc mult.