Transport barca din Italia

Creat de Raul, Decembrie 20, 2016, 11:28:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihai

Bine ca totul legat de acest transport s-a rezolvat cu bine. Daca au fost doar niste probleme de comunicare au fost doar minore in comparatie cu raspunderea si complexitatea transportului terminat cu bine. Intamplator cunosc cat de grea a fost procurarea si modificarea peridocului, pentru ca in acelasi timp tot Bogdan mi-a gasit si mie pentru Albin peridocul, cand se afla in Olanda pentru transportul care ma privea. Cum am mai spus toata lauda pentru modul in care a rezolvat ambele probleme. Stiu ca si el(Bogdan) a ramas la propriu surprins cu peridocul achizitionat  destinat velierului, cand a aflat ca tranzactia era posibil sa nu se mai faca din anumite neclaritati minore am inteles in actele velierului. Transportul lui pana in tara a fost trebuie sa recunoastem destul de greu datorita dimensiunilor si mai ales inaltimii barcii tractate. Nu stiu cati s-ar fi incumetat la asa ceva. Cat despre benzina lipsa....?Toata stima.

bradutzu

Chiar daca eu sunt fun viteza asta este prima barca cu vele care ma excita
Ce performante ar trebui sa atinga acesta barca?
Salutari
Sa auzim numai de bine!

pelicanul

@bradutzu
Un cruizer normal de mărimea asta atinge o viteză maximă de vreo șapte noduri.
Cu un set de vele performante și cu un echipaj meseriaș "italianca" probabil că ar atinge 12 noduri.
Insa nu e importantă viteza in sine ci senzația pe care o ai la bordul unei bărci cu vele pe care o duci către viteza maximă. E total diferit de o barcă cu motor, unde dai gazul la maxim și aștepți să vezi ce poate barca. La vele trebuie să simți vintul, valurile, barca și velele și ai o satisfacție imensă cînd realizezi că poți să controlezi toate astea. E ceva deosebit și greu de descris.

iris

Super barca,sa te bucuri sanatos de ea.

ghrt

M-am uitat (cu permisiunea lui Raul) în actele bărcii şi am văzut o polară. Încerc să îi fac o poză cu proxima ocazie şi să o pun.
Deocamdată pentru curajul meu apa este cam rece iar vântul cam tare. Cu Rebekah (cruiser-cruiser) terţarolată am bandat duminică la 30-35* pe clinometru.

Raul

Multumesc tuturor de aprecieri si felicitari!

Consider ca acest topic si-a atins scopul si promit sa deschid unul separat dedicat BluSail unde sa discutam in voie despre ea.

Nu in ultimul rand vreau sa-i multumesc in mod deosebit lui deltasub care m-a ajutat foarte mult sa ajung in acest punct si sa ma bucur de aceasta "italianca"!

bradutzu

@ Pelicanul
Multumesc pentru raspuns!




Sa auzim numai de bine!