Alegere barca pentru 20 CP

Creat de valyxman, Octombrie 21, 2017, 07:46:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

bbl81

salut,

tot ideea cu consol rotativa vreau sa o aplic si eu, ca sa pot avea mai mult spatiu in stationare. daca o pui in practica inaintea mea, te rog sa faci si ceva poze-idee -proiect de lucrare,
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

valyxman

Mare proiect nu am ce sa fac... Având în vedere că e vorba de câteva suduri , mai ales că nu țin neapărat la teava îndoită... Poate sa fie și sudata in unghiuri ...
De altfel și mie îmi place mai mult cea rotativa... Chiar dacă e o idee mai greu de făcut ..
Legat de copaie nimic??

dany

Eu sunt "tata"experimentelor :) :) :)asa ca pot sa-mi dau o parere .Barca e buna in stationare dar sa nu bata vantul cu mai mult de 15 km /ora.Daca bate vantul cu valoarea asta ,strange-ti sculele si iesi la mal.Pt.zile calme este perfecta la pescuit spining sau stationar.Merge si la clonc frumos .I-ti faci un suport demontabil si articulat pt.sonar prins de copastie, sa-l poti da  din fata usor cand este cazul.Daca ai dat comanda cu aconto platit cumpar-o.Care este pretul?
Pe valuri de peste 30-40 cm o sa ai senzatii cam naspa...

valyxman

Rotunjit ajunge la 1200 e. Avansul e dat.
Când spuneți de vânt de 15 km la ora va referiți la valurile care incep sa se creeze? Faptul cu achiziția e consumat incerc doar sa înțeleg la ce să mă aștept că și comportament al bărci. In sensul de a price ce se poate întâmpla, de ce se întâmplă, e periculos? sau e vorba doar de disconfort.. as vrea sa știu macar teoretic ce ar fi de făcut ... Întrucât procesul de învățare e mai rapid la partea practică daca macar in teorie știi la ce sa te aștepți și ce ar trebui sa faci. Data fiind forma total atipică și neconvențională la noi a bărcii orice sfat e binevenit...

scm_ro

Pe lacuri daca nu sunt valuri nu o sa fie probleme, dar ma intreb ce o sa faci pe un canal mai ingust in genul celui de la Uzlina spre Isac, daca vine un berbec tare si nu incetineste pe langa tine. Sigur nu o sa te rastorni ca esti destul de lat dar o sa iei ceva apa la bord. Eu i-as face in fata un parbriz din policarbonat eventual curbat si spre laterale ( poate chiar demontabil)  sa te apere de valurile ce se vor sparge in botul barcii.
Barcile din Delta care sunt facute pe 2 flotoare gen pontoane sunt mai ridicate ca sa nu ia usor apa in ele.

cristiantutuianu

Ingenioasa consola.
Se poate construi foarte usor merge facuta si din placaj ....
Eu ma apuc sa desenez ca nu sti cand ai nevoie ;D

Alex1958

Citat din: valyxman din Martie 01, 2018, 09:28:47 PM
Rotunjit ajunge la 1200 e. Avansul e dat.
Când spuneți de vânt de 15 km la ora va referiți la valurile care incep sa se creeze? Faptul cu achiziția e consumat incerc doar sa înțeleg la ce să mă aștept că și comportament al bărci. In sensul de a price ce se poate întâmpla, de ce se întâmplă, e periculos? sau e vorba doar de disconfort.. as vrea sa știu macar teoretic ce ar fi de făcut ... Întrucât procesul de învățare e mai rapid la partea practică daca macar in teorie știi la ce sa te aștepți și ce ar trebui sa faci. Data fiind forma total atipică și neconvențională la noi a bărcii orice sfat e binevenit...
Pai, pe valuri o sa te simti ca o minge de ping-pong pe paleta. Topaie pe val, nu-l taie deloc.
Am mers o singura data vreo 3 zile cu un KMaxxi. M-am jurat ca nu mai sui in asa ceva! Daca intri in zona de valuri pur si simplu te opresti, te tii bine de cava si astepti sa treaca sau treci la viteza foarte mica.
Bafta multa cu ea!

radu andritoiu

asta i am spus si eu,
dar el nu si nu; el e mai mult pescar decat barcagiu
s o stapanesti cu placere
so, keep floating for pleasure

valyxman

Scuze că nu am spus nimic de dimineața până acum dar m-am examinat pentru D.
Meci Radu. Și da cam 90 % pescar ... Fără a jigni pe cineva că e departe de mine intenția... Dar la momentul de față barca am intentionat-o că "accesoriu" pentru a putea pescui.
In timp probabil o sa se mai schimbe proporția in defavoarea pescuitului și atunci o să mă reorientez... Deocamdată am înțeles clar că trebuie să fiu foarte precaut pe valuri fie ele și mici..
Voi la cat ați evalua prețul sudurilor de la consola rotativa daca ar fi să fie de aluminiu..?


dany

Are avantajul ca e usoara,nu-i trebuie motorizare mare si la marimea ei ofera loc de pescuit pt. doi pescari.Atentie la vreme si-n rest da-i in goarna !Incearca sa nu o ingreunezi prea mult.o poti conduce la maner mai bine...ai sa vrei si parbriz si alte brighidele.....parca esti Dany ;D

drmarius

Eu zic ca sigur o sa iti faci treaba cu ea la pescuit foarte bine.

Daca ai dubii iti recomand linkul urmator:
https://m.imgur.com/gallery/CbysZ

valyxman

Merci Marius!!!
Mi-a bușit râsul pe strada ...
Deja mă simt mai bine!!!

drmarius

Anul trecut Avram Iancu a inotot toata lungimea Dunarii.

Cred ca sunt mii de persoane care se dau pe dunare cu caiacul sau canoea.

Dimineata ma uitam la un pescuit dintr-o barca minuscula la crap pe Dunare ...
https://youtu.be/BaFMIed4l-0

Eu nici nu am motorul pe barca  :-\

valyxman

S-a ridicat parul pe mine..... Asta da pescar... Aia da atitudine de final...
Respect!!!

In alta ordine de idei cam pentru atât vreau și eu copaia... Deja mi se pare că e prea mult și până în aprilie din cauza acestui video... :))))