Alegere barca pentru 20 CP

Creat de valyxman, Octombrie 21, 2017, 07:46:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valyxman

Salutare!
In ideea de a nu pune mai mult stres decât este deja pe umerii lui Vali pentru un 4.3 . Apelez si eu la cei ce se pricep cu adevărat cu următoarele întrebări.
Are cineva idee ce barca este cea puntata din foto de mai jos?
Credeti ca ar merge cu un 20 2t?
Eu am vazut-o .. Nenea zice ca e un Vega ... Ca are 4.1 lungime dar nu am gasit placuta... Deci sunt reticent. Motorul din foto e un 15 dar cu cizma scurta si trebuia lunga.. Prin urmare nu am putut vedea mare lucru decât ca ar vrea sa o scoata din apa ... Dar pe urma ia elicea aer... Tot din spuse are vreo 130-40 kg

Problema 2: Ce ziceti de trimatanul din foto si mai de jos? Ar merge cu 20 2t?
E asa grav cu tromatanul pe Dunăre?? Are 3.95 lungime si tot cam 130 kg.

Cum spuneam daca găsesc ceva ok si sa îmi placă măcar pe aproape ca si AN 4.3. mi se pare de bun simt sa nu profit de faptul ca cineva care nu se simte bine a facut o promisiune asta vara. Poate m-o avea in vedere ca prioritar data viitoare.


valyxman


cristi80

Prima sigur e Vega, am un coleg la munca ce are una identică, are și placuta, din păcate am uitat ce mai scria pe placuta, dacă ești interesat pe săptămâna viitoare as putea sa fac o poza la respectiva placuta.
Din ce îmi mai aduc aminte parca max 4 persoane și 320kg încărcare maxima

valyxman

Te rog mult... Ar fi de mare ajutor pri prisma motorizarii maxime date acolo. Daca sunt dati vreo 60 cp... Pot sa uit de ea.. daca scrie 40 . .. Nu ati ce sa zic... Da poate scrie 30 .. Si atunci mă duce si cu cei 20 pe care ii am. Motorul il am si nu il schimb (altul era planul când am luat motorul.. dar stiind cum e sa nu te simti bine ..  nu o sa mor nici cu altceva deocamdată).
Colegul tau ce motor are pe ea.. Si cum se misca.?

radu andritoiu

salut valy
ai rabdare si nu te mai uita dupa ligheane plutitoare
daca ti a promis, sigur vali iti va face antonovul de 4,30
motorul tau de 20 caluti impreunat cu antonovul scurt o sa fie bomba
prima barca din exemolul tau mi se pare inutila ptr pescuit, iar cea de a doua nu i chiar potrivita ptr danubius, mai ales nitel montata 
so, keep floating for pleasure

toni tl

Vega este o barca foarte buna dar ca sa mearga bine cu 2/3 persoane si cateva bagaje trebuie cel putin un motor de 50 cp. Am folosit o perioada o Vega cu motor Mercury 50 cp 2t cu 4 cilindri dupa care am schimbat motorul cu un Selva Madeira 50 cp 2t 2 cilindri. Cu Mercury glisa mai repede. Merge foarte bine pe valuri, nu zdruncina. La spining maxim 2 persoane din care unul sta pe prova barcii . Asa stateam eu ca eram mai tanar si mai usor  ap 75 kg.

valyxman

Buna Radu!!
Nici nu vreau sa îmi imaginez cum ar merge an-ul cu 20... Am fost astăzi si am probat trimatanul... Si cu mine si proprietarul amândoi la 100 si peste.. A mers cu 35 km la blana si la vreo 25 pe la jumătatea mansei. Barca mi-a plăcut dar nu m-a dat pe spate... Mai mult mi-a plăcut peridocul... O jucărie cu suspensii si role... Una peste alta nu am fost convins....
multumeac de părere dl toni. Ma asteptam la un astfel de răspuns... Il astept totusi pe colegi Cristi cu o poza a placutei... Sunt curios ce motor da producătorul ca maxim...
Una peste alta nu stiu ce sanse am sa găsesc ceva asemănător AN-ului sau măcar on zona... care sa meargă bine cu 20 cp, sa meargă cu peste 30 km cu mine si bagaj multisor, spatioasa , si sa nu am fac pe mine daca se strica vremea (ca de plecat de la peste la primul semn de furtuna sunt satul... Ma refer la masina si diguri drumuri, ca de asta vreau barca).

valyxman

Nu imi dau seama cum se schimba titlul unui topic sau daca se poate, dar as vrea sa il redenumesc in:
"Alegere barca pentru motorizare 20 CP 2t"

Am stat aseara si am scormonit prin tot forumul dupa alternative vare sa indeplineasca macar partial casutele bifate de catre AN-ul de 4.3. Ce m-a dus pe mine mintea nu e ordinea preferintelor:

1- Mikro 400 (L-4.45, l-1.50, h-0.60, pescaj-0.2, 110KG, HP max 20)
Imi place ca o pot face si fara cheson pe mijloc, si am inteles ca merge repede cu 20 din ce am inteles pe aici pe forum. mai mult nu stiu deci opinii sunt binevenite in special de la cine a avut sau a mers cu ea.

2- Laguna 430 (L-4.15, l-1.77, h-0.70, pescaj-0.18, 144KG, HP max 25)
Pe hartie imi surade dordul liber. Mai mult nu stiu deci opinii sunt binevenite in special de la cine a avut sau a mers cu ea.

3- Romcraft 480 (L-4.72, l-1.55, h-0.62, pescaj-0.2, 125KG, HP max 20)
Asa tot din ce am priceput aici pe forum ar fi un avantaj lungimea mai mare. Mai mult nu stiu deci opinii sunt binevenite in special de la cine a avut sau a mers cu ea.

Ce vreau de la barca e sa ma duca/aduca repede (eu 100 si bagaj alta suta sa zicem fara motor , benzina..) pe vreme buna (soare fara vant dar si pe vant slab cand se "increteste" apa. pe vreme rea (valuri mari/ furtuna..) nu vorbim ca atunci stau potolit sau daca ma prinde la peste stau inca o zi. vreau sa fie cat mai stabila posibila pentru pescuit la ancora, sa nu imi fie frica sa ma ridic in picioare sau sa ma plec peste copastie sa iau un baboi. Mi-au suras in prima faza si  Luck 360  dar am vazut un filmulet in care pe valuri mici iti cam dizloca vertebrele si ale mele deja sunt subrede.

AN-ul e ceva de vis si inca o data le multumesc lui Radu si lui Marius pentru rabdarea avuta cu mine si nu vreau sa se inteleaga ca nu as lua si maine unul sau cel mai tarziu in primavara, doar ca, daca printr-o minune nu am barca cand se dezgheata apa si se poate merge la peste la anu, ma imbolnavesc instant... la propriu deoarece toata vara si toamna asta am strans din dinti ca sa am barca la primavara. Personal stiu cum e sa mergi la analize de rutina si sa constati ca nu mai ai voie prajit decat la pasti si la craciun...

De altfel daca exista prin Bucuresti, Giurgiu, Calarasi (prin zona) colegi cu vreuna din barcile de mai sus care au iesire la apa si 5 minute disponibile sa suporte un tampit ca mine in barca pentru a vedea ce si cum... as fi recunoscator. Zicea cineva ca o iesire de 5 min cu barca e mai edificatoare decat 5 zile de vorbit despre ea.



radu andritoiu

urmatorul sfarsit de saptamana il cautam pe dintos la gr, esti invitat daca vrei
so, keep floating for pleasure

AdrianZUZ

Romcraftul 4.8 merge civilizat cu 30cp si bine cu 40. Fugi de Mikro, ca sa nu ajungi sa fuga el de (sub) tine! :o

Trimaranul - cand l-ai probat, la ce ture ajungea motorul la blana? Ce elice/pas ai avut? La ce inaltime ai montat motorul ... poate ca in viata reala 8) poate merge mult mai bine...

O barca buna pentru actiune in delta cu 15-20-25cp este o "tabla" de aluminiu. Daca iti place barca colegului de forum - http://www.probarca.ro/anunt/96709/101/1/101/Vand-barca-Starcraft-SF14-L-.htm - eu zic ca o sa-ti placa cum se misca.

Daca nu, ramai la varianta 1 = AN 430!

valyxman

Normal ca vreau :))
iar vad AN-ul iar imi bag unghia in gat... :))

mariusm piesenoi111

Vezi ca are colegul bogdan tox un romcraft de vanzare pe care a avut mereu 20 cp si merge beton

valyxman

Dupa uce ma trezisem la 5:30, condus pana la Craiova, dat jos motorul omului si pus al meu ambele cu , comanda la distanta, am sfarsit prin a tine eu mansa motorului meu (nu se potriveau cblurile lui de sens si acceleratie) si proprietarul volanul. Placa motorului antiventilatie venea sa zic cu 1 cm mai jos decat fundul trimaranului... bine pe spate nu mai este trimaran (se vede in foto).
Legar de elice trebuie sa ma uit ca nu stiu exact (ma uit si revin), iar legat de turatie nu stiu ce sa zic, ca nu am turometru pe el si nici nu sunt vreun expert. am dat mana pana la capat si cam atat. Eram pe un lac destul de mic mai erau si pescari... si nu mi-am permis sa ma fatai prea mult... Dar probabil cu reglaje de finete poate merge mai bine...

Varianta 1 o visez si eu da sanatatea nu e ceva ce planifici din nefericire.

teo pes

Cu prima te lasi de pescuit ,de orice fel !, si fara un 40-50 tragi tare de altul mai micut !
Cu deschisa ... sa nu tegandesti sa dai la crap , o cloncaneala o stucareala ... dar stationar din barca greu !... ,si acolo tot un 30-40 ..sa nu ai ganduri de parere de rau !!
Viata i grea !!  Dar trece !!

valyxman

Are sau stie cineva vreo laguna 430 in zona bucuresti giurgiu oltenita. Daca maie si modelul nou deja e mana cereasca ... Vrea sa merarga si subsemnatul 5 min cu barca asta... Nu singur.. Eu sa fiu pasagerul care plateste la urcare...
::)