Alegere barca pentru 20 CP

Creat de valyxman, Octombrie 21, 2017, 07:46:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex1958

Citat din: drmarius din Martie 03, 2018, 02:27:17 PM
Anul trecut Avram Iancu a inotot toata lungimea Dunarii.

Cred ca sunt mii de persoane care se dau pe dunare cu caiacul sau canoea.

Dimineata ma uitam la un pescuit dintr-o barca minuscula la crap pe Dunare ...
https://youtu.be/BaFMIed4l-0

Eu nici nu am motorul pe barca  :-\

Una tare cu Avram Iancu.
Un coleg al meu era la peste pe malu' Dunarii, mai jos de Giurgeni.
Omul le avea cu clopotei si nu era neaparat cu ochiul pe ele. La un moment dat ii iese un inotator printre ele la mal. Asta protesteaza: Ce faci D-le n-ai gasit sa iesi decat prin sculele mele. Inotataorul se scuza un pic si apoi zice ca e Avram Iancu. Asta al meu, un pic iritat- nu era chiar la curent cu aventura lui Avram Iancu- Poti sa fii si Mihai Viteazu da' sa nu te mai prind prin sculele mele....
Pana la urma s-a prins dupa ce a cautat pe net!

In alta ordine de idei omul din film m-a innebunit! Ma uit pe YouTube dupa el dar si inca vreo doua mai proaspete nu le vazusem.....

valyxman

În așteptarea bărcii care ar trebui sa fie gata săptămâna viitoare ... Am pus pe motor permite electrica și pescar fiind nu m-am putut abține la un sonar Garmin striker 5cv.
La motor neavând încărcare (cam inutilă deoarece că timp va funcționa pe perioade scurte) vreun și eu să întreb cam ce baterie mi-ar trebui pentru motor,sonar, și o lumină doua in barca. Că și tip de încărcare voi recurge la un panou solar. Asta ar fi intrebarea 2. Cam de câți wati sa fie panoul?

brad

A trecut ceva timp ...de plasma, Laguna 4.3 stie cineva ceva ?...si eu as visa la AN dar se pare ca este misiune imposibila ?

pava

 Desi pare ok la prima vedere , lata , stabila are un mare neajuns , se aproveaza la viteza mai mare de aprox 25 km/h datorita datorita concavitatii fundului in fata oglinzii si este cam grea !!  Oricum sa mai scris despre barca asta

Vali

Citat din: pava din Octombrie 09, 2018, 10:41:08 AM
Desi pare ok la prima vedere , lata , stabila are un mare neajuns , se aproveaza la viteza mai mare de aprox 25 km/h datorita datorita concavitatii fundului in fata oglinzii si este cam grea !!  Oricum sa mai scris despre barca asta

E vorba de Laguna 430. M-am gandit si eu sa scriu, dar n-am vrut sa spuna cineva ca vorbesc de rau alte barci sau alti constructori.
Problema e asa cum spune Dan, concavitatea fundului in zona oglinzii aproveaza si incetineste barca daca "se da gaz".  Dan stie ce spune, fiindca a avut tocmai o asemenea barca inainte de a avea AN-ul 5.10 din prezent.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

valyxman

Eu zic să aștepți AN-ul. De curiozitate ... pentru ce vrei barca?

dorely

Un AN 5.10 am eu nou nout cu suzu de 20cp, 4t, injectie, peridoc, etc. E de vanzare. Vali stie

bobinuta

Citat din: brad din Octombrie 08, 2018, 09:54:31 PM
A trecut ceva timp ...de plasma, Laguna 4.3 stie cineva ceva ?...si eu as visa la AN dar se pare ca este misiune imposibila ?
Citat din: valyxman din Octombrie 11, 2018, 09:06:55 AM
Eu zic să aștepți AN-ul.
Salutare,
Si eu zic la fel - merita sa tratezi cu Vali sa te inscrii la un AN.
Eu am testat la Constanta varianta AN de 5.10m , nu stiu daca ai vazut postarea respectiva, unde am pus impresii, poze si 2 filmulete:
Test barca Antonov 5.1m pe Marea Neagra

Toate cele bune,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube