Lazyjacks si husa pentru randa

Creat de Florio, August 10, 2011, 10:58:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Aoleu mama, minunea asta o merge ea, dar daca nu tre sa o legi la fiecare iesire.

Cand strang randa e o chestie de 20 secunde din momentul in care ma hotarasc :-)

- pus prova in vant
- urlat la cineva sa tina ghiul (nu am topping lift", concomitent cu elibrarea "main hallyard"

-Ajutat randa sa codoare din canal si sa se aseze pe giu (3-5 secunde)

- Atasat elastice sau benzi velcro (prefer velcro) ca sa tzna randa adunata


A[poi pasagerii tin ghiul in brate cu randa frumos asezata pe el.



Ca sa fac un jiffy reefing (barca veche) la Mistral:

1- atasam Topping lift pe pozitia de sustinere
2- eliberam o tzara tensiunea din mail halyard - daca era necesar(de obicei NU era necesar)
3- mutat cunningham (parama scurta care tine randa tensionata la catarga in partea de jos) in pozitia supetioara
4- atasat "leech reefing halyard" la gaura de pe leech corespunzatoare cu noul cunningham
5- Eliberat main hallyard, NU DE TOT ca aveam "Slugs" si se desfacea tot rahatul, ci exact cat trebuie
6- atasat noul cunningham si reefing halyard, apoi tensional main halyard

Florio

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 26, 2012, 04:19:49 AM
Aoleu mama, minunea asta o merge ea, dar daca nu tre sa o legi la fiecare iesire.

Cand strang randa e o chestie de 20 secunde din momentul in care ma hotarasc :-)

- pus prova in vant
- urlat la cineva sa tina ghiul (nu am topping lift", concomitent cu elibrarea "main hallyard"

-Ajutat randa sa codoare din canal si sa se aseze pe giu (3-5 secunde)

- Atasat elastice sau benzi velcro (prefer velcro) ca sa tzna randa adunata


A[poi pasagerii tin ghiul in brate cu randa frumos asezata pe el.



Capitane, te bazezi pe echipaj, inseamna ! :)

Cu lazyjack's si husa pentru randa, toate miscarile de mai sus se desfasoara asa:

1. La stransul randei, eliberezi funga. Stop.

2. Pentru tertarolare (refing), eliberezi funga si tragi de saula de tertarola. Stop.

Oricum natura are grija sa saboteze adesea, simplitatea acestei metode  :D .

Un mic truc, s-ar putea sa-ti fie de folos in problema ta cu randa care coboara prea repede : inlocuieste funga existenta cu una de grosimea maxima suportata de scripetii si raiurile de punte.

tudor2

Buna ziua,
E prima mea postare pe acest forum asa ca va rog sa fiti ingaduitori.
Anul acesta am cumparat un Macgregor 26X si am vazut  pe acest forum aceasta husa pentru randa precum si sunt foarte interesat sa stiu cum as putea sa
iau legatura cu cel care a confectionat-o pentru Florio.
Totodata as dori sa stiu daca am permisiunea lui Florio pentru a putea folosi proiectul pentru husa respectiv pentru lazyjacks.

mario38

stai asa ca nu scapi ... mai povesteste ...de unde , din ce an , ce are pe el , cu cit ...etc ....te astept cu gura cascata

Vali

Salut tudor2 si bun venit pe capcompas.ro. In primul rand felicitari pentru achizitia barcii, si iti dorim cat mai multe sezoane de bucurii nautice la bordul ei. Cum spunea si Mario, poate ne spui mai multe despre barca.

Despre cel care a facut husa radei lui Florio, e vorba de "croitorasul cel viteaz" - maestrul Lipan, care intra destul de des pe forum, si sunt sigur ca veti lua legatura in vreun fel. Iar despre proiectul lui Florio, fara a incerca sa vorbesc in numele lui, cred totusi ca n-are nimic impotriva sa fie folosit desenul mai departe, caci banuiesc ca de asta l-a si pus pe forum :). El momentan e in balta, undeva in zona Razelm, dar sunt sigur ca in momentul cand va citi posturile de aici, va incuviinta fara rezerve.

Asa ca asteptam detalii despre barca, si poate ne intalnim prin balta ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tudor2

Salut
In primul rand trebuie sa spun ca inainte sa cumpar barca nu am pus niciodata piciorul pe un velier. Am insa un prieten a carui vis a fost mereu sa aiba o barca cu vele. Asa ca dintr-o discutie in alta am decis cu inca un prieten sa devenim coproprietarii unui velier, si am ales MACGREGOR-ul pentru ca ne place si delta si am considerat ca este cea mai buna barca pentru asta (bineinteles dupa discutii indelungi).
Am  cautat in  Romania sa cumparam dar nu prea sunt de vanzare sh si un MacGregor nou am decis ca nu ne permitem.
Urmatorul pas a fost sa cautam afara, si am vazut ca in Anglia am putea gasi cea mai bogata oferta.
Am gasit trei oferte care ne conveneau ca pret (in jur de 14000 lire) pentru o barca care sa fie  construita  maxim in 2000, si a caror localizare sa fie convenabila (adica unde aveam prieteni care ne puteau caza si transporta la locul de parcare al barcii).
Si asa ma plecat toti trei in Anglia, si cand am ajuns la Londra am aflat ca doua din barcile care erau de vanzare in partea de sud a Angliei se vanduse-ra in ziua precedenta (curat ghinion), astfel ca ne-am luat prietenul care ne-a asteptat la aeroport si am plect a doua zi la Manchester unde era ultima noastra speranta.
Am vazut barca, ne-a placut si am incarcat-o pe un tir si am trimis-o in Romania.
Si asta a fost. Atasat aveti si niste poze cu ea in garaj inainte sa o dam la apa.

tudor2

Citat din: Vali din Iulie 06, 2012, 02:34:49 PM
Salut tudor2 si bun venit pe capcompas.ro. In primul rand felicitari pentru achizitia barcii, si iti dorim cat mai multe sezoane de bucurii nautice la bordul ei. Cum spunea si Mario, poate ne spui mai multe despre barca.

Despre cel care a facut husa radei lui Florio, e vorba de "croitorasul cel viteaz" - maestrul Lipan, care intra destul de des pe forum, si sunt sigur ca veti lua legatura in vreun fel. Iar despre proiectul lui Florio, fara a incerca sa vorbesc in numele lui, cred totusi ca n-are nimic impotriva sa fie folosit desenul mai departe, caci banuiesc ca de asta l-a si pus pe forum :). El momentan e in balta, undeva in zona Razelm, dar sunt sigur ca in momentul cand va citi posturile de aici, va incuviinta fara rezerve.

Asa ca asteptam detalii despre barca, si poate ne intalnim prin balta ;).
Mutumesc Vali
Sper sa reusesc sa iau legatura cu maestrul Lipan.
Pana atunci o sa  ies cu barca asa cum e acum (fara lazyjacks si husa), pe care sper sa le montez doar cand voi aduce barca acasa, mai ales ca dupa prima iesire cu AMBER (asa se numeste barca), mi-a cam trecut pofta de motoare(pana la velier aveam un forward 520), senzatia de mers cu  vele fiind mult mai intensa chiar daca am mers doar pe Dunare.
In jurul datei de 01.08 o voi duce cu prietenii mei la mare si mai vedem cum o sa fie.

mario38