Ce parere aveti de aceste doua tipuri de veliere

Creat de Alec, August 22, 2011, 01:47:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 25, 2013, 05:55:17 PM
Am vazut pe lumina MacGregor-ul :o am  facut noi la bord o scanare ce cum e, am scos si carat la masina ce nu dorea captan sa ramana la bord.
Am crapat si doo bericioase pentru hidratare

Ieri la locul faptei nu am simtit nimic , serios nimic dar azi pe la 15.00 trecute fix dupa ce imi clateam ochi pe youtube la

http://m.youtube.com/watch?v=jSE43UyJkWk&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DjSE43UyJkWk

simt ceva...... .neneaa nasol m-am imbolnavit de macgregoreala (tratament nu exista , am cautat)...... asta e....................  :'(

Boala ajunge in faza cronica daca privesti filme ca acesta : JMGT 2011 MacGregor Sailing Event with 13 Boats Attending! Little Talbot Island Cont'd

Asa arata un  "Barca Week" acolo :) . Nu-i frumos ?
Pe cei mai multi ii cunosc de pe forumul macgregorowners.com de unde am luat si cele mai multe idei si adaptari pentru o viata mai confortabila la bord .

cristiantutuianu

Azi am fost cu captan la  barca vreme ff frumoasa.Am facut ceva treaba ramane sa povesteasca el ce am facut
@pelicanul a fost si el pe metereze.

Florio boala asta cred ca afecteaza si vederea.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 26, 2013, 01:42:23 PM
Azi am fost cu captan la  barca vreme ff frumoasa.Am facut ceva treaba ramane sa povesteasca el ce am facut
@pelicanul a fost si el pe metereze.

Florio boala asta cred ca afecteaza si vederea.

Nu cred nimic. Pozeee !! :)

Captan

#33
Din pacate nu am facut poze, le-am propus la baieti, dar au zis.....treabaaaaa nu stam de poze!, asa ca am sarit peste capitolul poze(chiar nu m-au lasat@) asa ca am bagat tare, am pus catarg pe pozitie, am notat ce lipsea(fost propietar l-a RIDICAT O DATA IN 6 ANI!). Am mutat barca cu peridoc in alta pozitie (e cu cantec acolo, nu cum vrem noi) sper sa o dam la apa curand. Ne-am cam facut o idee ce trebuie si ce nu.
Merci lui CristiatT si Pelicanul ca m-au ajutat. Cu prima ocazie facem si postam poze!


Captan

Abia acum am avut timp sa pun cateva poze cu noua achizitie.

solpet

Citat din: Captan din Octombrie 29, 2013, 05:54:15 PM
Abia acum am avut timp sa pun cateva poze cu noua achizitie.

Felicitari si vant din pupa!
(desi conform diagramelor  polare este mai rapida cu vant de traves... deci si-si! ;-)

Captan

@solpet. Multumesc de urari. Tinand cont ca nu merg la regata, poate fi din orice directie,mai putin din prova ;D

cristiantutuianu

#37
Citat din: Captan din Octombrie 30, 2013, 08:44:20 PM
@solpet. Multumesc de urari. Tinand cont ca nu merg la regata, poate fi din orice directie,mai putin din prova ;D

De ce nu , vei regreta ?

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 01, 2013, 07:46:39 AM
Citat din: Captan din Octombrie 30, 2013, 08:44:20 PM
@solpet. Multumesc de urari. Tinand cont ca nu merg la regata, poate fi din orice directie,mai putin din prova ;D

De ce nu vrei regata?

Lasa-l usor, ca vine el.
Intai o sa iasa pe langa casa, apoi o sa vrea sa facem niste mici croaziere, dupa care o sa organizam noi si o regata, ca s-au strans destule MacGregor in tara. Treaba e ca volens-nolens regata ar fi prima si unica regata "one class design" din Romania ! :)
Stati usurel ca organizez eu si asa ceva, fara tam-tam initial, dar ce impact ulterior ! :)

pelicanul

Citat din: Florio din Noiembrie 01, 2013, 08:04:00 AM

Lasa-l usor, ca vine el.
Intai o sa iasa pe langa casa, apoi o sa vrea sa facem niste mici croaziere, dupa care o sa organizam noi si o regata, ca s-au strans destule MacGregor in tara. Treaba e ca volens-nolens regata ar fi prima si unica regata "one class design" din Romania ! :)
Stati usurel ca organizez eu si asa ceva, fara tam-tam initial, dar ce impact ulterior ! :)

O regata (sau un campionat, de ce nu? :) ) one class McGregor ar fi o chestie foarte tare. Nu ar fi prima regata one class design din Romania, dar asta nu e o problema.
Anul asta cred ca a fost primul an cind, la regatele organizate de Black Sea Sailing, barcile Beneteau First 22 au concurat toate (vreo 5 sau 6) intr-o clasa aparte.
Si a mai fost intilnirea aia de la Limanu, Beneteau First cu Grabner Happy Cat! :)

Florio

#40
Citat din: pelicanul din Noiembrie 01, 2013, 09:22:12 AM
Citat din: Florio din Noiembrie 01, 2013, 08:04:00 AM

Lasa-l usor, ca vine el.
Intai o sa iasa pe langa casa, apoi o sa vrea sa facem niste mici croaziere, dupa care o sa organizam noi si o regata, ca s-au strans destule MacGregor in tara. Treaba e ca volens-nolens regata ar fi prima si unica regata "one class design" din Romania ! :)
Stati usurel ca organizez eu si asa ceva, fara tam-tam initial, dar ce impact ulterior ! :)

O regata (sau un campionat, de ce nu? :) ) one class McGregor ar fi o chestie foarte tare. Nu ar fi prima regata one class design din Romania, dar asta nu e o problema.
Anul asta cred ca a fost primul an cind, la regatele organizate de Black Sea Sailing, barcile Beneteau First 22 au concurat toate (vreo 5 sau 6) intr-o clasa aparte.
Si a mai fost intilnirea aia de la Limanu, Beneteau First cu Grabner Happy Cat! :)

Aoleeeu.. da mai Nicule, ce zapacit sunt !!! Si doar stiu bine de Beneteau-rile lui Drugan, am si participat la regata de care vorbesti :) !
M-a luat gura pe dinainte, stiind ca la noi mereu a fost problema asta ca nu se gaseau doua barci la fel, sa se intreaca intr-o regata unitara .
Achizitia acestor Beneteau 21.7' a favorizat deci aparitia primei regate de acest gen, anul acesta.2013.  Prospatura. :)
Evident trecerea la 26' ar fi un progres !
Pana ajungem sa avem si noi regata one clas design la barci de peste 10m va mai curge ceva apa pe Dunare !

cristiantutuianu

 ;)
Am bagat cutitul in rana (nu l-am rasucit)
Stai  >:(......(rasucesc) poate nu are mus ?
...............................................................
...................................................................... ;)

Captan

Nu zic ca nu, posibil si la regata in viitor. Mai ales daca ne gasim mai multi doritori, super! Macar sa ne vedem la ochi pentru inceput.

cristiantutuianu

Asa don' captan imi place cum zici si zici bine.

kir_gutzakis

Salut si "La Multi Ani" pentru toti barcagii!
Am gasit un link pentru cei interesati; pot fi descarcate pdf direct :

http://www.sailingtexas.com/Brochures/VentureBrochure.html
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper