sfat pt. achizitionare sonar

Creat de dany, Iulie 18, 2016, 07:34:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexdav

Multumesc frumos pentru raspuns Iulian

NessyRO

Pentru un calcul simplificat la maxim, ia în calcul că sonarul consumă aprox. 250 - 300 mAh. Un acumulator de 30Ah = aprox. 10 h cu tensiunea la borne peste 11.2V.
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

alexdav

Am inteles.O sa iau totusi una de 20 ah si pentru faptul ca e mai usoara si acupa si spatiu mai putin care oricum e destul de limitat la o pneumatica.Multumesc

kimi

Nu s-au mai postat de mult pe aici !
Vreau să îmi schimb actualul sonar , cu Hook2 7x tripleshot sau Helix 5 SI . Păreri ?

Mihai-Andrei Manea

Salut Kimi,

Eu sunt posesor de Helix 5 SI...l-am achizitionat de nou si asta e al 3-lea an de utilizare. A costat de nou cca. 3400 RON, iar recent i-am recomandat unui coleg de pe forum unul second hand de pe olx la 1800 RON ( acum nu mai apare...probabil s-a dat ).
Il folosesc pentru identificarea structurilor la crap...salau...si la clonc, unde vizualizez fara probleme 2 monturi.
Este un sonar acceptabil...dar totusi '' entry level ''...depinde pentru ce vrei sa il folosesti.
Ca si neajunsuri din punctul meu de vedere, ecranul de 5 inci este mic...as recomanda cel putin 7 inci. In plus, nu are video out ca sa poti conecta un ecran suplimentar mai mare. Afiseaza corect '' o vedere '' dar daca vrei sa imparti ecranul in 2 sau 3 moduri nu mai intelegi nimic.
Il folosesc cu succes in maparea locurilor fierbinti, dar nu m-am indurat sa achizitionez Navionics sau  harta deltei care costa aprox. 1000 RON.
Nu are Autochartlive, iar softul AutoChart PRO costa si el 1200 RON + Cardul AutoChart ZeroLine microSD- Europa 475 RON...si tot asa...dar cine isi permite toate aceste optiuni probabil se uita la un Helix 9,10 sau 12.

In concluzie, ca si pescar amator sunt multumit de el...am incredere in ceea ce imi indica :)
Studieaza totusi si gama Lowrance...

Bafta!