Recomandare combo ieftin pescuit marin?

Creat de bobinuta, August 06, 2018, 07:12:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bobinuta

Buna seara,

Dupa mijlocul lunii august, voi pleca 1 saptamana la mare, cu familia. Mai mult pentru sotia si fiica mea, pentru ca pe mine, prajitul la soare nu ma intereseaza, iar dupa cateva bai in mare, ma plictisesc de moarte. As vrea sa-i rog pe colegii cu experienta in zona de pescuit marin sa-mi recomande un combo pentru ce se poate face de pe mal, in special diguri - pescuit la stavrid, eventual alte oratanii marine.

Tinta principala e un combo ieftin, cu care sa-mi fac treaba saptamana respectiva si apoi sa uit de el pana la anul. Nu ma intereseaza scule scumpe si super-performante! (pentru ca pana la anul, nu voi mai avea unde sa le folosesc!).  Am primit niste recomandari de genul asta, de la cineva care vinde zilnic capturile realizate:  Lanseta Daiwa Triforce Bombette 4.30m / 40-90g  si mulineta Daiwa Fuego 4000 sau Shimano TwinPower SW4000 (nu fac reclama, am pus link-ul strict pentru reprezentare) .  Nu pot comenta nimic, sculele sunt performante, dar preturile sunt muuuuult prea mari pentru scopul meu: distractie de cateva zile de pe digurile litoralului romanesc.

Am cautat si singur, identificand cateva solutii ieftine si as vrea sa intreb daca cei care au pescuit la mare considera ca sunt suficiente pentru ceea ce vreau sa fac:

- lanseta Baracuda X-Surf 4.20m / 60-120gr, carbon, 8 tronsoane/7 inele SIC, masa=353 gr ; pret =161 lei
- lanseta telescopica Caperlan Astral 420, 4.20m/60-120gr actiune progresiva, carbon+FS, 5 segmente, masa=442gr ; pret = 169.9 lei
- mulineta Caperlan Axion 40FD , 3+1 rulmenti, grafit/tambur AL, frana fata (max 5Kg) , pret = 89.9 lei
- mulineta Lineaeffe Ocean Master Line 70FD, 3 rulmenti, corp/tambur grafit + rezerva, antiretur infinit, frana fata+mirco, pret= 67.7 lei

Acasa mai am o lanseta pentru crap, pe care n-am folosit-o niciodata - o chinezarie carbon+FS din 3 segmente, 3.30m/ 50-150gr, cu care am invatat sa lansez plumbi grei in canalul Dunare-MN. Totusi, cei cativa cu care am mai discutat mi-au spus ca e prea scurta pentru utilizare de pe diguri si ca din cauza asta voi sacrifica prea multe taparine (ar trebui sa fie mai lunga, pentru a recupera la timp taparina, inainte de a se incurca in pietrele digurilor).

Ce parere aveti ? Repet, nu caut echipament performant. Stiu ca sunt multi care vor zambi superior. Foarte bine - dar macar ii rog sa raspunda si sa prezinte contraargumente. Sunt "proaste" betele? OK. De ce? Sunt slabe mulinetele? Nici o problema, dar care sunt motivele? etc.

Ca observatie colaterala si ca o mica fabula: anul trecut am ascultat o groaza de recomandari de la pescarii din magazine, despre ce lansete nemaipomenite sa-mi cumpar pentru pescuit la rapitori de talie mica, cum ar fi clean, biban, pastrav. Pana la urma, am sfarsit prin a-mi cumpara un Fenwick de 2.3m /3-12gr, undeva in jur de 230 lei. Pescuiesc bine mersi cu ea si in momentul de fata, ba chiar am scos si ceva stiuculite (mulineta Okuma). Anul asta am cumparat din curiozitate o chinezarie amarata de 50 lei, Ultra-light, 1.8m /0-8gr carbon. Vreau sa va spun ca folosind-o impreuna cu o prapadita de mulineta Winblade (o alta pocnitoare chinezeasca, dar care nu merge deloc rau!) am avut mult succes la clean, in locuri in care nu puteam manipula comod Fenwick-ul, deoarece era prea lung.

Deci, se poate face treaba si cu scule ieftine - daca vrei. Cam asta urmaresc si in cazul pescuitului marin (ma gandesc in special la stavrid).
Nu sunt genul care sa arunc banii doar de dragul brandului.

Multumesc anticipat,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube