Veliere cu derivor mobil

Creat de bobinuta, Octombrie 11, 2018, 01:30:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdrianZUZ

Apropo de greutati declarate de constructori.
La veliere nu stiu cum este, dar la RIB-uri toti mint la cantar, zici ca sunt don'soare la cabina de proba, in realitate sunt diferente chiar de sute de kg. in plus.

pelicanul

Citat din: bobinuta din Octombrie 12, 2018, 10:29:01 AM
...........................................
Si care a fost concluzia finala? A renuntat sau nu la vanzare ?  ::) ;) :)
..............................

Trixie e de vinzare si se poate vedea la Tubal in Bucuresti.

http://www.probarca.ro/anunt/85245/109/1/109/Vand-velier-Arno-Bell-Bell-X-.htm

scm_ro

Trixi pare o varianta super ok pentru inceput. Si iti mai raman si bani sa schimbi masina :P
Iei un wc portabil chimic si gata.

Florio

Citat din: bobinuta din Octombrie 12, 2018, 10:29:01 AM
Multam pentru sfaturi si alternativa sugerata (sailing + camping, hi). Am pus-o si pe ea in malaxor, macin in continuare.
Si apropos de 37', ramai doar cu el sau pastrezi si Mac-ul ?  ;)

Toți prietenii m-au întrebat asta :)
Nu, n-am să vând Mac-ul. Inițial pentru că accesează ape și zone superbe, în care cu o barcă de 37' nu pot visa să mă plimb.
Al doilea motiv este că dacă în primele două sezoane ajung la concluzia că timpul petrecut pe apă nu justifică deținerea unei bărci mari, o voi vinde (cu pierderi estimate de mine la 10 000 euro. sunt realist, credeți-mă). În varianta aceasta, voi avea nevoie de o barcă tip Mac (standing up cabin, toaletă închisă, spațiu interior mare în dimensiunea de 8m, tractabilitate ușoară, derivor briceag retras total în coca, pescaj infim, bord înalt, etc...etc).
Și fiindcă am adunat destule informații de la posesori de MacGregor cât să-mi dau seama că prin comparație barca mea este de departe foarte echilibrată pentru ține singură direcția, se comportă excelent și la valuri de 4-5m, la vânt de 35 noduri și la alte condiții grele întâlnite de mine pe mare, ei bine, n-aș vrea să caut o alta :) .
O cunosc și o iubesc.


P.S.
Sunt conștient că timpul meu pentru ape este limitat și nu se poate raporta chiar la 2 bărci, una în Egee și una pe Razelm, Dunăre, Deltă, Marea Neagră. Oricât de seducătoare ar fi ideea :) .
Așadar dacă voi cumpăra o barcă mare, vreau întâi să testez compatibilitatea cu ea timp de măcat doi ani, apoi dacă e ok, voi vinde (cu regrete și nostalgii :) ) pe Nemo. Casa noastră de vară de aproape 11 ani, pe toate meleagurile, pustii sau turistice, primitoare sau aride, cu  stânci ori plaje însorite :)

Vali

Citat din: bobinuta...pentru ca asa cum am mai spus, nu intentionez sa trec de la o barca la alta. Vreau sa fac o alegere buna si aia va fi. Nu s-o schimb peste 3 ani.

Ca sa reusesti sa faci alegerea aia buna de care spui, singura solutie e sa te dai pe apa pana gasesti cea mai potrivita barca. La fel, abia cand ai s-o tractezi, ai s-o lansezi si recuperezi de la apa ai sa-ti dai seama cat de potrivita e (sau nu) de tractat cu Loganul de 1.6.

Prima mea barca cu panze avea 6,8 pe 2,5 metri, si undeva la o tona complet echipata. Si acum imi amintesc cat ma chinuiam cu ea, si cat de putin ma bucuram de iesirile cu panze. Din cauza asta am si spus de iole cabinate, adica nici daysailer, nici iaht, ci cate putin din fiecare, cu toate avantajele posibile intr-o investitie accesibila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bluewave

Citat din: scm_ro din Octombrie 12, 2018, 12:54:20 PM
Trixi pare o varianta super ok pentru inceput. Si iti mai raman si bani sa schimbi masina :P
Iei un wc portabil chimic si gata.
Trixi, detine o buda, bonata de un prieten de pe forum, nefolosita inca ...


Sent from my iPad using Tapatalk
"No Whistling on Board"

bluewave

Citat din: pelicanul din Octombrie 12, 2018, 11:51:12 AM
Trixie e de vinzare si se poate vedea la Tubal in Bucuresti.

http://www.probarca.ro/anunt/85245/109/1/109/Vand-velier-Arno-Bell-Bell-X-.htm
Sa fim mai exacti "Santierul Naval Tubal" ...


Sent from my iPad using Tapatalk
"No Whistling on Board"

mariusm piesenoi111

@Florio: sper că am drept de preempțiune la Nemo :)
M-am anunțat de mult interesat

Florio

Citat din: mariusm piesenoi111 din Octombrie 12, 2018, 09:52:38 PM
@Florio: sper că am drept de preempțiune la Nemo :)
M-am anunțat de mult interesat

Știu Marius :) . Te mănâncă și pe tine :)

bobinuta

#39
Citat din: scm_ro din Octombrie 12, 2018, 12:54:20 PM
Trixi pare o varianta super ok pentru inceput. Si iti mai raman si bani sa schimbi masina :P Iei un wc portabil chimic si gata.
Citat din: pelicanul din Octombrie 12, 2018, 11:51:12 AM
Trixie e de vinzare si se poate vedea la Tubal in Bucuresti.
http://www.probarca.ro/anunt/85245/109/1/109/Vand-velier-Arno-Bell-Bell-X-.htm
Citat din: bluewave din Octombrie 12, 2018, 06:24:59 PM
Sa fim mai exacti "Santierul Naval Tubal" ...
Trixi detine o buda, bonata de un prieten de pe forum, nefolosita inca ...
(Later Edit, 13.10.2018, h19:18):
Trixi e OK, dar eu caut un alt tip de barca. Oricum, multumesc mult pentru precizari, l-am remarcat inca din vara asta. Daca voi gasi pe cineva interesat, te voi pune in legatura cu doritorul, Bogdane!

Citat din: Vali din Octombrie 12, 2018, 05:34:02 PM
Ca sa reusesti sa faci alegerea aia buna de care spui, singura solutie e sa te dai pe apa pana gasesti cea mai potrivita barca. La fel, abia cand ai s-o tractezi, ai s-o lansezi si recuperezi de la apa ai sa-ti dai seama cat de potrivita e (sau nu) de tractat cu Loganul de 1.6.
Salut Vali, asupra acestui lucru m-ai convins din prima. E valabil si pentru masini. Totusi, cred ca iti scapa un aspect: timpul.

Unii au suficient timp pentru a face test drive cu 10 masini inainte de a le cumpara, altii nu-l au (presupunand ca nu vrei sa te pensionezi pana cand o vei face!). De asemenea, presupunand ca intr-o anumita suma de bani si in anumite conditii de finantare iti poti permite sa alegi doar intre un numar restrans de masini, poti ajunge destul de lejer la concluzia ca vei selectiona un anumit model doar dupa consultarea specificatiilor tehnice si a impresiilor utilizatorilor (atat de pe Internet cat si in viata de zi cu zi).
Asta, pentru ca intre modelele stabilite, aspectele "de finete" sunt nesemnificative si reprezinta mofturi (calitatea plasticelor si a tapiteriei interioare, ornamentele si diversele briz-briz-uri).
Ca stau mai comod sau nu in Logan fata de un Megane2 sau VW Jetta/Passat, sunt detalii mai importante decat briz-briz-urile, de care trebuie tinut cont si evident, sa iti asumi compromisurile alegerii. Am preferat un confort mai redus, cu cheltuieli mai mici.

Cred ca se gasesc prea putini proprietari de veliere dispusi sa te scoata la un test-drive, doar pentru simplul fapt ca vrei "sa-ti faci o parere". Mai ales ca in extrasezon, sunt putini pe apa. Ieri am primit o invitatie si o voi onora, desigur.

Citat din: Vali din Octombrie 12, 2018, 05:34:02 PMPrima mea barca cu panze avea 6,8 pe 2,5 metri, si undeva la o tona complet echipata. Si acum imi amintesc cat ma chinuiam cu ea, si cat de putin ma bucuram de iesirile cu panze.
Poti sa ne spui, te rog frumos, cand ai avut barca respectiva?
Ai vrut sa o folosesti singur, sau cu familia (cel putin cu sotia)?
Ai intentionat sa te plimbi doar pe Dunare si litoralul romanesc, sau ai luat in considerare ca ar fi interesant sa faci si o iesire spre bulgari?

Multam,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

George563

Dacă vrei să te duci pe weekend și să dai barca la apa sa te dai 3 zile și să o ridici din nou, uita de velier si orienteazate spre o barca cu motor sau o yola mica (470). Dacă vrei velier adică 4-6 luni pe an, eu nu mi-aș mai lua nimic sub 24ft... Ca este un velier de 20ft sau 26ft, la ambele pierzi acelaș timp la montat greementul, ambele cer atenție și stres identic la tractoare, ambele creează aceleași probleme la lansare, numai ca restul de 4/6 luni, una iti ofera un confort foarte decent atât pe punte cat si in interior, pentru 4-6 persoane, iar cealaltă nu prea... Eu ma orienteze după confortul cel am tot sezonul, ca stresul cu ridicat este de două zile pe an. Dacă pentru cele 6 luni petrecute pe apa mai găsești 200 lei pentru macar a va dispărea și acel stres cu sindicatul in siguranta al barcii

pelicanul


Zodiac

#42
Desi mi-am propus sa fac mai multe lucruri concrete si sa scriu mai putin pe forum , suntem pe undeva in situatii similare . Deci nu am gresit cand spuneam intr-un alt mesaj ca te atrage foarte mult ideea unui velier . Ce am inteles eu pana acum :

- vrei sa cumperi un velier cu bani de la banca

- vrei sa-l tii la un prieten

- vrei sa-l transporti cu masina unui prieten

In teorie pare situatia ideala , fara absolut nici o urma de sarcasm .

La aliniatul 1 , nu e treaba mea ce faci tu cu banii dar ma gandesc la faptul ca nimeni nu vinde un velier de peste 30.000 de euro de bun cu 10.000 ci trebuie investit destul de serios in reparatii .

La aliniatul 2 , depinde cat de prieten e tipul , cat spatiu are si daca va fi disponibil ca in weekenduri sa vii cu inca 2-3 prieteni si sa faci reparatii la barca . Mai ales cand se incepe cu "da-mi si niste curent pentru scule" . In plus nu stiu cat de placut va fi pentru el sa vii sa iei velierul la 2-3 dimineata si sa pleci si apoi sa te intorci cu el pe la 12-1 noaptea . Daca se razgandeste si nu mai vrea ce faci cu el ?

La aliniatul 3 idem cu aliniatul 2 , depinde cat de dispus e prietenul sa vina si sa "te dea la apa noaptea" sau sa te scoata din apa noaptea mai ales ca un "utilaj" de peste 1,5 tone e un mare consumator de ambreiaj&comp. . Si ma mai gandesc in cazul unei plecari de weekend , vei avea nevoie de masina prietenului exact vineri seara cand e cel mai aglomerat trafic si toata lumea se aprovizioneaza de sprituri/gratare , cand marea majoritate pleaca la munte/mare/etc. si la venire exact duminica seara/noaptea cand toata lumea vrea sa se odihneasca . Daca se razgandeste...cu ce il transporti ?

Comentariile mele sunt simple presupuneri , doar daca vrei poti sa le iei in calcul , daca nu...nu . Sunt bazate pe zeci de ani de experiente cu multi prieteni care se inghesuie sa le faci servicii si cand tu ai nevoie...se dau loviti ! Eu am invatat in viata ca trebuie sa ma bazez doar pe mine .

Ti-ai facut un calcul de cate ori vei iesi pe an si durata iesirilor ? Pentru cateva iesiri scurte e mai mare chinul cu transport , lansare , urcare inapoi pe peridoc si apoi transport inapoi . Nu mai vorbesc de momentele in care Dunarea scade puternic .
Daca totusi insisti pe velier marisor cu confort cred ca singura varianta mai lejera e sa-l lasi undeva la apa si sa-l aduci la "prieten" in extrasezon .
La un simplu calcul sa spunem ca in sezon te duci la prietenul "gazda" cu masina prietenului "transportator". Daca lasi sa zicem cel mai aproape de Bucuresti ...velierul la apa in Giurgiu rezulta sa spunem un minim de 15 litri de motorina(benzina si mai mult) si inca 15 litri cand prietenul se intoarce acasa . Si asta e un consum ideal ! Rezulta minim 30 de litri de motorina per iesire = 6 lei litrul x 30 = 180 de lei per cursa si asta daca ii platesti numai carburantul ! Inmultit cu 2 iesiri pe luna minim ajungem la 360 de lei numai carburant .
In cazul in care vrei sa iesi pe mare consumul masinii transportatoare se multiplica major daca vrei sa lansezi velierul la Constanta , Tulcea sau Murighiol si devine urias daca lansezi la Giurgiu...nu prea ai parte de vant si mergi mult pe motorul velierului .
Sper sa nu fi facut erori grave la calcule .

bobinuta

Salut Zodiac!
Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
suntem pe undeva in situatii similare .
Nu, nu suntem.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
Deci nu am gresit cand spuneam intr-un alt mesaj ca te atrage foarte mult ideea unui velier .
Aia am spus-o eu deja, dar daca ai intarit-o si tu, cu atat mai bine !

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PMCe am inteles eu pana acum :
- vrei sa cumperi un velier cu bani de la banca
BINGO!

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
- vrei sa-l tii la un prieten
Nu vreau, voi fi nevoit. Doar pentru o perioada de vreme.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
- vrei sa-l transporti cu masina unui prieten
Nici vorba.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
ma gandesc la faptul ca nimeni nu vinde un velier de peste 30.000 de euro de bun cu 10.000 ci trebuie investit destul de serios in reparatii.
Nu la sumele astea m-am gandit. In rest, depinde de unde il iei.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
depinde cat de prieten e tipul [...]
Da, asa e!

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
La aliniatul 3 idem cu aliniatul 2 , depinde cat de dispus e prietenul sa vina si sa "te dea la apa noaptea" sau sa te scoata din apa noaptea mai ales ca un "utilaj" de peste 1,5 tone e un mare consumator de ambreiaj&comp. 
Aliniatul 3 pica oricum, dar nu va fi nevoie sa ma ajute cineva.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
Comentariile mele sunt simple presupuneri
Si aici ai dreptate!

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM[...] Eu am invatat in viata ca trebuie sa ma bazez doar pe mine.
Nu te invidiez!
Prietenii nu te pot ajuta mereu si oricand, dar in general, cand am avut nevoie cu adevarat de o mana de ajutor, s-a gasit cate unul care sa mi-o intinda. Evident, principiul a fost reciproc. Nici eu n-am stat cu mainile in san cand altii din gasca mea au avut nevoie si am putut sa ii ajut in vreun fel.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PMTi-ai facut un calcul de cate ori vei iesi pe an si durata iesirilor? 
Da.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PM
Nu mai vorbesc de momentele in care Dunarea scade puternic .
De aia caut cu derivor mobil, sau cu pescaj cat mai mic.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PMDaca totusi insisti pe velier marisor cu confort cred ca singura varianta mai lejera e sa-l lasi undeva la apa si sa-l aduci la "prieten" in extrasezon.
Pe de o parte, depinde de ce intelegi tu prin "marisor". In rest, varianta pe care ai imaginat-o mai sus e valabila in anumite conditii si imprejurari. Am mai identificat si alte solutii alternative.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PMLa un simplu calcul [...] rezulta sa spunem un minim de 15 litri de motorina
N-am spus ca folosesc astfel de carburanti.

Citat din: Zodiac din Octombrie 13, 2018, 02:48:35 PMIn cazul in care vrei sa iesi pe mare consumul masinii transportatoare se multiplica major daca vrei sa lansezi velierul la Constanta , Tulcea sau Murighiol si devine urias daca lansezi la Giurgiu...nu prea ai parte de vant si mergi mult pe motorul velierului.
Sper sa nu fi facut erori grave la calcule .
Grave, nu chiar. Dar in fraza de mai sus, nu ai separat consumul masinii transportatoare (care nu poate deveni urias mai ales daca ma duc sa lansez la Giurgiu) fata de consumul motorului velierului. Cu exceptia unui MacGregor din seria X sau M care au o structura si o motorizare care le permite sa poata si glisa la nevoie, celelalte merg la deplasament, folosind motoare mici (6-10CP).

Daca discutam de Dunare, pentru o plimbare printre insule si un week-end pe apa, e suficient.
In schimb, ai alta stabilitate pe mare si poti sa faci o mica croaziera pana la vecinii bulgari. Alta poveste, alte peisaje, alta aventura!

Priveste cabinata asta:

Proprietarul a investit 6000 EUR ca s-o cumpere si inca aproape 2000 EUR ca sa o echipeze si sa o faca sa arate ca in poza.
Pentru el e OK. Dar te intreb, ai avea tupeu s-o scoti pe mare si sa te repezi cu ea pana la Balcik ?

Regards,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube

bobinuta

Seara buna George!
Citat din: George563 din Octombrie 13, 2018, 11:02:34 AM
Ca este un velier de 20ft sau 26ft, la ambele pierzi acelaș timp la montat greementul
Chiar asa, ai putea sa dai un exemplu concret, de cat timp iti ia tie sa armezi "ready to Go" nava ta?
Si bineinteles, daca nu te deranjeaza, sa ne spui ce model este, sau macar ce lungime are.

Citat din: George563 din Octombrie 13, 2018, 11:02:34 AMrestul de 4/6 luni, una iti ofera un confort foarte decent atât pe punte cat si in interior, pentru 4-6 persoane, iar cealaltă nu prea...
Inteleg ce vrei sa sugerezi, dar ar fi foarte util daca ai putea sa dai doua exemple concrete: care e cu oferta de confort foarte decent si care nu (modele efective, sa putem vedea specificatiile mai apoi). Am citit ca exista barci care la aceleasi dimensiuni, ofera intr-adevar confort (inclusiv spatiu) diferit, in functie de modul in care au fost proiectate.

Cu bine,
Cezar
Toate cele bune !
Cezar

#Canal Youtube