Legea picnicului....aprobata

Creat de corsarul, Februarie 23, 2012, 08:33:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adrianpacurici

#45
am ramas cu discutiile... legea a fost promulgata de base..si i-am spu piciului meu de 5 ani ca anul asta nu mai mergem la Vama veche cu rulota..ca nu ne mai lasa presedintele..raspunsul lui a fost" si daca moare nenea presedintele o sa merge la Vama veche?"  o sa ne rugam de "sanatatea" politicienilor care isi bat joc de noi..macar Cel de sus sa ne faca dreptate, ca noi nu suntem in stare sa reactionam...
m-a apucat o deznadejdie.. nu am cuvinte sa va descriu...mi-a dat peste cap toate planurile pe anul asta...
iar pentru barcagii care nu se preteaza la gratere in padure...cu o se mai faca TID-ul anul acesta?..cu incalcarea legii sau doar cu mancat la restaurante?

Vali

Eu zic sa vii odata sa ne gasim in gashca mai mare la o veselie, sa vezi cum iti trece instantaneu deznadejdea ;). Uite, eu il am drept exemplu pe Legendaru: omul asta nici daca crapa pamantul ca in filmul 2012 n-ai sa-l vezi vreodata suparat :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

tiganusmc

Dragilor ,

Proaspat intors din Delta , va relatez cateva informatii cu privire la "minunata " lege a picnicului .
Am stat doua zile pe Canal 36 , vis-a -vis de pontonul PF  , fara sa fiu deranjat de autoritati  . Mentionez ca am parcat masina aproape de malul apei, aproximativ 15 m , fara sa existe un loc amenajat , am facut focul ,am gatit , nestingheriti .Recunosc ca inainte de a trece podul i-am intrebat pe cei de la PF daca este cazul sa ne facem griji din cauza acestei legi si mi-au spus sa stam linistiti iar atata timp cat avem toate taxele platite si nu lasam gunoaie  ,cel putin ei , nu au ce sa ne faca .Cred ca situatia poate fi tinuta sub control, la fata locului  , de la caz la caz .
Numai bine

Marius
Fishing cheaper than therapy

Florio

Citat din: tiganusmc din Martie 26, 2012, 12:03:38 PM
Dragilor ,

Proaspat intors din Delta , va relatez cateva informatii cu privire la "minunata " lege a picnicului .
Am stat doua zile pe Canal 36 , vis-a -vis de pontonul PF  , fara sa fiu deranjat de autoritati  . Mentionez ca am parcat masina aproape de malul apei, aproximativ 15 m , fara sa existe un loc amenajat , am facut focul ,am gatit , nestingheriti .Recunosc ca inainte de a trece podul i-am intrebat pe cei de la PF daca este cazul sa ne facem griji din cauza acestei legi si mi-au spus sa stam linistiti iar atata timp cat avem toate taxele platite si nu lasam gunoaie  ,cel putin ei , nu au ce sa ne faca .Cred ca situatia poate fi tinuta sub control, la fata locului  , de la caz la caz .
Numai bine

Marius

Este exact cum banuiam si cum am scris la inceputul acestui topic. Legea e o slaba incercare de a face ceva, fiindca atat textul cat si ideea nu se bazaeaza pe un lucru fezabil . Nici macar cei ce au datoria sa controleze nu pot  da curs unei asemenea bazaconii : 440 000 hectare de delta si 4 locuri special amenajate pentru campare. Cum ajunge turistul simplu, cu padela,  de la unul la altul ?

Florio

Citat din: Vali din Martie 18, 2012, 07:55:52 AM
Eu zic sa vii odata sa ne gasim in gashca mai mare la o veselie, sa vezi cum iti trece instantaneu deznadejdea ;). Uite, eu il am drept exemplu pe Legendaru: omul asta nici daca crapa pamantul ca in filmul 2012 n-ai sa-l vezi vreodata suparat :D.

Normal ! Daca e sa crape pamantul si sa apara lava, Legendarul nu se supara, ci foloseste oportunitatea:  pune doi pesti la perpelit.

Laurentiu N.

#50
 Florio,daca se crapa pamantul nu ar mai fi probleme nici cu apa calda ori caldura  ;D De fapt, nu ar mai fi nici-o problema  ???
In legetura cu legea...guvernul a fost lasat in "ofsaid' de catre primarii.Ad ministratiile locale stiau de iminenta acestei legi si aveau obligatia sa creeze locuri speciale, prevazute cu gratare,apa curenta,dusuri si totul pe banii lor.Oficialii Timisoarei,de ex.,spun ca daca ar fi cheltuit pentru amenajare,atunci aplicau si amenzi serioase [100-50 000ron]. Nici PNL-ul nu se opune legii,spune doar ca e prost aplicata si nu exista efective deocamdata.
Delta e rezervatie a biosferei--nu stiu daca vor amenaja vreodata ceva acolo.Nu vor fi amendati toti grataragii,ci numai cei prinsi,vom auzi in 'media.Chiar daca sant putine efective acum.Citeam undeva ca autoritatile vor fi mai indulgente,data fiind lipsa locurilor amenajate. Eu zic sa avem la noi mult usturoi ......  ;D

Florio

Eu as vota proiectul de lege care reglementeaza cu succes prinderea si sanctionarea in regim penitenciar, a celor care pescuiesc folosind electricitatea. Nu avem asa ceva, dar as lua legatura cu organizatia care a propus proiectul de lege "a picnicului" , sa le expun opinia mea despre prioritatea acestor masuri. Ce inseamna picnicul, cat e de nociv mediului, ce inseamna electricitatea pentru fauna piscicola, care e impactul asupra apelor .

Ar trebui o lege a infiintarii unei brigazi tip Eliot Ness , pentru prinderea celor ce par de neprins .

Laurentiu N.

@Florio-daca se materializeaza in vre-un fel o idee ca a ta ,eu voi fi unul dintre purtatorii de pancarde, chiar daca nu prea sper in efect  :)
[cat despre bunavointa organelor loco' ......in Mai,la Juri' ]
.
PS:noi luam ca repere logica si bunul simt,politicienii insa au alte prioritati >:(