Legea picnicului....aprobata

Creat de corsarul, Februarie 23, 2012, 08:33:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

corsarul

#15
 Doamneee... unde esti  ??  >:( http://www.youtube.com/watch?v=jjvC-MyCvoE

Laurentiu N.

Considerand ca putem sta la ancora,haudeti sa vedem ce facilitati sant necesare :
-"Sa foloseasca pentru satisfacerea necesitatilor fiziologice doar locuri special amenejate".-in afara de cele cateva locuri de campare ,doar in curtea localnicilor exista locuri special amenajate.[asta in litera legii] Daca ne gandim la spiritul'legii,cred ca o porta potti rezolva problema,doar ca la o barca deschisa,ar fi jenant sa pleci de la mal,de acasa,cu rezervorul de colacao"dupa tine,plus ca se mai pune si problema intimitatii la o barca fara compartiment separat.
-"Sa nu foloseasca produse de igiena personala la mai putin de 30 m distanta de cursurile de apa" zicerea e colosala !!! ;Deci ,daca e sa luam motamu'=fara
bete de urechi,aparate de ras,deorante,sampon,tampax,servetele umede,etc,etc.Daca vrem sa folosim ceva da acest gen trebuie sa tragem barca la mal si sa mergem la 30 m distanta.La faza asta Garcea viseaza deja sa-si reamenejeze casa cu banii din spagi.Daca vrea sa ne amendeze ,putem sa avem si Bricul Mircea,ca tot nu vom fi la 30m de apa.Unica varianta posibile e sa tindem spre aspectul lui Robinson Crus... ;D
-Sa nu se spele articolele ce au fost folosite in cadrul activitatii de picnic ,la mai putin de 30m de cursurile de apa.Daca Garcea vrea sa ne amendeze,primusul nu ne va salva !!! Singura varianta ranin gustarile reci ,servite din mana,ori coboram pe mal si le spalam la 30m de apa.
-Apa uzata se colecteaza si se imprastie pe pamant ,nu in apa. Din moment ce nu ai voie sa speli pe barca ,...ce sa colectezi ,si unde ? Daca varsam apa uzata plina de detergenti,soda, pe pamant,nu e tot poluare  ???
 
Dupa parerea mea, cabinatele ne scapa de problema somnului si a toaletei,doar. :)

corsarul

Bhai baieti !....ce s-o dam cotita !...ne-au tras-o !
Suntem prizonieri in tara noastra ! Va dati seama ca.... "capetele de pluta" abia asteapta sa f....a niscvai amenzi ,cu sau fara.... porta potti.

Si pun pariu ca se mai infiinteaza o politie... >:(




Florio

Citat din: Vali din Februarie 24, 2012, 03:21:22 PM
Daca stau la ancora la 5 metri de mal, vreau sa vad daca mai are cineva ceva de obiectat :).

Pe acelasi model, se da o lege care sa te ingradeasca si pe tine, braconierule !  :D
Rad eu, dar nu e rasul meu. Ce te loveste pe tine, ma loveste si pe mine. Modelul legilor date cu aproximatie, fara o gandire completa, va lovi oricand, in orice .

Vali

Din ce vad scris pe aici, voi cam tineti cu ursu' :D. Nu stiu cum sa va spun, dar pe mine nu ma afecteaza deloc negativ legea asta cu picnicu'. Tot ce vad e ca se va mai subtia marlania care ne sufoca din toate partile.
Daca stam si ne facem atatea probleme, patim exact ca in povestea cu drobu' de sare ;). Nu e mare lucru de amenajat o barca pentru a fi complet "self-sufficient". Mai ales ca, in afara de un confort minim, binevenit pe timp de vara, o barca bine gandita iti da si o libertate maxima de a te bucura de multe locuri altfel inaccesibile.

In anii '90 bateam Dunarea cu un velier mic, fugaream orice boare de vant, ma chinuiam cu un Veterok capricios, faceam haleala la spirtiera, aveam ca dotari foarte putin peste zero, dar ma simteam cu adevarat liber si ma bucuram de vara pe intinsul apelor. Cine vrea cu adevarat, nu se impiedica in legi, ci gaseste solutii (acestea exista deja, sunt scrise mai sus).
Eu am sa-mi vad de ale mele, fara sa ma stresez de legile lor, si daca vreodata am sa am probleme, nu ma opreste nimic sa caut alte meleaguri mai primitoare. Cu toate ca din experienta mea, nu-i dracul chiar asa de negru, si o sa vedeti asta in curand.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau


bogdanbuciu

superba si culta melodie,
exact in spiritul a ce zice Vali

::)
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Laurentiu N.

 Nu spune nimeni ca nu mai vrea barca din cauza legii"! Sigur ca dotarea barcii poate fi completata ! Alta cred eu ca este problema. Legea este gandita anapoda si lasa loc la interpretari dupa mintea militianului,sau planul lui de amenzi.[oficial cica' e bine-planul de amenzi nu exista  ;D ;D ;D] Se pare ca indiferent de dotarile sau marimea barcii,Garcea hotaraste daca platim amenda sau nu,legea ii da acest drept.
Cand sant oprit pe sosea cu masina,stau in tensiune, stiu ca pot fi amendat fiindca stropi de noroi tocmai au sarit pe luminile' spate , data de pe stingator nu se mai vede perfect fiindca s-a ros putin de la miscarea in cutia de scule,cauciucul'din dreapta fata nu stiu cati mm de rizuri'mai are,sau pur si simplu nu am pus rovigneta in ce colt trebuia-daca vrea organul.
Acum 3 ani eram cu masina parcata in Eforie Sud.Locul se aglomera,incepeau sa se apreasca masini in spatele celor parcate ca si a mea si riscam sa nu mai pot iesi.Am scos masina cu spatele, si am mutat-o in cadrul aceleiasi parcari ,la 5-6m distanta.In apropiere era un echipaj de politie ce a sesizat'miscarea mea si m-a amendat pentru ca nu aveam centura atunci cand am bagat masina cu fata.In rest mersesem cu spatele.In timp ce-mi scria procesul verbal ,pe langa noi au trecut mai multe masini locale ale caror soferi nu aveau centuri ,dar care s-au salutat cu politistul.Daca ma certam cu el ar fi putut sa mai gaseasca si alte motive de amenda,ca legea la noi e interpretabila.
Treburi de genul asta reduc din bucuria sofatului si genereaza un anumit stres,permanent.Prin aceasta lege plina de echivoc' se transfera si apelor regimul soselelor.Totusi nu de indarjire cred ca avem nevoie ci de o completare a legii cu referire speciala la barci [cu toate ca e periculos sa atati' taurul],o metodologie de aplicare clara,sau macar o pozitie'oficiala,ca sa stim daca trebuie sa trecem la ambarcatiuni pe perna de aer,sau nu.

Vali

Nu vad legatura dintre legea picnicului si plimbarile cu barca. Ce am scris mai sus e rezolvarea mea la interdictia de a face picnic in natura.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

Din pacate nu se poate sta mai mult de 2 zile pe o barca mai mica de 6 m asta daca se merge la pescuit!
DPDV al picnicului si al camparii pe mal sunt 2 lucruri total diferite si reglementabile in moduri diferite
Un exemplu ar fi ca cei ce vor sa mearga cu cortul sa anunte un traseu pe care il vor urma si care sa poata fi ulterior verificat(gunoaie, distrugeri, etc) si daca au gresit atunci trasi la raspundere mai ales ca exista organismele de control(ma refer la delta si alte parcuri mai mult sau mai putin nationale) platite din baini nostri!
Asta ar fi sa zicem o solutie dar pot fi mai multe!
Ptr cei ce vor sa petreaca la un gratar in aer liber se pot gasi alte modalitati de reglementare!
Din pacate ink o lege data "sa fie" de catre alesii nostri pe care i-am votat uninominal luand in cosiderare capacitatile, cv-urile, calificarile, etc pe care la detin si care i-au facut apti sa ne reprezinte si sa decida ptr noi!
Salutari!
Sa auzim numai de bine!

Laurentiu N.

Legea picnicului are legatura cu barcile atunci cand plimbarea dureaza mai mult de cateva ore si trebuie sa gatim, sa mancam,sa ne spalam,sa mergem la toaleta..

@Bradutzu-tatal meu pleca in balta cu o barca deschisa ,acoperita cu o tenda si statea cate o saptamana,iar barca era un cin de 4,6m. Weekenderul"are o cabina in care se intra pe burta cred si se vorbeste acolo de petrecerea unui concediu in 2 pe o astfel de barca.Acum 2 ani ,un cuplu de nemti in varsta,coborati pe Dunare cu o cabinata mica,m-au intrebat de unde pot lua benzina.Exista articole si filme cu oameni care au navigat transoceanic in barci mici si asta dureaza...Eu cred ca pe o barca cu cabina inalta, avand lungimea totala pana in 6 m, poti sa locuiesti daca vrei.Depinde de standardul de confort pe care il acceptam,dar nu e nimic general  :)

Vali

Citat din: Laurentiu N. din Februarie 25, 2012, 06:57:27 AM
Legea picnicului are legatura cu barcile atunci cand plimbarea dureaza mai mult de cateva ore si trebuie sa gatim, sa mancam,sa ne spalam,sa mergem la toaleta..

Eu prin picnic inteleg o iesire de cateva ore in natura, la care se sta si la masa. Asa ca daca picnicul e permis prin noua lege exclusiv in locuri amenajate, nu interzice nimeni sa faci picnic pe barca proprie. La nevoie iti poti face si gratar pe barca:

Daca e vorba de mai mult de cateva ore, deja vorbim de turism, de weekend sau de durata mai mare. Ceea ce legea picnicului nu are cum sa interzica.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

 @ Vali-felul in care vezi tu treaba e plin de bunavointa  :) sa speram ca si Garcea va fi insufletit de acelas sentiment,fiindca in Dex: "Picnic=masa luata in comun in aer liber",-asta cuprinde si barca,rulota ori in fata blocului si nu are legetura cu durata sejurului. :D
Cum spuneam-cred ca totul depinde de organul de ordine  ???

Laurentiu N.

Socoteala"/parere personala,supusa greseliii, pe care o expun aici in speranta ca vom pune "mana de la mana"si vom deduce ce ne mai lasa legea sa facem.
Eu zic asa :existau deja amenzi pentru tulburarea linistii publice [inclusiv zgomot,muzica tare] si amenzi pentru poluare de orice fel.Dar nu se aplica !
Motivatia acestei legi cred ca este strangerea de fonduri la buget.Daca se dorea ecologizare,se incepea cu marii poluatori industriali.Dac cineva se gandeste la impulsionarea turismului[eventual strain],eu cred ca legea asta nu ajuta ci impiedica.
Pentru ca strangerea de fonduri sa devina eficienta,ajung la vorba lui Corsarul' si cred ca vor infiinta o noua politie". Astia costa : salarii,indemnizatii,contributii sociale,etc.Astea toate trebuie scazute din "venitul brut" obtinut din amenzi,pentru ca sa mai fie si sume ce se varsa la buget.Altfel eficienta zero face legea perfect inutila,atat pentru buget cat si pentru ecologie daca nu cresc efectivele ce o aplica. In baza celer de mai sus ,am mai indoieli legate de bunavointa celor ce aplica legea. Nu ni se interzice sa ne dam cu barci pe apa,ci nu santem lasati sa existam=fara papa/fara somn/fara igiena.Stiu ca gresesc lamentabil,fiindca altfel ar fi de rau,doar ca nu-mi dau seama unde ! :) Va rog pe voi sa ma luminati,punctual.Multumesc.

monica.lidia

Victoriiieeee!!!
Astazi am executat un minunat picnic pe faleza inferioara a Dunarii. Am fost in echipaj de trei, am consumat covrigi, lapte batut si mini amandine. Desi masina jandarmeriei a trecut pe langa noi nici macar nu ne-au privit. Am scapat neamendati!
Tinem aproape.
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.