Legea picnicului....aprobata

Creat de corsarul, Februarie 23, 2012, 08:33:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

corsarul

Dupa noua lege aprobata de iubitii nostri conducatori >:(...poti sa-ti iei amenda chiar daca esti vazut ca mananci un covrig pe stada...sau mesteci guma...
Deci : adio gratare ,corturi,rulote ...
Cica, se poate campa doar in locuri special amenajate....la fel si cu grataru'...n-ai voie sa faci focu' etc.,etc
Dar ,problema e' : UNDE SUNT ACESTE LOCURI ????...sau cand se v-or infiinta ???
"romANIA te iubect"  >:(
Luati si cititi : http://www.google.ro/search?q=legea+picnicului+aprobata&hl=ro&biw=1024&bih=653&prmd=imvnsu&source=univ&tbm=nws&tbo=u&sa=X&ei=AtpFT4erGobEsgaCtMW2Cw&ved=0CDYQqAI

Florio

#1
Ok, legea picnicului, toate programele de stiri, toate ziarele si blogurile trambiteaza asta. Dar care e legea, ce numar are,  ce spune ea ?
Cu chiu cu vai, am reusit sa o gasesc :



Lege privind desfăşurarea activităţii de picnic


Parlamentul României adoptă prezenta lege.

CAPITOLUL I : Dispoziţii generale

Art. 1 – Obiectul prezentei legi

Prezenta lege reglementează activităţile de picnic desfăşurate pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor adiministrativ teritoriale.

Art. 2 – Scopul

Scopul prezentei legi este de prevenire, reducere şi eliminare a impactului negativ asupra mediului, asupra stării de sănătate a populaţiei, ,generat de practicarea inadecvată a activităţilor de picnic. 

Art. 3 – Definiţii

În înţelesul prezentei legi, termenii şi noţiunile de mai jos au următoarea semnificaţie:

a)   Activitatea de picnic - orice activitate de recreere desfăşurată pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale, de una sau mai multe persoane, care implica consumul de bauturi şi/sau  alimente,şi aprinderea sau nu a  focului;

b)   Zone special amenajate - zonele din domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale dotate cu utilităţi şi facilităţi pentru desfăşurarea activităţilor de picnic, în care aprinderea focului  este permisă;

c)   Zone indicate - zonele din parcurile şi pădurile aflate în intravilanul oraşelor, indicate în planul de zonare al parcului, în care activităţile de picnic sunt permise cu excepţia aprinderii focului.


Capitolul II

Art. 4 – Reglementări

(1)   Desfăşurarea activităţilor de picinic este interzisă pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrativ teritoriale,cu excepţia zonelor menţionate la art. 3, lit b), c);


(2)   Desfăşurarea activităţilor de picnic este permisă în zone neamenajate sau neindicate /alte zone decât cele menţionate la art. 3, lit b), c) doar în condiţiile organizării de evenimente ocazionale autorizate potrivit legii.


Art. 5  - Obligaţiile administratorului zonei în care se desfăşoară activitatea de picnic

Administratorul zonelor special amenajate şi zonelelor indicate pentru desfăşurarea activităţii de picnic au următoarele  obligatii:
a)   Realizează amenajarea zonei cu respectarea dispoziţiilor în vigoare referitoare la urbanism, silvicultură, protecţia mediului;
b)   Amenjează zona de picinic asigurând o intervenție minimă asupra naturii
c)   Solicită delimitarea şi încadrarea în planurile urbanistice sau de amenajarea teritoriului, zonele special destinate activităţii de picnic, după caz;
d)   Delimitează zonele special amenajate şi zonele indicate prin marcarea corespunzătoare în vederea desfăşurării activităţii de picnic. Indică orarul de funcţionare;
e)   Dotează corespunzător zonele special amenajate cu locuri speciale pentru aprinderea focului, containere destinate colectării selective, inscripţionate corespunzător,  toalete ecologice. Punctele pentru colectarea selectivă a deşeurilor trebuie marcate corespunzător şi trebuie să aibă afişate regulile privind colectarea selectivă cu exemplificarea tipurilor de deşeuri;
f)   Nu  permite defrişări sau modficiarea cursurilor de apă pentru amenajarea zonei
g)   Nu permite ridicarea  construcţii cu exceptia celor cu caracter temporar
h)   Organizează serviciul de verificare zilnică a zonelor de picnic, atât amenajate special cât şi indicate, precum şi a zonelor aflate în vecinătatea acestora pentru a se asigura că nu se aduce nici un fel de prejudiciu mediului. Verificarea se  realizează  cu ajutorul poliţiei comunitare;
i)   Asigură serviciul de salubritate în vederea ridicării deşeurilor colectate selectiv; 
j)   Indică, delimitează şi marchează corespunzător zona destinată parcării în cazul zonelor special amenajate pentru picnic, dacă geografia acestora permite;
k)   Afişează un plan cuprinzător cu ilustraţii detaliate de aranjament, organizare şi facilităţi, precum şi explicaţiile necesare.
l)   Afişează regulile privind desfăşurarea activităţii de picnic, precum şi sancţiunile aplicabile în cazul constatării nerespectării acestora;
.   
m)   Realizează puncte de informare .care trebuie să cuprindă .panouri cu harta, reguli , numere de telefon utile
n)   Realizează şi  dotează corespunzător pichete de stingere a incendiilor.



Art. 6. -  Obligaţiile persoanelor fizice

Persoanle fizice  care desfăşoară activitatea de picnic au următoarele obligaţii:


a)   Să nu distrugă sau să degradeze panourile informative şi indicatoarele, construcţiile, împrejmuirile sau orice alte amenajări;
b)   Să arunce deseurile doar în locurile special amenajate ,
c)   Să depună selectiv deseurile de ambalaje, în containerele inscripţionate corespunzător 
d)   Să aprindă focul doar în locurile special amenajate şi să-l  supraveheze în permanenţă
Să respecte orarul de funcţionare al zonei de picnic;  -
e)   Să lase locul în care au desfăşurat picnicul aşa cum l-au găsit
f)   Să parcheze doar în zonele destinate parcării.....sau...... ce se intampla în zonele în care geografia nu permite..corelat cu art. 5 lit.j)_?
g)   Să folosească pentru satisfacerea necesităţilor fiziologice doar locurile special amenajate.
h)Să nu folosească produse de igenă personală  la mai putin de 30 m distanţă de cursurile de apă;-
i) Să nu spele obiectele care au deservit activităţii de picnic la mai puţin de 30 m de cursurile de apă.  Apa uzată trebuie colectată şi împraştiată pe sol; 
j) Să nu verse apa uzată în lacuri, părăuri sau râuri;-
k)   Să nu hrănească animalele sălbatice.
l)   Să nu îndepărteze sau rănească sau distrugă plantele, animalele, rocile sau orice alte elemente ale cadrului natural şi/sau construit.
m)   Să nu posteze semne sau mesaje;
 
n)   Să păstreze liniştea fără să deranjeze comunităţile locale, viaţa sălbatică sau alţi vizitatori 
o)   Să nu arunce ţigări, chibrituri sau orice alte obiecte aprinse în alte locuri decât cele special amenajate
       r)  să respecte ordinea publică şi bunele moravuri

CAPITOLUL III

ART. 7 –  Control şi sancţiuni

(1)   Următoarele fapte constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
a)   nerespectarea prevederilor art. 5  cu amendă de la 10. 000 lei la 50.000..........
b)   nerespectarea prevederilor art.6 lit.b) cu amendă de la  200 lei  la 2.000 potrivit art. 51 alin. (1) A din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 78/2000 aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2001, cu modificările şi completările ulterioare
c)   nerespectarea prevederilor art. 6 lit. c) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, potrivit  art. 26 alin. (1) lit.a) din Hotărârea Guvernului nr. 621/2005
privind gestionarea ambalajelor si a deseurilor de ambalaje,, cu modificările şi completările ulterioare, ...........
d)   nerespectarea prevederilor art.6 lit. d) ,f) ,  o) cu amendă de la 300 lei  la 3000 lei
e)   nerespectarea prevederilor art.6  lit. g) – j) cu amendă de la 100  lei la 200 lei
f)   nerespectarea prevederilor art.6  lit.k) - n)  cu amendă de la 200  lei la 400 lei



2) Constatatea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la alin. (1) se fac de către reprezentanţi ai Gărzii Naţionale de Mediu, ai autorităţilor publice locale şi sau din personal împuternicit din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor. ?

3) Agenţii constatatori prevăzuţi la alin.(2) au de asemenea, obligaţia dreptul de a:

a)   inspecta zonele de picnic;
b)   verifica datele cu caracter personal al persoanelor aflate la picnic;
c)   evacua din zona de picnic pe cei ce provoacă probleme;

4) Contravenientul poate achita pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din minimul amenzii prevăzute la alin.(1), agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitatea în procesul-verbal de constatare şi sanţionare a contravenţiei. 

     5) Dispoziţiile referitoare la contravenţii, prevăzute la alin. (1), se completează cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

CAPITOLUL IV – Dispoziţii finale

Prezenta lege intră în vigoare în termen de ........zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Florio

Nu stiu altii cum gandesc, eu imi spun propria opinie:

Legea are aspirational o idee buna, iar in litera ei este o bazaconie. Ca multe din legile trecute prin parlamentul Romaniei.

Ideea buna este protejarea mediului.
Bazaconie este tot restul de masuri.
In primul rand, inainte de a emite o lege trebuie sa creezi premizele respectarii ei.  Altfel legea neputand fi respectata este o simpla colecta de amenzi, nu o reglementare.
De exemplu, inainte de a da o lege de traversare doar prin locurile permise, trebuie sa se faca  treceri de pietoni, la intevale firesti ( nu una la 1 km) . Altfel oamenii vor traversa pe unde pot, iar legiuitorul va colecta amenzi.

Dau un exemplu care ne e cel mai apropiat noua: Delta Dunarii.  Cate locuri special amenajate pentru campare avem ?
Patru, mari si late : 
1. Camping Gura Portitei - Jurilovca
2. Camping Delfinul - Sf. Gheorghe
3. Camping Campoeuroclub - Partizani
4. Hostelul pentru tineret - Sulina  ( asta nici nu stiu daca e un camping, dar e trecut pe lista de campinguri si pe harta anexata )

La o delta a Dunarii de 442 000 hectare (!!!) avem 4 puncte unde putem opri, pune o masa, incalzi o mancare, intinde un cort . Ei, daca nu reusesti sa ajungi in locurile astea, ce faci? Esti pasibil de amenda, asa ca "o dai la pace" cu "organul", in cele mai multe cazuri.
Deci legea e stupida, nu poate fi respectata si singurul efect este ca ii da putere de spaga unuia care controleaza .

Am dat exemplul Deltei Dunarii. Incercati sa gasiti "numeroasele" locuri de campare din Retezat, Piatra Craiului, Bucegi sau alti munti declarati parcuri nationale. 

Ciby

Un pumn in gatul turistului iubitor de natura.
O aberatie legislativa, din pacate, nu singura.
Dupa interzicerea camparii in Delta, ne lasa si fara munte.
Mi-e scarba!
Iti spun eu Florine cum este cu Hostelul de la Sulina. Un simplu teren in curtea taberei de copii, inconjurat cu gard de plasa in care am vazut intinse cateva corturi prafuite de maxi-taxi-urile ce treceau pe strada alaturata. "Natura pura!!!!" Nu am vazut gratare si alte cele. Or fi dusuri si toalete in cladirea taberei. Imi pare rau ca nu am facut ceva poze, dar la momentul respectiv nu-l consideram a fi un obiectiv demn de interes. Decat asa, mai bine la pensiune, cu toate ca nu-mi place.

Laurentiu N.

 Inca o idee"a actualului legislativ ce-si da cu stangul in dreptul ![sau invers]
Dupa ce intra in vigoare,cu toata nedreptatea,va trebui sa tinem cont de ea. :-\
  Noi romanii, se pare ca doar la vot si la plata cotributiilor si amenzilor contam. Nu cumva sa creada cineva ca de grija mediului s-a dat legea !!! Interesul ,cred eu, e sa adune fonduri la buget si sa dispara turismul din care ei nu castiga nimic.Cu cortul de ex ! La fel au facut si cu taxa auto ,doar masinile noi pot aduce foloase ,din partea producatorilor atenti'. Pentru masinile vechi s-au bagat taxe prohibitive ,nu neaparat pentru a fi platite,ci pentru a face sa dispara,in timp,tranzactionarea auto SH, neaducatoare de profit cui trebuie.

Ma intreb totusi,...turistul strain,care vine la noi pentru natura ,nu e descurajat de faptul ca nu mai poate campa ? Asta visavi'de dat cu stangul in....

Florio

#5
E o tentativa de lege, data cu vizibil interes de a directiona turistii catre multele pensiuni prea goale, ale oamenilor cu oarecare influente in zona.
Din pacate e data impotriva iubitorilor de natura, singurii care chiar au grija sa lase locurile admirate, la fel de curate ca inaintea sosirii lor. 
Legea nu va rezolva nimic, oamenii vor campa in continuare unde vor simti ca e cazul, vor lasa curat sau gunoi dupa cum le este caracterul, iar la eventuala sosire a vreunei salupe de control, totul se va stinge cu o spaga . In stilul consacrat de Gheorghe Dinica in Filantropica : "-Decat sa ne certam, mai bine un cantec vesel sa cantam! " .

Vali

Si totusi...

In toata zona Braila-Galati, padurile din jur sau malurile impadurite ale Dunarii sunt ARHIPLINE de gunoaiele lasate de cei veniti la picnic. Din aprilie pana in octombrie, in fiecare weekend urla toate tipurile de muzica, predominand manelele, dar si disco sau rock. De multe ori e un fum inabusitor si tot felul de arome de carnuri fripte. Picnicarii "o iau pe ulei" si deseori devin agresivi, ori intre ei, ori fata de alti picnicari pasnici.

Numai in cei 1000 m2 ai locului unde noi ne dam vara barcile la Brates, dupa fiecare weekend raman mormane imense de gunoaie. Ca sa nu mai spunem ca de multe ori nici nu avem loc sa trecem cu barcile pana la apa, fiindca picnicarii in afara de necivilizati sunt si agresivi, teritoriali, si sar la bataie daca le spui ceva de mizeria sau zgomotul pe care le fac.

Ca sa nu mai spunem despre halul in care aratau Delta, poienile muntilor sau lacurile de acumulare pana de curand. In 2007 la cascada Putnei la Lepsa am vazut cel mai mare morman de pet-uri posibil, intr-un golfulet al raului unde apa se rotea continuu. Delta cel putin a fost cred cea mai poluata, malurile apelor fiind pana in 2010 adevarate depozite de gunoi.

Problema cu legea picnicului este ca interzice absolut tot, fara discriminare, in stilul stalinist consacrat la noi. Intr-un fel e si greu sa stai sa discerni intre picnicarii rai si aia buni, insa pentru conducatorii nostri cel mai simplu e sa interzica tot.
Eu cred totusi ca era nevoie de o stopare a distrugerii ecosistemelor de catre hoardele de picnicari necivilizati.
Sa nu uitam ca noi suntem barcagii, deci suntem avantajati, ne putem face pe barca tot micro-universul necesar pentru a ne simti bine in mijlocul naturii, fara sa fie nevoie sa debarcam si sa facem picnic :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Citat din: Vali din Februarie 24, 2012, 06:55:03 AM
Si totusi...
.......
Sa nu uitam ca noi suntem barcagii, deci suntem avantajati, ne putem face pe barca tot micro-universul necesar pentru a ne simti bine in mijlocul naturii, fara sa fie nevoie sa debarcam si sa facem picnic :).
Poate ca in ce te priveste Vali, ai dreptate, dar nu toti avem barci mari dotate cu bucatarie si alte cele.
Pe de alta parte, tot ne laudam pe aici ca ne vom intalni si-om pune de un bors si-un Redbul de butuc la un foc de tabara. Intreb si eu, daca ne vom intalni, pe a cui barca facem focul de tabara?
Nu va suparati pe mine, nu atac pe nimeni din cei de aici, dar sunt suparat rau pe legile-astea si in special pe iubitii nostri alesi.
De acum incolo, voi merge la votare doar pentru a anula buletinul de vot.
Hai ca am dat-o in politica!
Scuze!

Vali

E simplu: facem focul in curte la mine, sau la Peter :D. Sau la Barcaweek, facem gratarul pe barca aia mai mare, si daca barca ia foc, o stingem cu bere :P.
Treaba se va rezolva tot romaneste: eu cunosc pe cineva, altul cunoaste pe altcineva, si tot asa. Important e ca stim despre noi ca suntem picnicari din-aia buni ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

 Sant deacord cu felul in care vezi efectele legii Vali. S-A DAT LIBER LA CABINATE,oricat de mici !! ;D [numai sa aiba tank"de ape uzate-ca alt fel.... ???] O cabinata cred ca poate deservi'inca 2-3 caiace,in ceea ce privestenani-ul si papa'.Astia ne obliga sa fim un grup unit ! Cei de inante ne vroiau izolati,eu zic ,ca tot e mei bine
In schimb in legatura cu motivatia aparitiei legii,ma alaturi lui Florio si zic : Am cunoscut 3 parlamentari si pot sa afirm ca modul de gandire le este total schimbat acolo.Incep sa-i preocupe mai mult rezolvarile"de ordim macro'-u  :),spun ca sant obligati sa gandeasca la scara mare,nationala.Apoi exista si o concurenta a baietilor destepti,in a se capatui ocolind legile,descurcandu-se.Interesele individului ,sau ale unei minoritati,se topesc la focul macro-ului :)
Daca-i interesa cu adevarat ecologia,se putea opri depopularea cu pesti a apelor noastre. Cu fonduri europene se puteau construi statii de ardere a gunoiului menajer.In Galati,la Dunare,cea mai mare densitate de unditari se gaseste in apropierea gurilor de deversare a apelor menejere,iar acolo gasesti toate tipurile de substante.resturi de hartie igienica ce formeaza barbi"pe nailoanele unditarilor,ori cauciucuri "folosite.Tot cu fonduri europene se puteau rezolva si aceste ape !
Dar se apropie alegerile !!! Inainte vreme se dizlocau diverse fonduri de la buget, generatoare de energii si bunavointa interesata.Acum sacul s-a subtiat si nu mai sant cadouri de impartit.Legea asta creeaza astfel de cadouri !!!
Se vor infiinta campinguri doar cu acordul mediului,adica al lor si numai acolo unde trebuie",chiar daca distributia lor ni se va parea o aberatie .Iar unde apare o astfel de treaba =creste bugetul local,magazinele din zona vor prospera,primarii vor aparea la TV povestind cum le-a venit ideea,etc,etc,etc..
Totusi lasand astea -la un moment dat, cerintele celui de al doilea razboi mondial au dus la crearea Spithfire. Acum cred ca e vremea cabinatelor,..daca nu ne place sa-l periem pe Garcea si sa-i finantam noua scula"de ascultat manele.[sper ca am incheiat intr-un ton optimist !.. ???]

Vali

1. De obicei, un proiect de lege e supus dezbaterii publice, pe web. La noi in Ro, treaba asta e "de forma", fiindca tot ce vor ei fac pana la urma. Totusi, eu am auzit de legea picnicului abia dupa ce s-a votat, din presa.
Aici zic eu ca ar trebui sa ne implicam mai mult (chiar daca nu avem prea multe sanse): in dezbaterea pe web. Avem forum, avem interese directe de a ne petrece timpul liber in natura etc. Imi amintesc ca acum un an am discutat tot aici despre intentia de limitare a puterii motoarelor de barci la 15 kW, pentru barcile care vor sa intre in Delta. Au mai fost niste baieti pescari de pe alt forum care au mai trimis sugestii, si uite ca pana acum interdictia respectiva nu s-a materializat.
Ideea e ca, decat sa ne lamentam ulterior, putem sa ne informam din timp, fiindca putem influenta chiar si noi luarea unor decizii care ne privesc direct.

2. In caz ca totusi nu putem influenta, ramane sa ne adaptam. Si aici nu e vorba neaparat de cabinate, ci despre posibilitatea de a ne customiza barca dupa cum vrem. La nevoie si un cort peste barca e suficient, un primus cu butelie mica de 190 de grame, iar vasele le spalam in balta. Asa am facut ani la rand pe vremuri, fara sa fie nevoie sa cobor pe mal. Pana la urma, si interdictiile astea au un rol pozitiv, anume ca elibereaza salbaticia de asaltul cocalarilor.
Cu atat mai mult, azi conditiile de a detine o barca minim echipata sunt cele mai bune: nu mai e obligatorie inmatricularea, deci nici inspectiile capitaniei, barci, motoare si piese se gasesc pe toate drumurile, se gasesc absolut toate materialele pentru a-ti construi o barca de la zero sau a-ti modifica si imbunatati barca actuala, exista forumurile unde oricine e interesat poate primi sfaturi pertinente etc etc.
Deci in tot raul eu vad intotdeauna si partea buna, nu neaparat ca se vor cauta cabinate, ci faptul ca (sper) se va mai diminua din mizeria, poluarea, zgomotul si agresivitatea create de homo turisticus cocalarus.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

 Art.-6 ,punctele -G,H,I,J dau liber interpretarilor, in Braila e problema cu barcile de agrement pe senalul navigabil......

byteworks

Cabinatele mici nu sunt o solutie, din cate stiu in Delta nu e voie sa te legi la mal pentru stationare in locuri neamenajate.

Vali

Daca stau la ancora la 5 metri de mal, vreau sa vad daca mai are cineva ceva de obiectat :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Daca n-ai facilitati suficiente pe barca nu tine figura decat ocazional, si cred ca nici n-ai fi in siguranta pe-alocuri, trece Vanea cu stramful la bord nici nu te vede; drept e ca se pot gasi totusi locuri bune. Dar tot nu poti sta cu familia si prietenii asa o saptamana de exemplu. Pe MacGregor, da!