Arc din schiuri!!!

Creat de iliviu, Decembrie 04, 2011, 09:57:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Stiu stiu, ca sunteti baieti buni, era doar o vorba de alint.

Nu merge cu arbaleta in Ontario. E ilegal.  In Quebec e voie.

Laurentiu N.

#46
Barcagiii, in timpul liber, se ocupa de arcuri. ;)

Sa vedeti cu ce se ocupa muzicienii, in pauze:
  http://www.youtube.com/watch?v=Hne-2y9Hncw

impaiatu

am dat intamplator de topicu' asta si daca tot mi s-a mentionat pseudonimu' vin si yo cu precizarea ca nu sunt cel mai in masura sa povestesc despre constructia de arcuri.
intradevar, sunt pasionat, am vrut sa-mi construiesc cu mana mea un arc, dar am abandonat ideea dupa ce m-am documentat mai bine si am inteles ca nu e de joaca cu asa ceva, asa ca mi-am cumparat un recurve take-down de 18 kg forta, ceea ce e maxim legal  fara a avea nevoie de permis.am obtinut si un onorabil loc 3 in cadrul unui concurs (de belit scula de urs), unde era sa platim tintele, dupa ce am distrust ramele de lemn.:D
dupa ce doi amici arcasi era sa ramana fara urechi si podoabele dintre craci, m-am felicitat ca am abandonat constructia arcului.crosa de lemn nu te anunta cand cedeaza fie ea si laminanta din multe esente. cea mai buna e aia din aluminiu; n-am auzit de vreuna rupta.
corzi din dacron  si alte accesorii se gasesc in Bucuresti prin multe magazine si cred ca trimit si prin colet, oriunde in tara.

dan dragos

Citat din: impaiatu din Ianuarie 19, 2012, 09:31:45 AM
mi-am cumparat un recurve take-down de 18 kg forta, ceea ce e maxim legal  fara a avea nevoie de permis

legea a fost modificata si singurele scule cu sageti pentru care iti trebuie permis sunt arbaletele.
orice arc (recurve, compunde, long bow) indiferent de putere sunt la liber.

Laurentiu N.

#49
Pe Okazii.ro/Arc sportiv,cineva da un anunt cu arcul din imagine ,45-65ibs[reglabil]/230 euro/diferite culori/noi.Eu prefer stilul clasic,dar poate intereseaza pe cineva.Sau ca sursa de inspiratie ?

remyx

#50
Barcagii-motociclisti-arcasi... ce urmeaza ?

Eu sunt pasionat de arcuri din copilarie si cum nu m-am maturizat niciodata, am ramas tot asa.

Insa din pacate de mult am renuntat sa mai "fabric" si am trecut la produse de serie.

Evident ca mi-am virusat si juniorul.
In pozele de mai jos : subsemnatul  si Junior cu vreo 2 ani in urma.


Pentru cei care vor sa vaneze cu arcul, poate deschidem un topic separat sa ne impartasim aventurile si ideile.

Remi

Thor

Citat din: remyx din Martie 09, 2012, 01:01:08 PM
Barcagii-motociclisti-arcasi... ce urmeaza ?

Pentru cei care vor sa vaneze cu arcul, poate deschidem un topic separat sa ne impartasim aventurile si ideile.

Remi

Vanatoarea cu arcul nu se numeste, in lege, braconaj?

corsarul

Ca sa vanezi tinte....nu este ilegal !  ;)

Thor

Citat din: corsarul din Martie 09, 2012, 01:47:03 PM
Ca sa vanezi tinte....nu este ilegal !  ;)

dexonline.ro :"VÂNĂTOÁRE ~óri f. 1) Urmărire a unui animal pentru a-l vâna."
                       "VÂNÁ, vânez, vb. I. Tranz. 1. A pândi, a urmări și a prinde sau ucide animale sau păsări sălbatice."     

corsarul

Ca sa "vanezi" tinte....nu este ilegal !   
Vanezi cu ghilimele !...acum e bine !!!  ;)

remyx

Citat din: corsarul din Martie 09, 2012, 01:47:03 PM
Ca sa vanezi tinte....nu este ilegal !  ;)

In Europa sunt 18 tari care au legalizat vanatoarea cu arcul. Bulgaria a intrat anii trecuti pe lista asta si face bani frumosi din acest ... sport. Deci pot vana legal la jumatate de ora de casa.

La noi e ilegal.
Topicul este despre construit arcuri si vanat tinte. Hai sa ramanem pe directia asta.

Eu am tras la baloti de paie, polistiren, legaturi de carpe (papusi) si tinte din comert.
Toate au avantaje si dezavantaje. Paiele nu sunt transportabile in mod civilizat, polistirenul se face muci si zgaraie sagetile, carpele sunt greu de facut si nu sunt usor de strapuns, tinta din comert costa.


Deci, ce idei de tinte home-made aveti ?