Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

as69

#315
multumesc pentru urari,si pentru ca existati.
incep aici direct ; nu am avut sansa sa pescuiesc nici o data pe dunare,in delta am fost decat de 2ori si nu am avut nici o captura interesanta,sunt chiar incepator.anul asta vreu neaparat sa scimb acest statut.nu am prieteni pescari de dunare sau delta si probabil asta a fost principalul motiv pentru care nu am facut acest lucru.sunt hoatarat sa imi achizitionez o barca cu care sa pot pescui atat in delta cat si pe dunare.totusi pana la acel moment imi doresc sa pescuiesc de cateva ori pe acolo sa vad si eu cum e alaturi de persoane cu experienta de la care pot invata ceva,asa ca lansez pe aceasta cale rugamintea catre voi pescari de dunare si delta, care sunte ti dispusi sa ma invata ti si pe mine  cate ceva sau care mai aveti nevoie un loc liber in grupul vostru ,nu ezita ti sa imi propune ti si mie sa va insotesc.
cate ceva despre mine-asta ca sa aveti ideea cu cine va inhaita-ti ;D   adrian, 45 ani, locuisec in bucuresti,mai exact in comuna 1 decembrie pe dn5 spre giurgiu, sunt disponibil pentru un pescuit oricand,cu conditia sa stiu cu 2-3 zile inainte pentru a avea timp sa imi rezolv si problemele de serviciu...bineinteles ca particip  financiar si cum mai e nevoie. fir intins!

p.s.  asa la o prima impresie, ce barca imi recomandati sa iau? motocraft sl 410 sau sa mai astept si sa incerc sa iau o barca de la vali antonov?  tinand cont de experienta mea nula pe dunare si delta.

acig

Salutari din tot sufletul!!!
Pai eu cred ca barca facuta  de Vali merita achizitionata,mai ales cand are sa fie (poate din acest sezon)echipata si cu cabina;este versatila si din cate imi aduc aminte are si  catg. C de navigatie;asta inseamna ca la Dunare suporta multe;
Succes si poate ne vedem si la Constanta la un pescuit(nu neaparat si prins peste)!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

xlichter

Salut, sunt Oliver, 37 ani, pasionat de sporturile de vint, offroad si moto.

Recent am un interes din ce in ce mai mare in zona sporturilor cu vint pe apa.




gsteph

Salutari tuturor!

Desi sunt de 1an si jumatate pe forum, ma prezint abia acum: Gabriel Stefanescu, lucuiesc in bucuresti, am 46 ani, am "copilot" (citand pe Pupezica), de 2 ani si o barcuta cu motorul si peridocul aferent si, cum altfel :o, prea putin timp pentru plimbari pe apa.

felicitari si multumiri membrilor forumului pentru ca impartasesc experienta si pasiunea pentru navigatie!


Ciby

Bine ai venit!
Te=am vazut si pe Elforum!
Sa traiesti!

gsteph


deltasub

Salutari la toti pasionati de barci si de apa.
Ma numesc Vasile Antip, urmaresc  acest forum si m-am decis sa fiu si eu parte din  el cu permisiunea voastra.
Am 59 de ani, acum sunt in Italia iar ca activitati legate de apa, am lucrat ca scafandru, la santierele nautice Azimut si Surmarine. Am avut un velier autoconstruit de 6 metri,iar in prezent sunt posesorul unui Beneteau Evasion 22 de 6,95m. Am avut sansa sa particip la Expeditia Dacia si am facut navigatie pe Dunare, si costier pe Marea Neagra si recent in Marea Ligurie. Cunostintele mele in navigatie sunt la nivelul de amator si urmarind forumuri nautice,  incerc ma perfectionez prin experienta altora.
Am ales Cap Compas pentru ca sunt brailean  :) dar tot respectul si pentru celelalte forumuri nautice romanesti.
Voi folosi ca nume utilizator "deltasub", acesta fiind un nume a unui vechi proiect privind Delta subacvatica, pe care poate il voi face intorcandu-ma in tara.
Daca la problemele ridicate in forum,  voi putea ajuta cu informatii ce le cunosc, o voi face cu placere. Voi raspunde in curand la observatiile voastre despre Expeditia Dacia. Unele din experientele mele nautice sunt aici: http://deltasub.blogspot.ro/
Vant bun tuturor!

Florio

Citat din: deltasub din Aprilie 25, 2014, 09:26:25 PM
Salutari la toti pasionati de barci si de apa.
Ma numesc Vasile Antip, urmaresc  acest forum si m-am decis sa fiu si eu parte din  el cu permisiunea voastra.
Am 59 de ani, acum sunt in Italia iar ca activitati legate de apa, am lucrat ca scafandru, la santierele nautice Azimut si Surmarine. Am avut un velier autoconstruit de 6 metri,iar in prezent sunt posesorul unui Beneteau Evasion 22 de 6,95m. Am avut sansa sa particip la Expeditia Dacia si am facut navigatie pe Dunare, si costier pe Marea Neagra si recent in Marea Ligurie. Cunostintele mele in navigatie sunt la nivelul de amator si urmarind forumuri nautice,  incerc ma perfectionez prin experienta altora.
Am ales Cap Compas pentru ca sunt brailean  :) dar tot respectul si pentru celelalte forumuri nautice romanesti.
Voi folosi ca nume utilizator "deltasub", acesta fiind un nume a unui vechi proiect privind Delta subacvatica, pe care poate il voi face intorcandu-ma in tara.
Daca la problemele ridicate in forum,  voi putea ajuta cu informatii ce le cunosc, o voi face cu placere. Voi raspunde in curand la observatiile voastre despre Expeditia Dacia. Unele din experientele mele nautice sunt aici: http://deltasub.blogspot.ro/
Vant bun tuturor!

Incantat sa va descopar coleg de forum, spun cu toata bucuria, bun venit !
Stiind de Expeditia Dacia, am citit cu cativa ani in urma experientele traite acolo, pe blogul sus amintit. Dealtfel cateva din impresiile de calatorie le-am mai cules de la Horia Bolboceanu, cu prilejul catorva intalniri vesele de prieteni pasionati.
Experientele romanesti de amatori din perioada aceea trebuie sa fi avut aureola primului pas al omului pe luna :) .
Sper sa ne mai destainuiti din detaliile expeditiei, asa cum a facut si dl. Paul Butusina cu experientele dansului, pentru ca savoarea aventurii sta in detalii.

bradutzu

Bine ai venit
este o plăcere ssi o onoare sa avem printre noi oameni care sa aibe astfel de povesti de istorisit
sa auzim numai de bine
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

da ... bun venit deltasub si sustin si eu parerile colegilor mei dar mai completez cu ideea : ca domnu este din braila  ;)

eugen67tl

Salutare tuturor,
Ma numesc Ștefan Eugen,am 47 de ani,sunt din Macin jud.Tulcea ,și ma bucur ca v-am gasit.(cu atâtea subiecte interesante am uitat sa ma prezint  :-[). Sunt pescar de duminica și îmi plac ieșirile în natura,capitol la care zona mea este extrem de generoasa având Dunărea la doi pași de Munții Macinului .De curând mi-am cumpărat și o barca și sper sa ies cat mai repede cu ea pe apa.

sopvalentin


bradutzu

bine ai venit printre noi! astept sa ne vedem pe ape si neaparat poze cu barcut!
Sa auzim numai de bine!

andrei17

#328
Buna ziua, salut pe toti de pe acest forum!
Ma numesc Crintă Andrei Alexandru, 33 ani, sunt din Tulcea, pasionat de pescuit si barcute.
Imi face mare placere sa fac parte din aceasta "familie" si sper ca poate cu acesta ocazie ne vom lega prietenii lungi si rodnice.
In ciuda faptului ca tatal si bunicul meu au fost marinari, spre rusinea mea nu detin niciun fel de ambarcatiune, dar ambitiile mele sunt impinse la maxim si doresc ca in aceasta vara, prima mea barcuta sa o construiesc de la zero.
Cap Compas, un site cu multe informatii utile! Bravo administratorului!
Referitor tot la informatii, daca pot ajuta cu vreuna, o voi face cu cea mai mare placere!
Cu respect! :)
"Vant din pupa!"

Vali

Salutare si respect noilor membri, bun venit pe forum, si sa avem un intai mai cum ni-l dorim :). Chiar acum, dupa ce am povestit cu mai multi barcagii care deja erau pe ape, ne pregatim si noi sa ne lansam intr-o tura scurta de dupa amiaza.

@Andrei17: in avatarul tau se vede unul din locurile mele cele mai indragite din Dobrogea, cetatea Heracleea, cu stufarisul intins in fundal si canalul Enisala care-l strabate spre Razelm :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau