Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mariusm piesenoi111


Alex1958

#361
Salutare tuturor!
Imi insusesc o critica (indirecta) a lui Ciby si ma prezint si eu oficial desi sunt activ pe forum de ceva vreme!
Ma numesc Alexandru sunt din Bucuresti, am 57 de ani si a trebuit sa devin barcagiu pentru ca sunt pescar de Delta si Dunare.
Sunt deja la a treia barca si imi voi aduce si eu contributia dar voi si invata din relatia cu colegii de pe Cap Compas!

Ciby

Bine ai venit! Nu a fost o critica la adresa cuiva. Asa cum spunea si Vali in primul post al acestui topic, este bine sa ne cunoastem intre noi, discutiile se poarta intre oameni pasionati, nu intre nickname-uri sau avataruri.
Imi poti spune unde este facuta poza? La prima vedere mi s-a parut ca acea cladire din fundal si plopii ce o inconjoara, ar fi fostul orfelinat de la mila 29, de pe bratul Sulina si ma tot miram ca cauta acel bazin acolo. Dar mi-am dat seama ca ma insel.

Alex1958

Salut!
Nu stiu exact ce e in spate dar poza e facuta la un ponton din Bazinul Mic din Sulina. Daca nu ma insel vara e o tabara scolara acolo. Merg des in Sulina o las pe nevasta-mea la plaja si eu ma duc la pescuit. Singurul loc unde poti lasa barca peste noapte si in relativa siguranta, astfel incat sa nu te injure careva e in Bazinul Mic. Sunt cateva pensiuni care au pontoane acolo.
Toate cele bune!

Ciby

Corect, bazinul mic din Sulina. Locul imi parea cunoscut. Acea cladire cu plopi este tabara de vara.

momaul

Salut. Ma numesc David Pompiliu,sint din Buzau,am 55 ani din care mai mult de 25 de cind pescuies numai la Dunare.Am inceput cu o barca pneumatica ruseasca luata de la ""vinatorul si pescarul"'dupa care tot o pneumatica mai maricica cu oglinda ,a urmat un pescarus sau cam asa ceva (una cu niste aripioare care a aparut si pe acest forum)dotata cu un Vihar de 18 cp pe care am folost-o cam15 ani si ultima achizitie o barca cu trei chile pe care am gasit-o la groapa de gunoi si pe care dupa 0 munca de 3ani am reusit sa o readuc la viata.Citesc mai de mult postarile de pe acest forum ,mi-a placut ca sinteti ca o familie si m-am hotarit sa ma alatur si eu in speranta ca voi fi bine primit.Va multumesc si sa auzim numai de bine.

mustatza


brad

Salut,
Brad este numele meu,sunt din Bucuresti,45 ani ,imi doresc de o viata sa ies pe mare dar pentru asta tot acumulez cunostinte...in rest in fiecare an pe apa , cat mai mult timp in general la Sulina....

Cobar

Buna ziua,
Ma numesc Cosmin,am 45 de ani si sunt un iubitor al velierelor din Craiova.In domeniul nautic cea mai mare realizare este aceea de a avea propria mea barca cu care ma dau cat de des pot..Va multumesc frumos pentru ca m-ati primit in mijlocul vostru.

pelicanul

Citat din: Cobar din Iunie 22, 2015, 05:31:46 PM
Buna ziua,
Ma numesc Cosmin,am 45 de ani si sunt un iubitor al velierelor din Craiova.In domeniul nautic cea mai mare realizare este aceea de a avea propria mea barca cu care ma dau cat de des pot..Va multumesc frumos pentru ca m-ati primit in mijlocul vostru.

Bine ai venit! Sa inteleg ca ai velier? Ne poti povesti si noua pe unde te dai si ce fel de barca e? Eventual ceva poze, intr-un topic separat...

Cobar

Buna ziua,
Fiind nou pe acest forum va rog sa-mi indicati unde pot deschide topicul de prezentare a barcii mele?
Multumesc anticipat

Thor

Citat din: Cobar din Iunie 23, 2015, 12:16:53 PM
Buna ziua,
Fiind nou pe acest forum va rog sa-mi indicati unde pot deschide topicul de prezentare a barcii mele?
Multumesc anticipat

http://forum.capcompas.ro/index.php/board,2.0.html

Toy 4x4

Salutare !

Iancu ma numesc , am 46 ani , locuiesc in Buc , pescar si vanator , as pleca mai mereu de acasa , sunt in prospectari ptr a mi contruii o barca din aluminiu si sigur voi avea macar o incercare ... momentan trebuie sa ma ''documentez'' cat mai trainic si apoi ma voi pune cu ''burta '' ... pe treaba (oi vedea eu care treaba .... :)
Ideea ar fi ca doresc ceva 'usor' ptr a o putea transporta- deasupra/portbagaj -  pe un Hilux , deocamdata ...cand o sa cresc mare ...voi trece la pasul urmator . 
Ma bucur sa ''ma hranesc spiritual '' din experienta celor care o au deja  si va multumesc ptr acceptul in randurile dvs !

Toate cele bune !


renata

Citat din: Toy 4x4 din Iulie 01, 2015, 03:52:11 PM
Salutare !

Iancu ma numesc , am 46 ani , locuiesc in Buc , pescar si vanator , as pleca mai mereu de acasa , sunt in prospectari ptr a mi contruii o barca din aluminiu si sigur voi avea macar o incercare ... momentan trebuie sa ma ''documentez'' cat mai trainic si apoi ma voi pune cu ''burta '' ... pe treaba (oi vedea eu care treaba .... :)
Ideea ar fi ca doresc ceva 'usor' ptr a o putea transporta- deasupra/portbagaj -  pe un Hilux , deocamdata ...cand o sa cresc mare ...voi trece la pasul urmator . 
Ma bucur sa ''ma hranesc spiritual '' din experienta celor care o au deja  si va multumesc ptr acceptul in randurile dvs !

Toate cele bune !

Salut Iancu si bun venit pe capcompas ! daca ti-au intrat barcile la suflet nu ai sa apuci sa cresti mare si vei trece de la ideia cu barca mica pe masina la peridoc cu barca confortabila care sa-ti satisfaca toate dorintele de pescuit, vinatoare si vizitarea a cit mai multe locuri din delta . asa am inceput si eu cu o dorinta modesta sa renovez in papuc de 4,20m care nu vrea sa raspunda corect nici glisari nici siajului cu yamaha de 6 cp si am luta un evinrude sportwin de 15 cp pe care abia astept sa-l probez, iata cum nu a fost de ajuns toata bataia de cap si cheltuiala si acum ma ocup de un glisor Tullio Abbate de 6,10 m care va ajunge pe apa abia la anul viitor.Pentru toate aceste provocari vinovati sunt pe capcompas si le multumesc ca  mi-au dat de lucru si nu am timp sa ma ocup de lucruri simple si inutile .

Toy 4x4

Multumesc ptr cuvintele calde !

recunoascator , Iancu .