Transport Germania-Romania

Creat de takeabit, Iunie 30, 2019, 10:46:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

takeabit

Este cineva din Germania care ma poate duce pana in România? Pot inchiria peridoc din Germania dar imi trebuie masina de carat. Barca este un velier Gib'sea 76 cu catargul dat jos. Greutate 2t si lungime 8m.  Tel 0040771605286

Florio

Citat din: takeabit din Iunie 30, 2019, 10:46:51 AM
Este cineva din Germania care ma poate duce pana in România? Pot inchiria peridoc din Germania dar imi trebuie masina de carat. Barca este un velier Gib'sea 76 cu catargul dat jos. Greutate 2t si lungime 8m.  Tel 0040771605286

De obicei lățimea trebuie specificată, ea este aceea cu probleme.
În datele tehnice se precizează că are 2,8m. Adică e un transport agabaritic dar care nu necesită antemergător, ci achitarea unor taxe de drum.
Eu nu știu transportator, dar poate vreun coleg să cunoască.
Felicitări pentru achiziție și baftă la transport :)

pelicanul


Razvan Evergreen


Florio


Bogdan


Dbr


George563

Rezolvarea ai gasit-o tot prin forumurile capcompas si barcaholic, unde ai dat startul unui post ce s-a derulat in contradictorii putin aprinse. As fi foarte curios sa ne povestesti aventura avuta cu aducerea barcii si motivele concrete ce te-au facut sa dai crezare colegilor de forum ce te sfatuiau sa aduci barca pe trailer ca este mai sigur si chiar mai economic. In situatia ta mai sunt multi ce viseaza la barci din franta olanda uk unde preturile sunt considerabil mai mici, si aducerea lor pe rin main dunare cu costuri foarte mici ce se dovedesc a fi nereale. In aceeasi situatie am fost si eu sperand sa aduc un first 29 tot asa cu cheltuieli sub 2000e pana mi-am facut un traseu pe google earth si socotind ecluzele timpul pierdut motorina si eventualele defectiuni. Deci cred ca povestea oricat ar fi ea de frumoasa sau urata ar ajuta

syRebekah

Un tip din Ungaria şi-a luat din UK o Leisure 27 şi a adus-o pe canale. A mers destul de mult prin Franţa, apoi o bucată mică din Rin şi Main - Dunăre, cu destinaţie finală Balaton. A povestit excursia în revista asociaţiei. Este o călătorie frumoasă, cu condiţia să ai timp vreo 2 luni şi să vorbeşti ceva franceză şi germană. Chiar dacă este mai scump decât pe trailer, excursia în sine e mai ieftină decât să închiriezi de pe acolo o barjă ceva şi să te plimbi.
fost ghrt.

Vali

In curand barca si proprietarul vor ajunge cu bine la destinatie. Asta e cel mai important.

Am tinut legatura cu Adrian de-a lungul aventurii cu barca pe Rin. Problemele principale au fost defectiunile mecanice la propulsie. Daca Adrian va gasi puterea si dispozitia, cred ca ne va povesti peripetiile prin care a trecut.

Mie imi pare rau ca nu am putut ajuta cu mai mult decat consultatii tehnice la telefon. Sa nu uitam ca e vorba de un coleg barcagiu care a trecut prin probleme, si cei care am trecut prin asa ceva stim cat de mult conteaza uneori un ajutor chiar neinsemnat, cat de bine face la moral.

Ramane sa ma intalnesc cu Adrian cand ajunge in zona mea, sa vedem ce este de remediat sau imbunatatit la barca. Chiar si fara sa ne vedem vreodata la fata, avem si eu, si el senzatia ca am inchegat o prietenie trainica. Asta deoarece am trecut oarecum prin aceleasi trairi, chiar daca unul pe barca in vestul Germaniei si celalalt in celalalt capat al Europei.

Sunt multe de povestit, dar am sa-l las pe Adrian sa hotarasca vizavi de povestirea aventurilor. Salutare tuturor, si sa nu uitam sa fim alaturi de cei care sunt in dificultate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Bogdan

Adrian s-a incapatanat si chiar a avut initial o atitudine nedemna de un coleg barcagiu. A luat in deradere ( asta ca sa fiu delicat) sfaturile noastre si a sfarsit prin a ne solicita ajutorul pe care i l-am acordat neconditionat. Asta e comunitatea noastra, meritul ei !

Poate ca in a 12-lea ceas, a inteles ca 3 zile de curs pentru obtinerea certificatului de conducator de ambarcatiune de agement, reprezinta fix nimic. Doar experienta isi spune cuvantul, navigatia de agrement fiind o chestiune vocationala.

Dupa 15 ani de navigatie fluviala si zeci de mii de tone de marfa carata amonte si aval, personal consider epuizanta     ( fizic si financiar) aducerea unei barcute pe cele 2 fluvii si un canal de legatura, burdusite de ecluze.  Chiar si ultima mea deplasare cu June pe Dunare mi-a starnit amintiri amare, indulcite doar de compania lui Vlad si Nicu.

Sa speram ca a fost o lectie bine invatata si ca ne vom alege cu un coleg ce stie sa aprecieze pe viitor valoarea, acolo unde ea exista.

Dbr

Ca si completare, sa nu isi inchipuie cineva ca peridocul din foto este cel de inchiriat. Chestiunea cu inchiriatul a ramas in stadiul de basm si fantezie. La 100 euro/zi cum era tariful in D se iesea din orice calcule posibile si imposiblie ale transportului, datorita faptului ca peridocul trebuia transportat inapoi in Germania.
Barca a ajuns deja in Ro si va vedea in curand apa :)

Alex1958

Bogdane (Dbr) am un mare respect pentru ce faci!
Din fotografie se vede un ansamblu cu centrul de greutate foarte sus (desi derivorul ala greu e jos!). Cum ai amortizat oscilatiile de la viraje, denivelari?
Nu-ti cer sa ne dezvalui secretele meseriei, asa o descriere pentru profani!
Oricum, jos palaria din partea mea!!

pauli

Citat din: Vali din Iulie 04, 2019, 11:20:03 PM

In curand barca si proprietarul vor ajunge cu bine la destinatie. Asta e cel mai important.

Am tinut legatura cu Adrian de-a lungul aventurii cu barca pe Rin. Problemele principale au fost defectiunile mecanice la propulsie. Daca Adrian va gasi puterea si dispozitia, cred ca ne va povesti peripetiile prin care a trecut.

Mie imi pare rau ca nu am putut ajuta cu mai mult decat consultatii tehnice la telefon. Sa nu uitam ca e vorba de un coleg barcagiu care a trecut prin probleme, si cei care am trecut prin asa ceva stim cat de mult conteaza uneori un ajutor chiar neinsemnat, cat de bine face la moral.

Ramane sa ma intalnesc cu Adrian cand ajunge in zona mea, sa vedem ce este de remediat sau imbunatatit la barca. Chiar si fara sa ne vedem vreodata la fata, avem si eu, si el senzatia ca am inchegat o prietenie trainica. Asta deoarece am trecut oarecum prin aceleasi trairi, chiar daca unul pe barca in vestul Germaniei si celalalt in celalalt capat al Europei.

Sunt multe de povestit, dar am sa-l las pe Adrian sa hotarasca vizavi de povestirea aventurilor. Salutare tuturor, si sa nu uitam sa fim alaturi de cei care sunt in dificultate.

sunteti totusi prea tolerant, omul a fost de-a dreptul grobian in postarea de pe barcaholic de anul trecut si daca nestiinta poate fi trecuta cu vederea impertinenta ar trebui sanctionata totusi... dar ma rog...

Vali

Citat din: pauli din Iulie 06, 2019, 12:35:27 AM
sunteti totusi prea tolerant, omul a fost de-a dreptul grobian in postarea de pe barcaholic de anul trecut si daca nestiinta poate fi trecuta cu vederea impertinenta ar trebui sanctionata totusi... dar ma rog...

Am o viata de cand ma invart in lumea barcilor si barcagiilor. In tot acest timp am invatat sa fiu tolerant si sa ajut daca-mi sta in putere, fara sa cer ceva la schimb. Dovada chiar acest forum, desi cvasi-inactivitatea mea recenta ar trebui sa dea de gandit unora.

Toti avem momentele noastre mai rele, si ca in vorba aia, cel fara de pacat sa arunce primul piatra. Nu judec comportamentul nimanui, ci intind o mana oricui are nevoie de ea, daca pot. Daca stie sa aprecieze, perfect, daca nu, stiu cu cine nu mai am vreo treaba.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau