Pregatirea de iernare

Creat de Vali, Noiembrie 22, 2011, 11:09:04 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Am vazut ca la Romeo pe site lumea spune ca vinovati sunt cei de la marina. Nu stiu insa cine ar fi putut face ceva impotriva viforului care a fost. Cea mai de bun simt treaba pe care o poate face un barcagiu este sa-si scoata barca pe uscat peste iarna, mai ales ca asemenea nenorociri s-au tot intamplat in ultimii ani.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

La cati bani cer la Tomis sa tii barca peste iarna,chiar puteau sa faca ceva. O simpla salupa ,mai, "cu muschi" sa fi patrulat incontinuu prin marina sa nu lase sa se formeze gheata aia, intarit ancorajul pontoanelor,barcile plecate in deriva scoase cu o macara care sa fie in st-by tot timpul,sau relocate in locuri mai adapostite.....etc, ceva cat de putin si nu se ajungea la dezastrul asta.Normal si "captanii" care nu au avut grija fiecare de barca lui sunt de vina, dar sau gandit ca la cati bani au platit ,altcineva o sa aibe grija de ele, total gresit!
Dar ne mai mira ceva p'aci pe la noi?!
Oare cum e intr-o marina din strainataturi?

corsarul


Thor


corsarul


Florio

Citat din: Vali din Februarie 09, 2012, 11:15:58 PM
Am vazut ca la Romeo pe site lumea spune ca vinovati sunt cei de la marina. Nu stiu insa cine ar fi putut face ceva impotriva viforului care a fost. Cea mai de bun simt treaba pe care o poate face un barcagiu este sa-si scoata barca pe uscat peste iarna, mai ales ca asemenea nenorociri s-au tot intamplat in ultimii ani.

Adevarat .

Cine isi lasa barca pe apa, ar trebui sa fie in apropiere, pentru a putea interveni, sparge gheata, lega springurile sau paramele ce se rup sau slabesc...etc.
Adesea barca ta e bine legata si cea de alaturi se rupe din legaturi lovind in stanga si in dreapta. Eu n-as putea lasa barca un sezon intreg nesupravegheata.
Cei ce au barci prea mari pentru a le scoate din apa, au musai pe cineva in apropiere care sa aiba grija .
E adevarat ca natura in iarna asta a fost mai dezlantuita. Dar ce am spus mai devreme e valabil in orice anotimp.
Daca tratezi barca cu indiferenta, e de asteptat sa se ocupe altii de ea : vanturile, valurile, pasarile, crustaceele, algele... :)

Thor


Captan

Vali, la cate mesteresti tu si la iarna asta, hai sa inventam un sistem sa ne punem schiuri la barci, ca la vantul asta de pe aici fac Constanta - Galati in 2 ore! :D

Thor

La 2 Mai furtuna a rupt digul de la Micul Golf si a spart aproape toate barcile. Spuneau localnicii ca numai 3-4 barci au scapat intregi. Toate barcile erau trase pe plaja, numai mahunele erau pe apa. Marea a mancat drumul de la NudiBar  si nu se mai poate trece cu masina spre Micul Golf.

Florio

Citat din: Captan din Februarie 10, 2012, 08:23:29 PM
Vali, la cate mesteresti tu si la iarna asta, hai sa inventam un sistem sa ne punem schiuri la barci, ca la vantul asta de pe aici fac Constanta - Galati in 2 ore! :D

Razi tu razi, Harap Alb, dar peste o ora ma intalnesc cu cei doi Razvani, Legendaru' si Capitanul, la Lacul Morii. Unde punem nu la apa ci la gheata, un triciclu cu vela de windsurf, mesterit de Legendar.
Sa vezi dracie, c-o sa bata si vantul ! :D

Captan

Pai,vitejilor, triciclu pe gheata?Nu pe schiuri, cred ca ar fi mult mai stabil si mai funny!. Oricum fa poze si sa ne tii la curent cu aventura voastra! Baga in portbagaj si niste paturi,tuica fiarta si veste de salvare.
Distractie placuta!

Ciby

Citat din: Captan din Februarie 11, 2012, 09:50:00 AM
Pai,vitejilor, triciclu pe gheata?Nu pe schiuri, cred ca ar fi mult mai stabil si mai funny!. Oricum fa poze si sa ne tii la curent cu aventura voastra! Baga in portbagaj si niste paturi,tuica fiarta si veste de salvare.
Distractie placuta!
Ptiu Cobe! Fugi de-aici!
Gluma, gluma, da' n-au mai dat niciun semn de viata?
Hai fratilor, sariti cu povestile ca pare tare interesant.

Florio

Citat din: Ciby din Februarie 13, 2012, 08:20:01 AM
Citat din: Captan din Februarie 11, 2012, 09:50:00 AM
Pai,vitejilor, triciclu pe gheata?Nu pe schiuri, cred ca ar fi mult mai stabil si mai funny!. Oricum fa poze si sa ne tii la curent cu aventura voastra! Baga in portbagaj si niste paturi,tuica fiarta si veste de salvare.
Distractie placuta!
Ptiu Cobe! Fugi de-aici!
Gluma, gluma, da' n-au mai dat niciun semn de viata?
Hai fratilor, sariti cu povestile ca pare tare interesant.

Am zis o vorba aici http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,42.15.html .
Din pacate poze nu sunt ca nu prea era timpul favorabil  :D , insa exista o filmare a Capitanului destul de elocventa pe care o s-a vedeti imediat ce o "aranjez" putin la linia sonora ( "expresiile de bucurie" din acele momente n-ar trebui auzite si de generatiile mai tinere  :D )

gvincentiu

Jos cenzura  :-X, jos ACTA  :-X- vrem originalul ! ;D
Ganduri bune !

Ciby

Citat din: gvincentiu din Februarie 13, 2012, 10:11:19 AM
Jos cenzura  :-X, jos ACTA  :-X- vrem originalul ! ;D
Da, da! Lasa ca biiiipuim noi daca-i cazul!