Navigatie vele in Romania

Creat de tibiti, Aprilie 23, 2011, 10:46:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 14 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cat timp esti dispus sa aloci navigatiei cu vele intr-un an calendaristic?

o luna
o saptamana
doua saptamani
doua sau mai multe luni
nu sunt dispus sa aloc timp pentru asa ceva

PB

Stimati confrati cu slabiciune pentru propulsia antica dar catalogata acum ca neconventionala, nu as vrea sa fiu inteles gresit.Incerc sa-mi spun parerea la intrebarea lansata de Tibiti si raspunsurile lansate pe acest respectabil loc de intalnire.Cred ca este clar pentru toata lumea ca militez pentru deplasarea "pe aripile vantului" pentru romanasul cu venituri modeste aflat la inceputul acestui drum, care-si pune intrebari, nu stie prea multe si este firesc sa aiba temeri pe care noi, care avem o bruma de experienta, cred ca avem datoria sa le diminuam fara insa a deforma realitatea acestui fenomen.Si ca sa revin pe pamant, discutam de o pasiune si un mod de viata, nu de o profesiune.Poate paranteza facuta la sperantele fata de autoritatile romane nu a fost completa nefacand o comparatie cu legislatia internationala.Exista destui absolventi ai institutelor de marina de la noi care ocazional, fara certificat cat.A sau A cu "coronita" fac chartering de iahturi.De ce ocazional?Simplu.Pentru ca salariul minim al unui comandant de nava acum este de circa 6000 euro si toti tinerii tintesc catre un standard de viata cat mai inalt imbinand pasiunea pentru mare cu un venit pe masura solicitarilor, dar care le permite sa impace toate problemele vietii.Deci pentru a duce o ambarcatiune de orice marime, legislatia internationala nu cere nici un brevet suplimentar unui navigator profesionist.Autoritatea romana este mai "deosebita" si asa va fi si cu cei care sunt atrasi de navigatia cu vele.Si pentru ca traim in Romania poate ati vazut in presa de acum cativa ani scandalul acordarii brevetelor de conducator de ambarcatiune cat.A "din oficiu" prin relati.Nu-mi fac iluzii ca nu se pot obtine brevete de agreement si pe alte cai, dar sunt sigur ca cei care apeleaza la astfel de mijloace vor plati pe apa, mai devreme sau mai tarziu.Deasemenea sa avem simtul masurii si sa recunoastem ca suntem insignifianti in velismul mondial, ca este de mase, croaziera, regate sau performanta.Nu am statistici dar din cat am umblat prin lume si din date mai vechi pot veni cu argumente.Referitor la amplitudinea fenomenului in Romania, cate catarge vedeti pe litoralul nostru sau pe Dunare?Nu fac trimitere la porturile turcesti sau grecesti, dar daca intrebati navigatorii de fluviu cate se vad pe Dunare in Austria si Germania, nu o sa va vina sa credeti.In fiecare vara, de-a lungul coastei Spaniei, in Mediterana, dinspre sau spre Atlantic, este "autostrada" de veliere.Acum mai bine de 30 de ani Germania avea intr-un singur an cel putin 10 iahturi angajate in inconjurul lumii.Noi avem ceva informatii despre Marius Albu si cam atat.La marile regate ale lumii nu am avut pana acum nici un participant.Am inceput sa ne miscam local.Performanta?Sa-i luam numai pe Bulgari.In '79 cel mai rapid inconjur al lumii de catre Georghi Georghiev, polonezii, prima femeie care a facut inconjurul lumii.Imi povestea Andrei Nicolae, proaspat proprietar al unui iaht  "serios", de un polonez care facea chartering solitar peste Atlantic in mod frecvent.Nu mai spun ca acum recordul de cel mai tanar circumterestru marin este de 17 ani.La performanta deosebita nici nu mai pomenesc unde se afla omenirea acum.Deci stimati confrati, revenind la noi, pentru a veni in ajutorul celor cu venituri modeste care doresc sa navige cu vele, trebuie sa le spunem ca daca au aceasta chemare, vor avea satisfactii din cea mai mica iesire pe apa.Eu sunt in al saselea deceniu de viata si de cand ma stiu m-am ocupat numai de barci si vapoare, dar si acum ma bucura orice iesire pe apa, indiferent cu ce ambarcatiune si, de la navigatia cu vele am avut impliniri interioare si satisfactii foarte mari, chiar daca am muncit enorm.Trebuie totusi sa le spun celor care sunt la inceput de drum sa nu-si sacrifice familia asa cum am facut eu si inainte de a investi emotional, material si temporal in acest domeniu sa faca o analiza, daca au familie, in ce masura au suportul si acceptul la astfel de sacrificii.   

n.adrian

Vali, monococile nu intra in aceeasi clasa cu multicocile, e firesc :))) Deci skipper trece ca SV-ul pe unde vrea muschiul lui, dar la linia de sosire, nu se pune :)))

tibiti

Citat din: PB din Aprilie 26, 2011, 08:09:48 AM
Trebuie totusi sa le spun celor care sunt la inceput de drum sa nu-si sacrifice familia asa cum am facut eu si inainte de a investi emotional, material si temporal in acest domeniu sa faca o analiza, daca au familie, in ce masura au suportul si acceptul la astfel de sacrificii.   
Hmmm... Interesant aspect!! Chiar... daca intr-o familie numai unul este velisto-sufletist?!! O conciliere tot trebuie sa existe... Pana la urma si navigatorii profesionisti au o familie....
Iar daca adopti velismul ca stil de viata ar trebui sa iei in calcul ca, daca nu toate, majoritatea drumurilor duc la... apa!

Vali

@Adi: skipper ca si mine suntem in "alta barca" :P, nu ne coafeaza intrecerile, mai ales dupa atatea scandaluri de la regatele de la noi. Oricum, asta nu ne impiedica vreodata sa fim prieteni si "frati de cruceta" cu ceilalti velisti, mai ales daca au si SV 1000 :).
@PB: multumesc nea Paul pentru ca ne impartasesti din experienta dumitale. Problema noastra vizavi de stadiul incipient al velismului in tara se va rezolva pe masura ce pasionatii vor veni cu chestiuni concrete si solutii practice. Asta incerc si eu sa fac, dar pana nu dau la apa fiecare barcaz, nu dau inca vreo "duma" ;D.
@tibiti: stii vorba aia, "de nevoie mananci si pizza" :P. Asa a fost si la mine (singurul pasionat), si in timp am ajuns sa facem competitie care se da mai mult pe apa, insa in ultima vreme eu ma dau mai mult prin atelier, printre lemne, rasini, si fibra  :D. Dar lasa ca va ajung eu din urma in timp ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

#19
Timpul petrecut pe barca, are savoarea lui. Pentru unii inseamna relaxare, pentru altii sport si chiar competitie.
Nu exista retete, asa cum nu exista mancarea perfecta sau femeia ideala :)

Eu ma situez acum in cazul cel mai des intalnit, al doritorului de croaziera. Cum spun Vali si Romeo. Dar linia este foarte fragila, intre placerea oferita de croaziera si efervescenta data de competitie. :)
Am observat asta la propria persoana, cu ocazia regatei 2010 "Barci in bagaje" . Desi competitia a fost intre catamarane HappyCat si nu intre veliere de 30-40 picioare, m-a prins foarte tare in pasiunea manevrelor de finete ale velelor, a calcularii voltelor, in emotia fiecarui metru castigat din potrivirea in vant si val a ambarcatiunii :) .  Cred ca e un lucru de incercat, pentru oricine :) .
Cu atat mai mult pentru mine a fost o surpriza, stiindu-ma plimbaret de placere. Agitatia si bucuria traite atunci pe o mare putintel cam montata, cu un vant zdravan, au fost mult, muuult mai intense decat orice plimbare  :D


PB


stefanmunteanu

#21
Salut,

Cat despre intrebarea initiala, daca se merita sau nu, as inclina spre nu. Asta din cat m-am dat pe mare la noi vs Gibraltar si Croatia. Problema nu e Marea Neagra sau ANR-ul sau orice alte institutii de gen. Problema suntem noi romanii, anume ca nu ai ce sa vezi/faci in nici un Port in care mergi. Nu are rost sa spun ca pe insulite in Croatia cantau cvartete de corzi seara, de lumea laid back, de arhitectura etc. Dupa cum spune Adrian la noi in Ct e varza, in Eforie e varza iar in Mangalia e si mai varza. Nu ai nimic de vazut, nimic de facut, ca sa nu mai spun cat de faina era marina in care am stat in Maroc si cat de interesant era oraselul de langa ea. La noi ori o folosesti drept plaja personala ori iti cumperi o racheta si faci sport (extrem:).
Cu toate astea luna viitoare o sa ajunga si "sloop-ul" meu (altfel spus barca)la noi pe Mare. Pentru mine e un upgrade de la lac care este foarte plictisitor (in timp).
@Vali nu ca as fi eu mare performer , dar e drept ca ma dau pe o barca la regate (dar ca a 10-a roata de la caruta) sunt doua lucruri foarte diferite pasiunilea astea traditional vs de cursa.E greu sa alegi intre un tur al Europei la 25 de ani cu cei mai hippie preteni pe care ii ai  vs un tur de pista intr-un Veyron. (Asta ca sa schimb disputa self construct vs firma etc)  

tibiti

Azi am iesit pe mare! Desi nu a fost soare deloc, am avut parte de o zi superba: vant bun, valuri si bandari .......Poate ca se merita, totusi... :)

Vali

Mai bine se merita, Tibi  ;), ca daca nici pentru de-alde noi nu se merita, vorba lu' Fizzu - daca nu eu atunci cine :P. Oricum, hotararea o vei lua dupa ce te vei da cu barca de cat mai multe ori :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

n.adrian

Dar se apropie sezonul de competitie cu pasi repezi. Cine o sa fie in zona ?
Eu nu stiu ce am sa fac, stau in cumpana si am "obosit" deja. Sa ma dau cu o barca ce o sa castige sau sa ma dau cu o barca cu echipaj funny :))
Asta e intrebarea :)

menestras

Citat din: n.adrian din Mai 02, 2011, 10:48:23 PM
Dar se apropie sezonul de competitie cu pasi repezi. Cine o sa fie in zona ?
Eu nu stiu ce am sa fac, stau in cumpana si am "obosit" deja. Sa ma dau cu o barca ce o sa castige sau sa ma dau cu o barca cu echipaj funny :))
Asta e intrebarea :)

Si uite asa se alege praful de performanta.... ;D

tibiti

Si eu as alege funny ;D. Face bine la sanatate!

n.adrian

lol, parerile desigur ca sunt impartite, dar niciunul dintre voi nu se baga la o cursa ?

Vali

Adrian dixit  ;D, nu ratati invitatia, fiindca odata vede nashu' chestia aia :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

menestras

Citat din: n.adrian din Mai 03, 2011, 11:40:05 PM
lol, parerile desigur ca sunt impartite, dar niciunul dintre voi nu se baga la o cursa ?

Pai si cum ar trebui sa fie un coechipier? Ca de', de vrut am vrea multi dar, putini putem, iar si mai putini avem talent pentru asta. Eu unul m-as baga, dar de balast cred ca nu duci lipsa, ca la cata experienta am eu....

Ce circ ar fi sa si castigi cu un ehipaj gen echipa olimpica de bob a Jamaicai.