Salupa italiana de fibra

Creat de ionitzady, Decembrie 04, 2011, 02:41:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

Salut
Am batut palma si eu pentru o salupa italiana de fibra de dimensiuni asemanatoare pe care o voi lua vinerea viitoare
te rog sa ma ajuti cu urmatoaele informatii:
tipul asta de barca se inmatriculeaza in Italia? - pentru a sti daca imi trebuie un certificat de radiere
cat platesti impozit?
la fisc ti-a fost acceptata ca barca cu motor? sau nava sport si agrement?
Multumesc
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

si inca ceva
din ce am citit pe net am inteles ca ar trebui si un certificat de inspectie de la ANR
Cat a costat?
Multumesc
Sa auzim numai de bine!

blue marlin

Citat din: bradutzu din Februarie 25, 2012, 10:57:58 PM

tipul asta de barca se inmatriculeaza in Italia?


In Italia barcile sub 10 metri de obicei nu se inmaticuleaza(legea cu dimensiunea de 10m e relativ de noua si la ei, de 6-8 ani). Daca nu a folosit-o pentru o activitate comerciala probabil nu a fost inmatriculata.
Nothing is impossible...

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

ionitzady

 Hai bradutzu cu poze , nu ne lasi sa asteptam mult. Cu inspectia  anr  se plateste in functie de  cp motor si este valabila 2 ani, parca. La 23 CP eu am dat 2,5 mil acu 2 ani parca.

bradutzu

Pai pun poze daca o iau! Stau cu banii in mana si nu pot ridica barca pentru ca nu stiu daca o pot inmatricula!
Pana Vineri o descos eu cumva!  ;D ;D
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

Vali as vrea sa ''vand '' barca asta veche sti ceva ?sa faca omu pretul.

ionitzady

Salut
am slefuit latura de jos si o singura latura in lateral . Sper sa intelegi Vali ceva di poze.

ionitzady

 Poate pune cineva poze cu pompele si instalatiile de santina la salupe  si Vali daca trebuie sa slefuiesc si latura cealalta pe chila? , sa ma apuc de treaba
Cred ca sambata ajung pri Gl si poate te vizitez , sper.

bradutzu

salut
tu ce tot slefuiesti si de unde sunt gaurile alea in barca?
da si tu mai multe detalii.........
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

:))  pai daca te scarpini ce patesti (i-ti da sangele) :)). Am observat cu ochiul meu magic:) ca pe chila apar doua malformatii sub forma de petice. La un studiu mai amanuntit am constatat ca ele nu aratau bine si chiar aparea o exfoliere . Fara nici-o teama am luat masina si am inceput slefuirea, apoi a aparut si umiditatea. Mentionez ca dopul la dublufund era desfacut si barca ridicata de prova. Apoi am avut senzatia ca am ajuns la o masa lemnoasa pe care am zgandarit-o si am obtinut doua gauri superbe :). Zambesc pentru ca am vb la tel si cu Vali si a spus ca nu este mare lucru. Doar ca trebuie sa intorc barca si tre sa demontez si parbrizul. Oricum ma batea gandul sa-l demontez pt polishare , dar barca se intoarce mai greu din cauza spatiului. Asa ca l-am contactat pe TATICU Vali si cred ca o sa punem un strat pe toata chila sa vedem ce zice.
  Apropo barca nu are material lemnos pe chila.
Atentie mare la achizitionarea unei ambarcatiuni , trebuie inspectata milimetric tot corpul , eu marturisesc ca am fost indragostit din poze mai mult decat la primul contact, dar cu timpul ii voi  reda adevarata valuare.

bradutzu

Atentie la polisarea parbrizului ca poate genera dioptrie!
mai bine te interesezi bine inainte de a incepe lucrul desi poate ma insel si nu apare!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Cred ca mai curand e vorba de opacizare ;). Trebuie intai facuta proba pe o suprafata mica, pasta de slefuit trebuie sa fie cat mai fina, iar daca rezultatele nu sunt bune, ramane de inlocuit cu plexiglas - se gaseste azi la discretie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

Ooooooooo bene ati revenit domnu ... profesor , nu prea v-am mai vazut printre pamanteni .:)
Dar de slefuit ,ce fac? , slefuiesc tot trapezul  chilei? . Cred ca ajung sambata prin Galati  poate ai timp 10 min de povesti .

Vali

Tu stii ca eu nu spun nimic pana nu vad la fatza locului ;). Mai bine vorbim direct la tine la cuibar, cand mai am drum pe acolo.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau