Salupa italiana de fibra

Creat de ionitzady, Decembrie 04, 2011, 02:41:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

ms bradutzu , mai am  putin si m-a dau si eu cu ea . Abia astept , mult a fost putin a ramas.
    Bradutzu , u? , nu ai mai zis nimic , ce ai facut cu scaunele? cum a mers pe apa?  VB

bradutzu

Pe apa nu am reusit sa merg cu ea decat 10 minute ca dupa ce se incalzeste nu mai merge in parametri!
Cu scaunele ink nu am facut nimic, am gasit sa le schimb dar ink adun ani ca sunt destul de scumpe!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

in cateva zile o sa-ti prezint si eu scaunele mele. ele sunt gata dar tre vopsite si montate

bradutzu

In primul rand trebuie sa rezolv motorul!
Iti imaginezi cum a fost ca in ziua plecarii dupa ce am testat barca sa o dezgat de masina si sa plec in delta fara ea :-[
Asta este dar abia astept sa merg in delta pe 15 iunie cand se da drumul la pescuit si atunci........
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

o poza vazuta de sus , suntem aproape de lansare , urmeaza ultimile finisaje

bradutzu

Bravo
Foarte frumos arata!
sa te bucuri de ea si sa ne intalnim pe apa cu ele!
Vineri ma intalnesc cu Mihai Irimia si sper sa ii dau de cap la motor dupa care ma apuc si de restul
Important pentru mine este sa fie gata la terminarea prohibitiei pentru ca altfel nu vad sensul sa o dau la apa!
Abia astept sa pescuiesc pe Dunare din barca mea! Va fi inca un vis devenit realitate!
Sa auzim numai de bine!

dan dragos

Citat din: ionitzady din Aprilie 20, 2012, 10:00:10 AM
in cateva zile o sa-ti prezint si eu scaunele mele. ele sunt gata dar tre vopsite si montate
salut,
de unde ai luat scaunele ?
ms

ionitzady

scaunele sunt de la ...... '' hai tramvai si ma du acasa ''  cehoslovace parca

ionitzady

gata , azi am dat-o la apa . Satisfactie 90 % i-am dat blanaaaaaaaaaaaaa si gliseaza usor cu 2 persoane .pun poze mai tarziu .
Zic 90% pt ca mai am pana ma obisnuiesc cu ea , cea veche era mai mare si mai stabila . Cand te urcai in ea nu prea simtea ..... .
Ne auzim mai tz

ionitzady

pozele nu au iesit asa cum am dorit , din cauza distantei dar tre sa respectam si pe altii si nu buteam balaci cu valuri BAZA NAUTICA.
  Aha dati-mi voie sa-l prezint si pe fratele meu care a avut bucuria sa se dea cu barca

Vali

Super misto, sa fie intr-un ceas bun :). Ai investit ceva munca si bani in barcuta, dar de acum ai jucaria ta, care dupa cum se vede se misca foarte bine. Sa ne spui in timp cum stai cu consumul la motor ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

Bravoooooo!
Abia astept sa pot si eu pune poze cu jucarica mea pe apa! :)
Foarte frumos arata pe apa!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

cum se zice '' sa culegem roadele muncii noastre '' , iar pana o da drumul la pescuit stam pe mal , spalam barca si asteptam ......

Danillo

Salut,

Dupa parerea mea barca e o Cigala & Berttineti, model Acrobat V 460 ( parca), eu am un model asemanator V 490. Constructia este identica, lemn imbracat, armat cu fibra de sticla.
Eu am avut probleme usoare, relativ identice cu ale tale, am mai intarit oglinda ca avea fisuri ale fibrei - mici, lemnul oglinzii parea destul de bun ( cred, nu am experienta asa multa), cu toate ca era moale, e lemn stratificat. Am demontat-o toata, am intarit-o, i-am dat antivegetativa si am vopsit-o cu produse dela international ( super vopsele!), dupa care montat tot cu suruburi de inox si silicon la greu.
Acum sunt la interior, montaj motor, montat rezervor fix, furtune guri de aerisire, instalatie electrica.....etc.

ionitzady

salut Danillo ,barca nu este lemn cu fibra , are cateva placaje cu fibra in unele locuri , dar in rest este doar fibra . Barca nu am vopsit-o deloc am muncit la ea din oct 2011 pana apr 2012 cand m-am uitat in urma nici nu stiam de ce atat, dar am luat-o la mana bucatica cu bucatica . Am intarit bordurile la interior ( cu  profil C-eu de rigips tribord-babort) , a venit asa ca un pod de cabluri electrice , si lemn prova-pupa. Am mai intarit cu o tabla metalica +intaruturi met axul la volan fata de bordul de fibra + bara de inox de care se tine pasagerul. Pune si tu ceva poze cu a ta , despre denumire nu stiu ce sa zic decat ca pe pro barca este una identica si se numeste IRVY-IRVY.