Izvor 11 - un catamaran romanesc. Proiectul

Creat de gvincentiu, Decembrie 19, 2011, 08:10:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cosmineloo

Daca te gandesti cum sa spargi geamul, geamul nu se sparge! Daca arunci cu piatra, geamul se sparge!

Vali

Salut, cel mai bine ar fi sa luati legatura, tu si Mihai, si sa puneti treaba pe roate impreuna, eventual si cu alti baieti interesati.
Eu am mult prea multe de facut momentan, deci nu mai am cum sa ma mai implic si in corespondenta dintre voi.
Nu o spun cu rautate, dar in ultima vreme toata lumea vrea cate ceva, si pur si simplu nu am cum sa ma impart peste tot.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

A trecut azi Mihai pe la mine si mi-a lasat desenele. Sunt 3 pagini A3, desenate pe hartie milimetrica. Urmeaza sa ajung incepand de luni la un scanner A3, sa convertesc desenele pe hartie in pdf. Dupa care le uploadez pe forum, si urmeaza sa se continue discutia cu desenele in fata.
Am sa trimit imediat si numarul lui Mihai pe privat. In masura in care am sa am timp, am sa ma implic si eu in discutiile despre concept.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Cosmineloo

Daca te gandesti cum sa spargi geamul, geamul nu se sparge! Daca arunci cu piatra, geamul se sparge!

Vali

Dupa lupte seculare care au durat vreo luna :), am reusit si eu in sfarsit sa ajung la un scaner A3 si sa fac pdf-uri din desenele catamaranului lui Mihai. Sunt atasate mai jos, si poate si povestim despre ele zilele astea.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Neața, înapoi la muncă: tot bântuiam eu pe net după un houseboat, deh, trebuie să te mai și relaxezi din când în când și ce văd? https://duckworks.com/eco-62-houseboat-plans/
Tot Kohler sa ne ajute cu ce vrea inimioara noastră. Care mi-a picat cu tronc  :D
Ganduri bune !

blue marlin

Nu arata rau ideea.
Cred ca e un pic cam optimist cu greutatile: 410kg pentru pentru 6.2x2.5 pe 2 punti pare un obiectiv greu de atins iar diferenta pana la 890kg o cam depasesti binisor cu 2 persoane, 2 motoare de 20CP, amenajarile interioare si exterioare si gazul / apa / proviziile necesare pt cateva zile.
Nothing is impossible...

gvincentiu

Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din Decembrie 16, 2020, 07:13:15 PM
Neața, înapoi la muncă: tot bântuiam eu pe net după un houseboat, deh, trebuie să te mai și relaxezi din când în când și ce văd? https://duckworks.com/eco-62-houseboat-plans/
Tot Kohler sa ne ajute cu ce vrea inimioara noastră. Care mi-a picat cu tronc  :D

Dacă ți-a picat ție cu tronc, eu o văd ca și realizată.
Toate proiectele pe care le-ai luat, le-ai și materializat. Așa că e doar o chestiune de timp, până te văd plutind pe house-boat :)