Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Citat din: Esox din Mai 23, 2013, 08:44:10 AM
Multam din nou pentru aprecieri.
Raspunsul la intrebare e : manufacturieri inceparetzi. Cum ziceam in foto jurnalul constructiei primei umflabile, am crezut ca lipirea fundului va fi briza si evident n'a fost ! Nu' mi vine sa cred, dar am ajuns la vorba maistrului Corsar: dificil de explicat in cuvinte!
Cu planurile, tre' sa' l consult pe amicul injiner care a trudit la ele; daca e dispus (si nu vad de ce n'ar fi) sa cedeze proprietatea intelectuala  ;D cu placere!


Barcutele voastre din sandwich PVC au un avantaj major fara de Alpacka Raft. Iau presiune, se rigidizeaza si merg probabil mult mai bine. Pe Alpacka o umfli cat mermite gura, in nici un caz mai mult!

Ma gandesc ca daca pun mana pe niste TPU si adeziv, poate ma incumet sa incerc. Materialul mai subtire ar trebui sa fie mai usor de lucrat in garaj.

Momentan barcuta mea portabila pe care o car in rucsac e un Coleman navigator 2, echivalentul a 100 RON
http://www.amazon.ca/Coleman-Navigator-2-Person-Inflatable-Boat/dp/B000OU3MDS
Asa ca un upgrade ar fi binevenit.

Toate cele bune.

Esox

Unde line!
Ti'am trimis un MP.
De pui mana pe TPU, vreau si io!
Adezivul uzitat de noi e fabricat de Resin Rm- Valcea, Ares PU- S se numeste si deocamdata suntem satisfacuti de el. Mesterul Corsar il incearca si el, cred; eventual poti sa'i ceri si lui feedback.
   Plutiri fastuoase si fir intins!

Esox

Mihai, primit emailul? multumit?

Mihaif99

Primit, Multumesc.

Ce imi mai trebuie e un DXF viewer decent ca sa ma uit la ele.  Gasesc eu unul.

Fritz

Draftsight ...Free , identic cu Autocad-ul ...Are doar 2D , Nu are 3D.

http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/

Mihaif99

#305
Citat din: Fritz din Mai 28, 2013, 11:30:49 AM
Draftsight ...Free , identic cu Autocad-ul ...Are doar 2D , Nu are 3D.

http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/

Multumesc!

Uitasem sa dau "laicurile" pardon... karma.

modi

Citat din: corsarul din Decembrie 01, 2012, 07:04:53 PM
Citat din: Esox din Noiembrie 30, 2012, 05:17:21 PM
Distinse Corsar, incredibil! Imi aduc umila contributie la encomiasticul cor:
Hai ca m-ai facut sa rad ...la ce cuvinte pompoase ai folosit in cateva randuri...
Data viitoare ,mai incearca ...asa ,mai "spartan" si mai direct !!!  ::)




Spartan sa fie ......

Mai , trai-ti-ar , ..... m-ai spart , nene !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Am cazut cu scaunu' , am batut cainele , am injurat-o p-aia de la trei degeaba !!!!!
Fabulos ce-ai facut . Urmaresc topicul de la doua jumate ( acum e sapte ) si nu-mi revin ! Cand ne-om nimeri pe vreo apa "iti fac baie-n bere" , sa mor io !!!!!

Am o micuta firma care printre altele confectioneaza prelate , pergole , alea-alea . Lucrez cu poliplan de ani de zile si de multe ori "mi-am batut singur cuie-n cap" si mi-am complicat existenta propunand beneficiarilor structuri metalice cu designuri complexe . Dar niciodata nu m-am incumetat sa fac o gonflabila . Poate doar o singura data mi-a trecut prin cap sa fac o "chila gonflabila" . Am renuntat negasind profilul de aluminiu pentru podina ( n-am vrut tego sub nicio forma ) si , asa cum ai subliniat de multe ori in topic m-au dezcurajat total preturile accesoriilor .

Inca o data , .... esti super tare , Corsar Spartan !!!!! Bravo nenicule !!!  ;) ;) ;)

Esox

Spartan:
  Domnul meu, de te prind pe apa, baie' n bere nu' ti fac, da' cu una- doua(sprezece) bericioaice tot te cinstesc, pentru mesaju' de supra! Numa bine.
PS: cainele si' a revenit? :D

modi

Citat din: Esox din Iunie 05, 2013, 05:35:08 PM
..... cainele si' a revenit? :D

Cine , domle , ..... cel mai dibaci secund din lume ? Normal ca si-a revenit .....
Cu una singura nu ma inteleg cu el ... Io-ncerc sa-l invat "Catch & Release" , el o tine una si buna cu ..... "Catch & Bite" !!!  :D :D :D
Si la niciun baboi cazut pe podina barcii nu ajung eu primul . Ci el !!!

Esox

#309
Debit hidro si verbal mare:                                                                <iframe src="https://www.facebook.com/video/embed?video_id=424879500952910" width="640" height="480" frameborder="0"></iframe>
  PS: Sper ca nu va plictisesc!

corsarul

#310
"modi"


Mai , trai-ti-ar , ..... m-ai spart , nene !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Am cazut cu scaunu' , am batut cainele , am injurat-o p-aia de la trei degeaba !!!!!
Fabulos ce-ai facut . Urmaresc topicul de la doua jumate ( acum e sapte ) si nu-mi revin ! Cand ne-om nimeri pe vreo apa "iti fac baie-n bere" , sa mor io !!!!!

.............................................................................................

Acum am vazut ce-ai scris !
A scapat cainele ??  :)

Multumesc pentru aprecieri !

A propos : si eu m-am delectat cu povestioarele tale....asa ca ne "imbaiem in bere" reciproc ! ;)

modi

Oricand cu toata placerea ! Ideal ar fi pe apa . Doar ca eu abia inspre toamna am sa pot face asta . In ideea de a schimba barca cu una mai mare deja am vandut motorul iar pentru barca am o promitenta de cumparare .
Evident , mai putem face asta pe uscat , ori la mine in Bucuresti , ori la tine . Realitatea este ca vreau sa te cunosc si sa strang acea mana dreapta care a facut " sa bat cainele de nervi " !
Asadar pastram legatura . Mai mult , poate ne adunam cativa si facem un bors de peste si o tocana haiduceasca la ceaun . Ce zici ?  ;) ;) ;)

corsarul

Citat din: modi din Iunie 12, 2013, 03:32:41 PM
Ce zici ?  ;) ;) ;)
Suna bine ! Chiar te astept la Ploiesti...intr-o zi cand ai timp !
Placerea va fi de partea mea !  ;)

Mihaif99

Super misto atitudine. Daca asta nu merita applaud, atunci ce merita?

modi

Citat din: Mihaif99 din Iunie 12, 2013, 07:33:52 PM
Super misto atitudine. Daca asta nu merita applaud, atunci ce merita?
Pai si ce-ai fi vrut , Mihai ? Sa-mi bat cainele din nou ?  ;D ;D ;D .... saracu' animal ......
Normal ca asta-i cea mai misto atitudine de urmat intre membrii unui forum .

Vedeti voi , ..... io mi-s "om de forum" de niscaiva ani buni de zile . Si mi-au trecut "prin mana" mii de useri . Fiecare cu interesul lui la apartenenta la un  forum . Interes mai mic sau mai mare . Din astia cateva mii de oameni pe care i-am citit ... am invatat , dracu sa ma ia , care e de suflet si merita sa ti-l apropii . Si mai am io un mos , dintr-o alta poveste pe care inca n-am scris-o , care spunea : "Un dusman iti faci indata . Un prieten .... mai greu nitel " . Ori , pe acest forum , gasesc - pentru prima oara - o atitudine unanim joviala si deschisa . De ce sa nu profit eu de sfatul mosului din povestea cea nescrisa ?

Iar treaba aia cu borsu' de peste si tocana haiduceasca n-am spus-o la misto ! Io cu "smintitii" mei , personajele din povesti , o facem des . Ce-ar fi sa deschidem curand un topic ..... mai putin "navigatoricesc" .... si nitel mai mult " socialidaricesc" ? In care sa punem de-o d-aia "penala" ? Ce ne costa ?

........................................................

Corsare , sunt in drum spre Ploiesti !!!!! Nu stiu cand ajung , ca mai am una alta de facut pe drum . da' de calcat te calc sigur !  :D

p.s. Vin cu cainele , sa vezi ca-i nevatamat ! Cand ti-o vedea barca .... fac pariu ca sare direct in prova si asteapta marsul !