Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul

#45
Multumesc pentru aprecieri Florio !!! :)....ma straduiesc sa se "nasca" cat mai bine ,mai ales ca este design propriu  !
Ce fac eu este "mic copil" pe langa ce fac altii ...Ca fapt divers dar care am ramas impresionat : http://www.gommoniemotori.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=14970

blue marlin

Sincere felicitari! Nu cred ca se poate realiza ceva mai bun in conditii de "garaj".
Nu il invidia prea tare pe italian. Home made in stil italian in general inseamna sa ii pui pe altii (mana de lucru calificata+utilaje specializate) sa lucreze la tine acasa  :)
Nothing is impossible...

corsarul

Multumesc tuturor pentru aprecieri !!! ;)

lipan

Citat din: corsarul din August 08, 2011, 08:34:50 AM
Ce fac eu este "mic copil" pe langa ce fac altii ...Ca fapt divers dar care am ramas impresionat : http://www.gommoniemotori.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=14970

Sunt sigur că dacă ai avea și tu echipamentele pe care le au omuleții, ai putea face și tu ceva la fel.

Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

corsarul

Multumesc pentru incredere "lipan"...dar uite aici un RIB (chila fixa) construit(a) "home made" de care am fost impresionat de design !...pe mine m-a lasat  :o Mai ales ca este construit in  conditii de "garaj"...sau mai bine zis de "terasa" . Sper sa va placa si voua ceea ce a facut acest "MEMMOS" http://www.youtube.com/watch?v=1d3wNQJTvqA&feature=related

corsarul

Azi am dat cu gelcoat de matrite si am"batut"primul strat de fibra...

gvincentiu

Singura diferenta intre tine si Memmos este doar gradul de slefuire al suprafetei ;D
Ganduri bune !

corsarul

Citat din: gvincentiu din August 16, 2011, 03:58:23 PM
Singura diferenta intre tine si Memmos este doar gradul de slefuire al suprafetei ;D
a-si vrea eu sa fie numai asta ::)

corsarul

#53
Dupa 2 saptamani de concediu am inceput lucrul...am batut  3 straturi de mat si urmeaza tesatura


Vali

Salut Ionut si spor la treaba :). Daca imi permiti o mica sugestie, e bine ca toate straturile (inclusiv tesatura) sa fie batute odata. Motivul e urmatorul: in cazul laminarilor de stratimat, se evita slefuirea "mustatilor" inerente, care daca s-au intarit, ulterior creeaza bule de aer intre straturi. In plus, consumul de rasina e mai mic. Iar aplicarea tesaturii pe stratimatul inca umed trage din acesta toata rasina in exces, obtinandu-se astfel un continut mai mare de fibra in masa laminatului, ceea ce e scopul nr. 1 la laminarea de fibra+poliester, pentru proprietati mecanice optime.

Pentru reusita operatiunii de laminare cu toate straturile odata, trebuie facuta o mini-organizare a productiei (suna ca la scoala :)), lucrandu-se cel mai bine in 2 oameni: unul pregateste materialul (taie fibra si prepara rasina), si ulterior netezeste la rola fibra impregnata de celalalt. Eu asa lucrez, si intr-o zi laminez complet o barca de 5 metri.

Daca mai ai intrebari, stii ca poti sa ma suni oricand vrei ;). Spor la treaba in continuare, si sa vedem cat mai curand produsul final :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

corsarul

Multumesc Vali !.....orice sfat de la tine este bine venit , numai ca :din pacate eu lucrez singur :-[

corsarul

#56
Decofrarea partii superioare a RIB-ului .... :D












corsarul

#57
Azi am construit un schelet din lemn care-mi va folosi la ranforsarea matritei partii superioare a RIB-ului



corsarul

#58
Am ranforsat matrita si am pregatit-o pentru slefuire ,respectiv polishare



Ciby

Toate bune si frumoase pana aici, doar ca acele "cutii" pe care le folosesti drept baza de sprijin pentru suportul din lemn al matritei, sunt cam usoare. Propun aducerea lor la greutatea specifica prin completarea cu continutul original si golirea treptata in functie de cantitatea de rasina si fibra adaugate la laminarea partii superioare a ambarcatiunii. Atentie la calculul echilibrarii greutatilor! Se vor folosi cat mai multe zecimale pentru evitarea rezultatelor eronate!  ;D :P
Si acum mai in serios, imi place la nebunie ce faci tu aici! Felicitari!