Agrement ad-hoc. Intalniri la o tura in natura :)

Creat de Florio, Aprilie 26, 2011, 11:32:04 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Am deschis topicul asta, ca o baza de intalnire pentru toti care au un timp pentru o tura pe apa.

Pentru a nu ramane anonima aventura lor, si pentru a aduna doritori, ce altfel n-au de unde ghici unde si cine mai padeleaza sau trage de scote .
Ieri am intalnit pe malul apei, neasteptat, trei prieteni. Dar bucuria n-a insemnat si insotire la o tura, din cauza "timingului" nepotrivit .
Lucru care sper sa fie evitat, prin existenta acestui topic :)


stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Daca tot suntem intre prieteni pe aici, si majoritatea dintre noi avem si caiac(e), de maine intr-o saptamana ne-am programat o aventura nautica pe timpul weekendului in zona lacului Saun de langa manastirea cu acelasi nume din judetul Tulcea:
http://wikimapia.org/#lat=45.235734&lon=28.5139847&z=13&l=0&m=b


Zona este mai mult decat superba, fiind in apropiere de renumitul Parches, si suntem avantajati de faptul ca unul dintre prietenii nostri buni, Razvan Iofcea din Galati, are un teren exact pe malul lacului. Inca n-am programat in detaliu toata treaba, ramane sa vedem si cum va fi vremea. Cazarea va fi la cort pe terenul lui Razvan, si pana acum ca si participanti suntem eu si soata, Razvan si prietena lui, Mihai, Boris, poate si Vincentiu, posibil si Guzi daca vrea, si cine mai are placerea de pe alte meleaguri. Tare mi-as dori sa luam legatura si cu baieti din Tulcea precum Krisius, sa facem o brigada mai frumoasa :). Avantajul cel mai interesant al acestei locatii este ca e "Delta dinaintea Deltei", adica peisajul e la fel de incantator, fara a avea insa problemele Deltei, adica trafic masiv de barci de viteza, trafic naval, mizerie, lume ostila.

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Apropo de intalneli in natura, maine sosesc in viteza cea mai mare pe Faleza. Esti dispus in acest weekend sa te spovedesti si sa marturisesti toate gandurile pacatoase si ude, cu barci si caiace in atelierul propriu si pe malul Bratesului?  ;)

Vali

Gata sefu :), stii ca abia astept sa ne vedem in marime naturala  :P. Vino ca ai sa ai surprize-surprize ;). Da-mi o sarma imediat ce ajungi, ca sa percutez, sa ma spovedesc sau ce vrei tu. Cel mai rau imi pare ca nu va fi si guzganu in peisaj  :'( ;D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Vali, ar fi bine sa faci postul asta lipicios? Sticky. Sau sa faci un ,,camp,, separat intitulat intalniri in care sa se posteze tot felul de idei de iesiri puse in practica sau nu (dupa cum bine spunea Florio)? Pus undeva unde sa iti sara in ochi. Am incercat sa ,,simulez,, propunerea.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

hoinar

Iese cineva in week end-ul asta pe langa Bucuresti?
Macar un Herastrau?
O tura de 2 zile?
Ca sunt plecati nevasta cu copilu?
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Florio

Citat din: hoinar din Mai 03, 2011, 06:51:14 PM
Iese cineva in week end-ul asta pe langa Bucuresti?
Macar un Herastrau?
O tura de 2 zile?
Ca sunt plecati nevasta cu copilu?

Desigur ! Daca avem vreme buna, ne intalnim la o padela pe pontonul din fata fabricii de campioni a lu' dom' profesor Buciu :) .

stavride

Si pe noi ne cam intereseaza. Nimic sigur dar ...
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Din pacate toata saptamana se anunta ploioasa, inclusiv weekendul  :(. Posibil ca si tura noastra la lacul Saun sa fie sub semnul intrebarii, dar asta inseamna ca in celalalt weekend va fi vreme buna ;). Ar trebui sa ne antrenam pentru aventura de peste 2 saptamani de la tabara de creatie, cel putin acolo vom avea de luptat din greu cu ceaunele de bors de peste si saramura :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

hoinar

Super fain ne intalnim cu drag acolo...
....desi ma gandesc sa sarbatoresc cum se cuvine plecarea restului familiei intr-o excursie in BG si sa fac o iesire la mare :) :) :)
Stie cineva o cazare decenta in mamaia aproape de plaja?
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

hoinar

Pina la urma eu cu Jean Domnaru mergem week-end-ul asta la mare  sa ne dam (peste cap) pe valuri.
Am gasit cazare super ieftin in Mamaia la Riviera.
Oricine mai vrea este binevenit cu noi :)

O zi blanda si senina
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Vali

Distractie placuta, sa aveti vreme buna, si poate ne puneti poze la sectiunea "Fotografii si filmari nautice", sa fie si acolo ceva :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

hoinar

Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

solpet

Dragi Prieteni!
Intrucat majoritatea suntem "emigranti" cu provenienta de pe un alt site, probabli cunoasteti antecendentele,
nu lungesc prea mult (cu partea de preludiu) ci trecem direct la
esenta si miez:

Doritorii sunt bineveniti la Jurilovca, in perioada 20-30 Mai, la minitabara de constructii, finalizare si tuning de lotca (si nu numai :-)
Atasez descrierea rutei si a adresei
(ruta este informatie redundanta pt majoriateta voastra, dar  totusi...

Nu am creat o lista  .xls, tabele on-line etc , insa puteti  semnala intentia voastra  de ex. intr-un PM catre x-petrolist sau umila mea persoana.

Iata variantele de ruta si adresa:
______________-
Dragi pasionati de barci,
in legatura cu tabara planificata de la Jurilovca , a aparut un decalaj de cca. o saptamana.
Cum a anuntat deja x_petrolist in acest topic, vom "demara" incepand cu data de 20 Mai.

"Mutarea " s-a produs din mai multe motive, dar speram ca beneficiile sa intreaca cu mult aspectul negativ - acela al reprogramarii.

Oricum daca am dat planurile de vacanta peste cap la cineva care intentiona sa vina incepand cin 14.05.2011 Maxima mea culpa! si toate scuzele de rigoare.

Decalajul speram sa dea timpul suficient celor doua echipe care lucreaza la constructii si renovare sa-si finalizeze lucrarea sau sa ajunga intr-un stadiu in care barcile sunt apte pentru transport .
De lucrat se va putea si in continuare , la Jurilovca, in conditii de atelier ad-hoc (vom ridica un cort /acoperis ca prima masura).

Pentru cei interesati, iata adresa:
str. Dolosman nr 49, in comuna Jurilovca, Jud. Tulcea.
Ruta:
a) Venind dinspre Constanta, pe soseaua Constanta - Tulcea , dupa comuna Baia,
la Doua Cantoane (este o benzinarie , un hotel si un ex-restaurant, in paragina)
parasiti sos. principala si alegeti drumul secundar spre Jurilovca (cotind la dreapta)

Drumul pana la Jurilovca, de cca. 17km este asfaltat si in mare parte in stare f. buna (s-a reasflatat recent).

b) Venind dinspare Tulcea,
dupa ce parasiti orasul Babadag si cobarati dealul Padurii Babadagului (la cca. 4 km dupa ce iesiti din padure ) virati la stanga la Doua Cantoane, catre Jurilovca (indicatorul este bine amplasat, vizibil)

c) Daca optati pentru traseul Fetesti-Topologu-Slava Cercheza veti ajunge chiar in intersectia drumului secundar venind dinspe "Slavele" (Rusa si Cercheza) cu DN Constanta-Tulcea.
Treceti intersectia
(cu grija, mai ales cu trailer :-) de regula este echipaj de Control Rutier in intersectie)
si tineti "tot inainte" , catre Jurilovca

d) Nu va recomand variantele Babadag-Heraclea-6 Martie -Jurilovca
si
Slava-Babadag,
ambele variante sunt frumoase (Slava-Babadag este de-a dreptul pitoresc) dar starea drumului (in ambele cazuri) aduce a pista de test pt. masini de teren.
Reparatia drumului Babadag-Heraclea era in plan, dar nu stiu in ce faza se afla lucrarea.

e) Odata ajunsi in Jurilovca (dinspre Visina), deci pe rutele a]; b] ; c]
tineti inainte pana ajungeti la Primarie.
De la Primarie , incepe str. Dolosman , daca pastrati directia pe care ati venit.
Dupa cca. 250 metri dati de un mic magazin (Albatros) pe partea stanga, si "destinatia" (str. Dolosman 49) este tot pe partea stanga, la cca. 100 m de magazin, cam unica casa acoperita cu stuf pe strada respectiva.
Deci cca. 350 m de la Primarie...

(Nota: De la Primarie, venind dinspre DN Constanta-Tulcea la dreapta se coboara in port, iar cotind la stanga drumul duce catre Salcioara, 6 Martie, Heraclea, Babadag).

In comuna exista:
- statie de alimentare combustibil (la capatul dinspre Visina) si 1-2 puncte de alimentare in incinta intreprinderii Piscicola.
- farmacie, spital si cabinet stomatologic
- mai multe mag. alimentare, restaurante , un hotel si cateva pensiuni (sau persoane care ofera cazare cu regim de pensiune)
- posta , CEC si din cate stiu 2 bancomate (ATM)
- mag. materiale de constructii (chiar daca oferta nu este exuberanta)
- vreo 3 magazine care vand si articole pescaresti
- acces internet (cu orar limitat)
- un mic portulet (din punctul nostru de vedere de mare importanta ! :-)
Legatura cu/spre Portita se realizeaza cu nave (operate de piscicola si de particulari).
- situl arheologic Argamum este la cca. 5 km de comuna (acces facil, drum recent asfaltat) ,
cetatea Heraclea (in apropiere de satul Enisala) se afla la cca 15km de Jurilovca, iar
santierul arheologic Histria la cca. 17km (alegand "scurtatura" pe apa, adica iesind in Lacul Sinoe), pe uscat cca. 40km (o bucla U destul de lunga)

Transport si acces
Exista si cateva legaturi de transport comun , cu autobuz si microbuze pe ruta Constanta-Jurilovca.

Nu v-as recomanda optiunea tren pe segmentul Constanta-Ceamurlia,
sau Tulcea-Ceamurlia intrucat intre Ceamurlia si Jurilovca (cca. 10km) nu exista transport organizat decat auto- si microbuzele in tranzit.

Echipament
Fiecare dupa gradul de comfort dorit poate sa-si aduca cort(uri) , saltele, paturi sau saci de dormit si altele pentru frig, ploaie sau temperaturi ce trec de +38°C :-)

Exista frigider, aragaz , curent electric, canalizare, apa curenta
(ma rog, "se da apa" 2-3 ore la 2 zile, dar vom colecta in cisterna, butoaie vase etc).

Planificare/agenda
Rog pe cei care doresc sa participe un PM (sau apel tel) la
Ada Kaleh; Home-Made, X_petrolist sau catre umila mea persoana (macar cu titlu informativ, ca sa planificam spatiul , sa tocmim cu braconierii necesarul estimat de peste :-) si in fine , sa putem inparti cat-de-cat judicios si echitabil accesul la "resursele" numite barci :-)