Barca motor mahon stejar și placaj

Creat de slayer666, Noiembrie 17, 2021, 11:06:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

slayer666

Va salut. Renovez o barca veche din mahon stejar și placaj. Am nevoie de citeva sfaturi de la cei  mai experimentați. Lungimea bărcii este 4.20 x 1.30. Ma interesează urmatoarele:
1. Structura și partea pupa permit un motor de 20 cp?
2. Vopseaua emex yacht poliuretanica este ok pentru acoperirea fibrei?
3. Cum ar trebui sa procedez cu actele k sa pot circula liniștit. Sa fac o declarație la notar sau?
4. Ce lac ar trebui sa folosesc pentru mahonul de pe punte și laterale?


slayer666


slayer666

Barca are 4.20 x 1.30, traversele sunt din mahon de 12mm la distanta de 35 cm, elementele de structura longitudinala și chila sunt din stejar de 40x25 - 3 buc și 25x25 - 6 buc. Fundul și lateralele sunt din placaj de okoume Marin 6 mm acoperit cu 2 straturi de fibra de 180 g. Orice părere este binevenita. Mulțumesc anticipat celor mai experimentați pentru sfaturi

eugen67tl

Salut,din poze pare ca ai lasat holzsuruburile cu care ai fixat placajul.Din ce stiu eu cred ca trebuia ca elementele de structura si placajul sa le lipesti cu amestec de epoxy si aerosil,cabosil si apoi sa scoti holzsuruburile .La fel la imbinari iti recomand sa faci cordoane din epoxy cu cenosfere sau rumegus peste care aplici fasii de fibra de cca 10 cm latime .Pe forum sunt mai multe proiecte si gasesti acolo informatii mai detailate.Eu am folosit Emex la barca mea (doar la interior,la exterior am folsit Palinal) si dupa un an se prezinta foarte bineDespre motorizare de obicei proiectantul iti recomanda ce motorizare este acceptata .Sper sa iti fie de folos

pelicanul

Dacă barca e veche ar trebui să ai acte la ea, nu ai nevoie de declarație notarială. Dacă nu vrei să o înscrii la Căpitănie, faci copie xerox după factură sau actul de vînzare - cumpărare și circuli cu aia.

Nu prea înțeleg de ce barca apare și cu bordaj și fără. I-ai scos tu complet bordajul  vechi? Sau e o barcă veche dar care n-a fost niciodată terminată și abia acum a ajuns să aibă bordaj?

Din poze pare un proiect de barcă de viteză și destul de solidă. Nu cred să fie probleme cu motorul de 20 HP.


slayer666

Toate elementele au fost lipite cu epoxy, plus șuruburi de inox... Sunt vreo 3000in toată barca.
A fost desfăcut toată bucata cu bucata și refăcută... Barca are vreo 40 de ain. Au mai rămas doar vreo 4 coaste, transom ul și cele 2 bucăți de mahon longitudinale. Acum îmi trebuie o placa de okoume pentru bordaj apoi sa o plqcbez cu mahon..
Ma poate ajuta cineva cu niște bucăți sau o placa de okoume de4 sau 6mm. Contracost bineînțeles.

pelicanul

Citat din: slayer666 din Noiembrie 18, 2021, 07:33:21 PM
..............................
A fost desfăcut toată bucata cu bucata și refăcută... Barca are vreo 40 de ain. Au mai rămas doar vreo 4 coaste, transom ul și cele 2 bucăți de mahon longitudinale. ................................

Lucrare făcută cu simț de răspundere! Spor la treabă în continuare!

slayer666

Știe cineva o sursa de okoume de 6mm? Îmi trebuie o placa maxim sau ceva bucăți... Dacă ma poate ajuta cineva as fi recunoscător. Contracost.
O alta întrebare. Ma gândesc sa ii umplu botul și podeaua pana la. Nivelul coastelor cu spuma închisă și o placa de okoume de 6 mm peste pe post de podea. As mai adaugă vreo 9 kg, dar oricum ar trebui sa pun ceva podele deci nu ar fi o diferență de greutate.

slayer666

Scuze de insistenta. Revin cu rugămintea de a ma ajuta cineva cu un link către un magazin care comercializează placaj Marin de 6 mm sau okoume. Cumpăr bucăți de minim 1 m2 sau o placa. Va mulțumesc anticipat.

pete

salut. nu este domeniul meu dar incerc . daca citesti sectiunea de constructii din lemn -la bani marunti- ai sa vezi ca pe acolo sunt colegi care tot fac reparatii si contructii din lemn si placaj. tot de pe acolo stiu ca se vehicula numele firmei HOLVER pentru placaj. incearca si poate ai succes.

slayer666

Am încercat dar nu am primit un răspuns și nu livrează prin curier. Încă sunt interesat.

eugen67tl

Salut, de ce nu folosesti un placaj cu incleiere de exterior (mesteacan sau plop ) cu calitate BB/BB ?Absoarbe foarte bine rasina epoxidica .Eu am folosit de mesteacan  si este fara goluri .Pentru cantitati mai mici si expediere prin curierat am cumparat de aici:
https://www.lemn-online.ro/produs/placaj-brut-mesteacan/

12iuli34

Bună ziua și Crăciun fericit tuturor. Am văzut placaj okume si la bricostore. Poți căuta și acolo. Am văzut chiar și bucăti mai mici decît o foaie de 2,5x1.2. Spor.

slayer666

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi și un an plin de tot ce va doriți.