Panzele, cu sau fara "slugs" argumente pro si contra

Creat de Mihaif99, Ianuarie 24, 2012, 04:34:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Que puios meii es un Lazy Jack?

Asta (lazy jack) e jiffy reefing sau ce este?   Intreb pt ca reefingul e e a duua chestie care ma doare tare. Trebuie sa imi fac un sistem de reefing pe mainsail pt ca mi-e frica ca ma intorc cu derivoru' in sus. Acum ca e si piaratul mic nu imi prea surade perspectiva. Vali, de aia ma tot interesez de trimarane.

Inainte sa sara vreunu' cu paru',  trebuie sa stiti ca  barca mea nu are sistem de reefing pe mainsail.  Nici macar topping  lift nu are, adica sfoara aia care tine ghiul, dar se poate aduga.

A doua intrabare este: "Topping Lift" sau Boom Kicker?  Vali, fa tu te rog un topic, sau spune-mi mie sa fac unul daca tu crezi ca are valoare discutia "Topping Lift vs BoomKicker sau alte sisteme".

La urma, dar nu in ultimul rand imi cer iertare ca nu  am mai fost activ pe topicul creat chiar de mine, dar joc in deplasare, sunt pe undeva prin jurul Bostonului la un curs (piraterie desigur!)

Mihaif99

#16
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 26, 2012, 03:34:32 AM
Que puios meii es un Lazy Jack?

Asta (lazy jack) e jiffy reefing sau ce este?   Intreb pt ca reefingul e e a duua chestie care ma doare tare. Trebuie sa imi fac un sistem de reefing pe mainsail pt ca mi-e frica ca ma intorc cu derivoru' in sus. Acum ca e si piaratul mic nu imi prea surade perspectiva. Vali, de aia ma tot interesez de trimarane.

Inainte sa sara vreunu' cu paru',  trebuie sa stiti ca  barca mea nu are sistem de reefing pe mainsail.  Nici macar topping  lift nu are, adica sfoara aia care tine ghiul, dar se poate aduga.

A doua intrabare este: "Topping Lift" sau Boom Kicker?  Vali, fa tu te rog un topic, sau spune-mi mie sa fac unul daca tu crezi ca are valoare discutia "Topping Lift vs BoomKicker sau alte sisteme".

La urma, dar nu in ultimul rand imi cer iertare ca nu  am mai fost activ pe topicul creat chiar de mine, dar joc in deplasare, sunt pe undeva prin jurul Bostonului la un curs (piraterie desigur!)


Ok, am ajuns sa imi raspund har har har mie insumi har har har har...

Am vaz't ce-i aia sistem lazy jack si un lucru e clar,  lazy acesta e pentru oamnei harnici haaar har har har har.

Experiena mea cu o rnada cu slugs, sau "piese de culisare" (ca sa nu va suparati) a fost un pic... negativa, adica de fiecare data cand elberam main hallyard sistemul mergea atat de bine incat ma trezeam cu toata randa in cockpit in 3 secunde. Cam naspa cand incerci doar sa faci un reef.
Asadar argumentele pro sint doar acelea legate de uzura.

Vali

Topping lift halyard = balansina in romaneste, adica sustinerea capatului ghiului cu o funga speciala, care ne permite sa dam velei o anumita curbura. Se foloseste in tandem cu boom vang, adica palanul ghiului, care nu lasa ghiul sa se ridice mai sus de o pozitie fixata.

Pe de alta parte, boom kicker e un fel de vang, dar rigid, care fixeaza pozitia ghiului in ambele sensuri, sus-jos. Teoretic nu mai e nevoie de balansina (topping lift). La noi n-am prea vazut, decat la barcile mari, cred ca din cauza ca e mai high-tech decat solutia clasica balansina-palan de ghiu.

Despre reefing (tertarolare), eu am avut rulare a randei pe ghiu, si nu am fost foarte multumit. Asta din cauza ca infasurarea randei pe ghiu se face inegal, iar forma velei ramane cu burta. In plus, nu puteam folosi palan de ghiu (vang) pentru intindere buna a velei. Asa ca la vremea respectiva am pus pe vela baiere de tertarola (reef points), care dadeau o forma mult mai buna velei.

Chiar ar fi misto sa facem un topic despre topping lift versus boom kicker, in care sa discutam si despre diferitele tipuri tertarolare a randei (reef points, roller reefing, jibby reefing), fiind o problema de interes.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

Nu vreti sa le denumim pe romaneste,pe toate,? Mai sunt oameni care nu le pricep dupa denumirile english,mai ales la incepatori!
Daca vi se pare mai usor asa, continuam ,asa,!

Am intalnit pe cineva care nu foloses balansina la ghiu, vela(randa) suporta toata greutatea si facea toate ajustarile.Barca era de 8 m din lemn,destul de grea si randa ,mare! Am incercat si eu si nu e rau, doar ca treb sa ai grija sa nu-ti cada ghiul in cap sau pe picioare cand cobori randa.
Ca tertarolare se pare ca tot sistemul clasic da cele mai bune rezultate.Nici infasurarea randei in catarg, nici pe ghiu nu sunt unanim acceptate.

Florio

#19
Citat din: Captan din Februarie 07, 2012, 08:20:38 AM
Nu vreti sa le denumim pe romaneste,pe toate,? Mai sunt oameni care nu le pricep dupa denumirile english,mai ales la incepatori!
Daca vi se pare mai usor asa, continuam ,asa,!

Am intalnit pe cineva care nu foloses balansina la ghiu, vela(randa) suporta toata greutatea si facea toate ajustarile.Barca era de 8 m din lemn,destul de grea si randa ,mare! Am incercat si eu si nu e rau, doar ca treb sa ai grija sa nu-ti cada ghiul in cap sau pe picioare cand cobori randa.
Ca tertarolare se pare ca tot sistemul clasic da cele mai bune rezultate.Nici infasurarea randei in catarg, nici pe ghiu nu sunt unanim acceptate.

Totusi ghiul trebuie sa aiba o balansina, macar pentru momentul in care strangi randa. Trebuie sa il tina ceva, altfel cade pe roof. ( apropo de termeni, in romana se spune "ruf" :)  cu pluralul rufuri / ca sa nu spunem rufe :) :)  )

Tertarolarea cu rulare se face cel mai bine in interiorul  catargului sau  ghiului . Sistemul asta nu afecteaza rasucirea velei . Dar cum spunea si Vali, la barcile mici devine imposibil din cauza diametrelor mari ce presupune a avea catargul si ghiul .

La sistemul clasic de tertarolare, cel mai deranjanta e necesitatea legarii saulelor de tertarola . Pentru ca presupune sa stai pe ruf, intr-un moment in care vantul si valul sunt nervoase; ca de aia e nevoie de tertarolare :) . In plus necesita putin timp, ca nu poti lega 5 - 6 saule instantaneu, si leganat in toate partile. :)
Eu am un sistem mai simplu, cu trei scripeti dintre care unul la capatul ghiului. Trag  de o saula printr-un Cunningham ( romaneste nu exista) si am prins-o intr-un blocator. Functioneaza foarte bine. Dar se spune ca e totusi o problema daca nu ai intreaga linie de tertarola legata de ghiu. 

Mai exista un mod simplu de a tertarola, tot asa, mai "automat" : Se leaga o saula in zig-zag, de la capatul ghiului, prin fiecare ochet de tertarola, trecand de fiecare data pe sub ghiu (sau prin gaici metalice fixate pe ghiu). Asta imbina ambele metode. Si tertarolarea simpla cu o saula, si legarea de ghiu.

impaiatu

Ca urmare a dificultatilor intampinate la coborarea velei, anu' asta si Teleleu' v-a primi cadou balansina si un  Ion puturosu' (lazy jacks). in momentu' coborarii velei, toata tigania imi vine mie in cap, cu randa in toate directiile.Balansina nu e un moft.
Cu toate ca am doua linii de tertarola, nu ma pot misca in barca din cauza instabilitatii, mai ales pe vant tare si valuri de juma de metru, asa cum mi s-a intamplat in vreo doua randuri.Asa ca am sa adopt solutia pomenita de Florin.
Ca sa nu deviez de la subiect, tot anu' asta am de gand sa atasez catargului un sistem pt. invergat randa cu "slugs", pana acum treaba asta facandu-se cu inele, old fashion way.

Florio

#21
Ultima posibilitate de tertarolare directa, din cockpit, pe care am descris-o, se aplica la barcile mai mici si o atasez mai jos .
E lesne de inteles ca la velele mai mari, frecarile care apar in ocheti si in gaicile de pe ghiu, ingreuneaza sistemul. In schimb l-am vazut functionand bine la barcile de mici dimensiuni.

gvincentiu

Pai nu merge folosit lazy jacks pe post de balansina? Pentru un velier mic, mic prea multe manevre fixe pot fi de prisos.
Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din Februarie 07, 2012, 02:53:43 PM
Pai nu merge folosit lazy jacks pe post de balansina? Pentru un velier mic, mic prea multe manevre fixe pot fi de prisos.

Daca ai doar reteaua lazyjacks, merge. Daca sistemul lazyjacks e prins de husa randei, nu mai merge.
Trage prea tare de gaicile husei si te doare inima :) . In scurt timp le va strica : si gaici si husa.

Mihaif99

Citat din: Florio din Februarie 07, 2012, 01:07:18 PM
Ultima posibilitate de tertarolare directa, din cockpit, pe care am descris-o, se aplica la barcile mai mici si o atasez mai jos .
E lesne de inteles ca la velele mai mari, frecarile care apar in ocheti si in gaicile de pe ghiu, ingreuneaza sistemul. In schimb l-am vazut functionand bine la barcile de mici dimensiuni.


Mda, s-ar putea sa mearga, dar la o velatura moderna se foloseste sistemul jiffy reefing, unde nu ai decat doua parame de legat.  Nu are sens ca linia ce cunningham care se tensioneaza serios cand faci o vela plata sa o treci prin ocheti.  Sistemul ala in zig -zag descris de tine poate sa mearga putin modificat (doar sa tina burta randei dupe tertarolare in control, fara tensiuni suplimentare) in combinatie cu jiffy si neaga necesitate unui lazy jack.

Mie Lazy Jack mi se pare o complicatie si imi place sa tit lucrurile cat mai simple pe barca mea.

Reef Early! Adica:  Tertarolati DEVREME, inainte sa ajungeti overpowered!

Florio

Citat din: Mihaif99 din Februarie 07, 2012, 06:09:42 PM
Sistemul ala in zig -zag descris de tine poate sa mearga putin modificat (doar sa tina burta randei dupe tertarolare in control, fara tensiuni suplimentare) in combinatie cu jiffy si neaga necesitate unui lazy jack.

Mie Lazy Jack mi se pare o complicatie si imi place sa tit lucrurile cat mai simple pe barca mea.

Reef Early! Adica:  Tertarolati DEVREME, inainte sa ajungeti overpowered!

Raspund invers, in ordinea importantei :) .

-Reef early ! CORECT !

-Lazy Jack's e o complicatie pentru barcile mici  si devine o binefacere cu cat dimensiunile randei cresc. O randa coborata pe vant, e mai rau decat un voal de mireasa in plina furtuna :) :) . Iti cade in cap, se vanzoleste in toate partile si nu mai vezi nimic pana sa apuci sa o legi .

-Sistemul in zig-zag l-am vazut la niste barci de dimensiuni mici ( 5- 5,5m) si la niste catamarane. Functiona bine fiindca randa e mica . Si evident nici nu avea nevoie de lazy jack. Dar nu il vad utilizabil la dimensiuni mai mari. L-am enumerat ca pe inca un sistem intalnit. Opinia mea este ca in functie de usurinta cu care trece saula prin ocheti, randa are tendinta de a se trage pe ghiu mai in fata sau mai in spate. La o vela mica e usor de tinut sub control. La una mai mare, ba :)
P.S.  Hai la mai mare ! :)

Mihaif99

Citat din: Florio din Februarie 07, 2012, 06:29:11 PM
Citat din: Mihaif99 din Februarie 07, 2012, 06:09:42 PM
Sistemul ala in zig -zag descris de tine poate sa mearga putin modificat (doar sa tina burta randei dupe tertarolare in control, fara tensiuni suplimentare) in combinatie cu jiffy si neaga necesitate unui lazy jack.

Mie Lazy Jack mi se pare o complicatie si imi place sa tit lucrurile cat mai simple pe barca mea.

Reef Early! Adica:  Tertarolati DEVREME, inainte sa ajungeti overpowered!

Raspund invers, in ordinea importantei :) .

-Reef early ! CORECT !

-Lazy Jack's e o complicatie pentru barcile mici  si devine o binefacere cu cat dimensiunile randei cresc. O randa coborata pe vant, e mai rau decat un voal de mireasa in plina furtuna :) :) . Iti cade in cap, se vanzoleste in toate partile si nu mai vezi nimic pana sa apuci sa o legi .

-Sistemul in zig-zag l-am vazut la niste barci de dimensiuni mici ( 5- 5,5m) si la niste catamarane. Functiona bine fiindca randa e mica . Si evident nici nu avea nevoie de lazy jack. Dar nu il vad utilizabil la dimensiuni mai mari. L-am enumerat ca pe inca un sistem intalnit. Opinia mea este ca in functie de usurinta cu care trece saula prin ocheti, randa are tendinta de a se trage pe ghiu mai in fata sau mai in spate. La o vela mica e usor de tinut sub control. La una mai mare, ba :)
P.S.  Hai la mai mare ! :)

Ai omis ideea despre jiffy reefing

Florio

#27
N-am omis, eu folosesc asa ceva, am spus-o in postul #19.  """Eu am un sistem mai simplu, cu trei scripeti dintre care unul la capatul ghiului. Trag  de o saula printr-un Cunningham ( romaneste nu exista) si am prins-o intr-un blocator. Functioneaza foarte bine. Dar se spune ca e totusi o problema daca nu ai intreaga linie de tertarola legata de ghiu.  """
Doar ca n-am denumit-o :) , e prea mare densitatea de termeni englezesti :)

Mihaif99

Pai aia zic, ma gandesc ce misto ar fi jiffy reefing  asa cum folosesti tu, combinat cu legarea aia in zig zag.

Adica zig-zag-ul sa nu suporte nici toot-ul nici leech-ul, doar sa stranga burta la fel ca rolul saulelor de tertarolare. Legi Jiffy-ul, apoi ca sa scapi de burta panzei, folosesti sig zag-ul in loc de lazy jack. Adica in fine, nu tu, ci eu sa folosesc. Mersi de idee, mi se pare foarte practica, mai ales la o barca fara cabina.

Asadar de Slugs m-am lamurit, mai ramine sa decid intre balansina si boom kicker

Florio

Citat din: Mihaif99 din Februarie 13, 2012, 10:01:13 PM

Asadar de Slugs m-am lamurit, mai ramine sa decid intre balansina si boom kicker

Aici poate ne dai tu un sfat, Mihai .
N-am putut sa-mi fac o idee realista, fiindca n-am avut niciodata aproape un boom kicker , sa-l vad cum functioneaza.

Balansina insa imi e foarte la indemana, fiindca o tin prinsa la capatul ghiului printr-un scripete, intr-un blocator pus la 20-30 cm pe ghiu.  Astfel nu trebuie sa merg langa catarg sa schimb inclinatia ghiului .