Panzele, cu sau fara "slugs" argumente pro si contra

Creat de Mihaif99, Ianuarie 24, 2012, 04:34:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

#30
Citat din: Florio din Februarie 14, 2012, 08:28:02 AM
Citat din: Mihaif99 din Februarie 13, 2012, 10:01:13 PM

Asadar de Slugs m-am lamurit, mai ramine sa decid intre balansina si boom kicker

Aici poate ne dai tu un sfat, Mihai .
N-am putut sa-mi fac o idee realista, fiindca n-am avut niciodata aproape un boom kicker , sa-l vad cum functioneaza.

Balansina insa imi e foarte la indemana, fiindca o tin prinsa la capatul ghiului printr-un scripete, intr-un blocator pus la 20-30 cm pe ghiu.  Astfel nu trebuie sa merg langa catarg sa schimb inclinatia ghiului .
De aceea intreb pentru ca nu stiu. Nu am experienta cu boomkicker, dar nu prea ii vad avantajul in sailing. La fel ca si la "slugs", de astea am folosit si nu m-am omorat. Adica "slugs" folossc macar la protejatul velei, si daca ai vreo vela smechera dintr-un material tip film ar putea sa fie necesari, dar la boomkicker nu vad vreun avantaj real. Sistemul de boomvang rigid (uneori hidraulic) de pe velierele mari e folositor folositor dar combinatia boomkicker si boomvang... nu cred.
Varianta simpla ramine tot balansina. Nu inteleg ce zici prin "nu trebuie sa merg langa catarg sa schimb inclinatia ghiului" De cate ori am folosit balansina, am folosit-o ON/OFF, adica sa suspend catargul cand nu aveam randa, apoi cand randa e intinsa, balansina trece pe pozitia off, si inaltimea ghiului, de fapt, in fine, forma randei o reglezi din boomvang, in acord cu trimingul (boom luff leach)
Intrebarea este, ce reglezi tu din balansina? Ma intriga mecanismul tau care permite o reglare fina.
Sau poate te referi la inaltimea ghiului cand randa e stransa?

Vali

Cand ma dadeam cu barca mea, din balansina mai ridicam ghiul la nevoie, ca sa faca putina "burta" randa, cand aveam vant portant. In schimb, la vant strans, coboram ghiul din balansina pana randa statea plata, apoi fixam balansina la tachet si intindeam randa din "vang" (palanul de ghiu). In plus, cand barca era in stationare, din balansina coboram ghiul si il legam de punte pentru siguranta. E adevarat ca ghiul fiind din lemn, era destul de greu, si deci balansina chiar era necesara.

Vizavi de "boom kicker", cred ca ar fi cel mai bine de intrebat cineva care are asa ceva, fiindca omul sigur ii stie plusurile sau minusurile. Eu de obicei prefer solutiile mai conventionale, verificate in timp, si pe care stiu ca le pot remedia singur in caz de probleme. Asta nu inseamna ca boom-kicker-ul nu e bun, ci poate nu neaparat indispensabil.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Citat din: Vali din Februarie 14, 2012, 04:21:28 PM
Cand ma dadeam cu barca mea, din balansina mai ridicam ghiul la nevoie, ca sa faca putina "burta" randa, cand aveam vant portant. In schimb, la vant strans, coboram ghiul din balansina pana randa statea plata, apoi fixam balansina la tachet si intindeam randa din "vang" (palanul de ghiu). In plus, cand barca era in stationare, din balansina coboram ghiul si il legam de punte pentru siguranta. E adevarat ca ghiul fiind din lemn, era destul de greu, si deci balansina chiar era necesara.

Vizavi de "boom kicker", cred ca ar fi cel mai bine de intrebat cineva care are asa ceva, fiindca omul sigur ii stie plusurile sau minusurile. Eu de obicei prefer solutiile mai conventionale, verificate in timp, si pe care stiu ca le pot remedia singur in caz de probleme. Asta nu inseamna ca boom-kicker-ul nu e bun, ci poate nu neaparat indispensabil.

Asta e o idee foarte buna, cand cobor sub vant sa pun balansina pe ON, (in aceeas pozitie ca atunci  cand vreau sa cobor randa) ca sa faca burta, mai ales cand vantul e slab,  cand e puternic, trebuie eliberat vang-ul si vantul are grija de burta, altfel (cu vela intinsa) risti volte involuntare cand surfezi pe valul care vine din spate.
Problema la barca mea e ca balansina, daca e intinsa, interfera cu leach-ul randei. Asa ca trebuie tinuta pe OFF - adica labartata cand navighezi.

Florio

Citat din: Mihaif99 din Februarie 14, 2012, 03:54:30 PM

Intrebarea este, ce reglezi tu din balansina? Ma intriga mecanismul tau care permite o reglare fina.
Sau poate te referi la inaltimea ghiului cand randa e stransa?

Da :) .
E nevoie deseori sa mai ridici ghiul. Si nu ma duc pana la catarg, unde ar fi balansina stransa pe un tachet, ci am un scripete la capatul ghiului si un blocator in apropiere, din care reglez inaltimea direct din cockpit. Ghiul foloseste la nenumarate lucruri si in afara prinderii marginii de intinsura a randei.
De pilda poti ridica diverse lucruri la bord cu ajutorul lui, sau poti suspenda un dus solar seara, cand apa fierbinte stransa peste zi iti da satisfactia civilizatiei chiar in propriul cockpit :) .

Florio

Citat din: Vali din Februarie 14, 2012, 04:21:28 PM
Eu de obicei prefer solutiile mai conventionale, verificate in timp, si pe care stiu ca le pot remedia singur in caz de probleme.

E o varianta intotdeauna castigatoare :) . Lucrurile simple, bazate pe principii mecanice de baza, verificate de o lunga uzanta, sunt ideale.


Citat din: Vali din Februarie 14, 2012, 04:21:28 PM
  Asta nu inseamna ca boom-kicker-ul nu e bun, ci poate nu neaparat indispensabil.

La barcile mari, unde greutatea randei e o problema, ca sa nu mai vorbim de greutatea ghiului incarcat cu randa, un boomkicker se justifica. La o barca relativ mica, nici eu n-am reusit sa ii inteleg utilitatea.

Captan

Florine,la vant larg de pupa, cand ai ghiul largat, randa nu se opreste in "lenesul Jack"? fara sa-si mai ia forma normala? sau si asta e reglabil?

Mihaif99

#36
Citat din: Florio din Februarie 14, 2012, 08:53:31 PM
......La barcile mari, unde greutatea randei e o problema, ca sa nu mai vorbim de greutatea ghiului incarcat cu randa, un boomkicker se justifica. La o barca relativ mica, nici eu n-am reusit sa ii inteleg utilitatea.

In primul rand sa te felicit pentru ingeniozitate. Faza cu dusul mi-a placut ! 

Barcile mari moderne folosesc vang rigid si boom-kickerul nu se justifica. Poate ca retrofit la o barca mai veche, sau cuiva caruia ii plac chestiile o leaca mai complicate.

Florio

Citat din: Captan din Februarie 14, 2012, 09:14:13 PM
Florine,la vant larg de pupa, cand ai ghiul largat, randa nu se opreste in "lenesul Jack"? fara sa-si mai ia forma normala? sau si asta e reglabil?

Sistemul lazyjack's nu trebuie sa fie foarte strans astfel incat sa stanjeneasca "burta" randei. Dealtfel nici rotunjimea acestei vele nu e prea mare. Oricum, fiecare lazyjack se regleaza din saula de la varf, care coboara pana la un tachet aproape de baza catargului . Daca e cazul, o mai eliberezi putin.
De regula nu prea e cazul :) .   

tudor2

Buna Ziua
Stie cineva de unde pot cumpara in Romania culise pentru randa (mainsail slugs)?

gvincentiu

Ganduri bune !

tudor2