Yamaha 2.5 AMHS

Creat de kmbh69, Februarie 05, 2012, 03:54:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kmbh69

Salut,
Mi-am luat un motor in 4 timpi, 2,5 CP, Yamaha 2.5 AMHS, nou, cu garantie, din magazin (865 euro). E foarte simplu construit, dar are racire cu apa. In loc de marsarier, se poate roti motorul 360 grade, ca la scuterele electrice de la luna park. Cizma e cilindrica in partea superioara si se roteste in menghina care fixeaza motorul pe barca la oglinda pupa. Ca si nivel de zgomot, e mult mai mic, fata de motorul de motocoasa, in 2 timpi (aceeasi putere), care ma asurzea de fiecare data cand imi tundeam iarba in curte.
Are 17,5 kg, totul e in interiorul carcasei (rezervorul, adica).

Laurentiu N.

 Sa-l stapanesti sanatos ! Banuiesc ca are manerul acceleratiei rabatabil  180 grade,ca sa poti guverna cand dai cu spatele.

kmbh69

#2
Multumesc !
Guess right ! Asa e ! Initial m-am mirat si eu de ce pot sa dau peste cap manerul (inca nu-mi pot imagina cu as roti tot motorul, in loc sa mut levierul pentru mers inapoi, ca la majoritatea motoarelor). Manerul e din tabla groasa (3-4 mm) ambutisata in forma de U pe sectiune, prin care trece cablul de acceleratie pana la capatul rotund, din plastic.

Captan

Si eu am o Honda de 2 CP,pe acelasi principiu  si am fost multumit de el, chiar am remorcat si pe altii. Sa-l stapanesti sanatos!

Iuliutz

la fel e si la suzuki df 2.5