insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

Gând în gând cu voie bună....
Born to fish,forced to work!!!

catab

Salutare baieti! Am gasit pe Youtube un filmulet cu Balta Mica a Brailei si dat fiind ca nu mai e mult si vine primavara am zis sa trezesc la viata amintirile si cheful de "duca", mai ales ca anul asta tin neaparat sa ajung si eu acolo, asa ca....Vizionare placuta!
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=2m5n7SVNO2Y

ionitzady

foarte frumos , eeeeeeee uite INTERSECT unde am fost noi .... 

GionyGl

 Pentru a improspata topicul sugerez urmatorul filmulet: ! No longer available , e un soi de carte de vizita. Chiar e pacat sa nu apreciem natura in forma bruta, destul de putin alterata de atotcrotopitorul  om.

Vali

Privind filmul postat de colegul Ionel (GionyGl), ma iau frisoane cand ma gandesc ca daca nea Ceasca mai traia un an sau 2, disparea si Balta Mica a Brailei, in scopul "redarii agriculturii".

In '86 s-a distrus ireversibil aproape tot sistemul lacustru dintre Zaclau si Rachelu, care includea, pe langa cele cateva balti, magnificul lac Crapina. Uitati ce scrie un om care a apucat acele vremuri, dinainte de desecare: http://valuriledunarii.blogspot.ro/2010/07/balta-crapina-sau-serbare-campenesca.html

Au supravietuit atunci doar lacul Jijilei si lacul Petra de langa Revarsarea. Intre timp, balta Jijilei s-a transformat intr-o mlastina fetida, iar anul asta a fost secat definitiv si lacul Petra, de catre un nemernic de "intreprinzator" din Luncavita.

Dupa ce am batut timp de 2 saptamani Balta Mica a Brailei impreuna cu Ionel in noiembrie 2013, m-am gandit ce ecosisteme inestimabile s-au pierdut in urma desecarii de catre comunisti a Insulei Mari a Brailei si Baltii Ialomitei. Au supravietuit atunci doar Insula Mica a Brailei plus cele cateva insule mai mici, respectiv zonele umede de la Facaeni (pe Borcea) si Topalu (Alionte, pe Dunarea Veche).

Am cunoscut oameni care povesteau cum pescuiau in zona Vadu Oii monstrii de crapi si somni, in perioada de dupa razboi, pana a inceput desecarea. Ce ne-a mai ramas este sa ne bucuram de faramele astea de paradis care mai exista, si sa incercam, fiecare dupa puteri, sa le redam ceva din maretia de altadata. Cine e "in tema" intelege ce am vrut sa spun aici.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond

Superb film, superbe locuri! Am remarcat doua detalii tehnice: publicat in aprilie 2014, a avut in 2 ani si jumatate, 2288 de vizionari: si noi suntem pe cale de disparitie!

ionpescarul

Citat din: felicimond din Septembrie 17, 2016, 12:26:21 AM
Superb film, superbe locuri! Am remarcat doua detalii tehnice: publicat in aprilie 2014, a avut in 2 ani si jumatate, 2288 de vizionari: si noi suntem pe cale de disparitie!
Oameni buni , Insula Mica a Brailei ,pentru mine a fost inceputul,in tinerete pe la 16 ani am ajuns acolo,apoi vreo 3,4 ani in fiecare vara stateam acolo din iunie pana in octombrie,cred ca am povestit pe blog,cand vad ca se scrie despre ea ,am stari amestecate,a fost frumos, dar au fost cei mai importanti ani irositi pe balta,uni sunt mai nebuni ,asa sunt oameni.

teo pes

Noutati :
In zona Gropeni Stancuta Harsova , braconaj pe fata , mascate in tabere de pescari ce dau toane autorizate!! ;D , se taie padurea in prostie , ferme adhoc de animale, se pastoreste si coseste la greu ,pescarii sunt alungati sub motivatia ca nu au voie sa campeze  ;D , si eu braconeaza cu carabinele .
Primarii au concesionat malurile si nu dau accesul la malul Dunarii ! , BANDITISM PE FATA SI INTIMIDARE , se BRACONEAZA STURION la greu ,trafic de frontiera cu nave straine !!!!! ;D
Curentul ca metoda de braconaj este o mangaiere pt autoritati !!
Cred ca daca suna cineva la 112 dispare pana sa inchida telefonul !!! ;D
Viata i grea !!  Dar trece !!

GionyGl




teo pes

Visuri taica !! visuri !! mergeti cel putin 5-10 barbati si stati noaptea de paza sa nu va dea foc la barci si masini!!! >:(
Viata i grea !!  Dar trece !!

AlecNaneti

Am citit astazi tot topicul pe nerasuflate. Nu stiu cum de mi-a scapat. Pentru Mica Balta a Brailei merita sa-ti faci, cumperi, sa inchiriezi, sa te apuci de caiac.

Filmarea dintr-o tura de anul trecut in Mica Insula a Brailei, in amonte de Gropeni.

https://vimeo.com/196202379


AlecNaneti

Poza si track gps cu tura de la Gropeni. Cota 440 cm la Braila.

bogdanminitehnicus

Citat din: teo pes din Martie 10, 2017, 08:02:26 PM
Visuri taica !! visuri !! mergeti cel putin 5-10 barbati si stati noaptea de paza sa nu va dea foc la barci si masini!!! >:(
chiar asa dusmanie pe acolo?
Vreau sa fac o incursiune pe bratul macin, o fi la fel?