insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

black

Mergi linistit pe bratul Măcin.Am  multi ani de când merg prin zona și e liniște și oamenii sunt ok.asta nu înseamnă că e mai mult peste .aici de sărbători și nu numai se mai arunca dinamita în apa ptr recoltat peste.

teo pes

 8) si amperii in barci de camuflaj! ;D
!
Viata i grea !!  Dar trece !!

GionyGl

Legat de amperi, braconaj si chiar haiducie din ce ne explica domnul Teo, am putea discuta fara intrerupere, nu lipseste decat sa fii optimist, cu ghilimelele de rigoare! Probabil ca Insula Mica este o gaura neagra in imaculata Romanie si pe aici persista legea lui Pintea ! Lasand la o parte dramatismul de care da dovada domnul Teo, am postat imaginile respective pentru cadrul natural deosebit, cadru care poate incita atentia unui impatimit de peisaje mirifice, aglomerari de fauna ornitologica si linistea totala care se regaseste pe baltile interioare! Legat de pescuit va asigur ca nu este nici mai bine , nici mai rau decat in alte locatii intalnite dea lungul Dunarii! Poti sa privesti partea goala a paharului sau poti sa faci alta alegere in viata!

teo pes

Eu as fi bucuros sa se umple balta de turisti si mai ales de pescari sportivi, cu cat mai multi cu atat mai bine in defavoarea nelegiuirii ! Doar ca trebuie mai mare atentie sa nu se intre in zona lor si nici sa nu va ganditi sa intrati in conflict , intre Harsova si Braila nu exista autoritati iar cand apar intimideaza si sicaneaza barci inscrise si pescarii amatori ........ simplu !!
Viata i grea !!  Dar trece !!

GionyGl

De felul meu sunt putin mai optimist, fara a fi nerealist! In viata am invatat ca exista si politica pasilor mici, dar siguri!Cand doriti sa faceti o vizita , fie ca turist, fie ca pescar sportiv, lasati va rog un mesaj si va asigur ca nu vor fi probleme cat timp sunteti in balta, vorbesc strict de zona Parcului Natural Balta Mica a Brailei!

ionitzady

Eu as vrea o tura in zona .... mergi  Giony ???

bradutzu

mai iei si pe mine?
Parca m-as baga si eu la o astfel de tura!
Sa auzim numai de bine!

AlecNaneti

Tocmai ce-am fost. Mi-am vazut dorinta cu ochii. A treia incercare a fost cu noroc. Dupa doua incercari nereusite anul trecut, s-a intamplat minunea si am ajuns la Cabana Egreta.

La prima incercare a crapat telefonul cu aplicatia de GPS, in plus nu alesesem ruta potrivita cu nivelul apei de la momentul respectiv.

A doua incercare a fost la inceputul lunii iunie, canalul care ducea catre Egreta era plin de cucuta inalta de 1-1,5 metri si foarte deasa.

Ieri ne apropiasem la vreo jumatate de kilometru de Egreta, se facuse tarziu, aproape ora doua si nu mai gaseam un canal ce trebuia sa duca la cabana. Ma gandeam: nu, nu se poate, iar sa nu ajung. Am incercat o alta varianta si in final a mers.

   

AlecNaneti


AlecNaneti

Atasez si trackul real. Primul era cel planuit.

ionpescarul

Alec Naneti@ eu am vrut sa ajung din nou in Insula Mica a Brailei vreo 30 de ani ,vreo 15 doar cu gandul ,vreo 10 cu intentie si 5 cu ambitie ,in ultimi 5 am reusit sa ajung. Parca am mai scris undeva ,dupa 30 de ani nu am reusit sa recunosc relieful deloc,acolo unde era camp ,acum era padure mare,canale adanci de 1,8 m ,acum erau colmatate si daca ar fi avut apa ,nu era mai adanca de 60 cm.Totul schimbat. Va pot da un sfat ,intrati in insula cand e inundata ,veti putea merge oriunde vreti cu caiacul ,intr-o primavara( prin aprilie ,mai )asa am facut ,am tras camera de tractor dupa mine vreo 4 km ,prin apa pana la brau ,bine ,cu caiacele voastre e altceva ,ar fi o frumoasa plimbare.

AlecNaneti

@IonPescarul
Unde ati copilarit? Care zona din Balta Mica va era familiara?
Am identificat 3 zone in care se pot face ture de caiac:
- interiorul Insulei Fundu Mare - intrare prin Gura Hogioaei si iesire prin Gura Paioasei
- Ostrovul Popa partea de nord cu intrare la vreo 2 km mai la sud de Gropeni si iesire dupa vreo 15 km de mers spre sud pe Bratul Valciu
- Ostrovul Popa in dreptul localitatii Stancuta - aici sunt mai multe canale si lacuri cu o intrare in dreptul localitatii Stancuta si inca doua pe Bratul Valciu, una in dreptul localitatii Marasu si inca una la vreo 10 km mai la sud.

ionpescarul

#132
Alec Naneti@
Cunosteam zona de nord a insulei ,din capatul de sus catre pod ,  pana la ghiolul Dobrile si canalul Lupoiu,in tot arealul asta ,sus la nord  este  intrarea canalului Manasoaia, langa el  ,japsa Cacata ,apoi japsa Festile ,in stanga japsa Jigara ,in fata japsa Untea ,langa ea e canalul Baicu care  uneste japsele din nord , putin mai jos e japsa Dobrile , din Dobrile pleaca canalul Lupoiu la vale  ,mai sunt vreo 4.5 japse in zona  ,dar le-am uitat denumirea .am stat pe acolo vreo 4 veri ,stateam din iunie  pana la sfarsitul lui octombrie.Toamna uscam pestele in pomi.Intr.un an am stat la o matusa a lui Nicu Paduraru ,tot in insula mica , , care e si acum padurar ,sta la Stramba (era chioara baba) mosul ei fusese pe front,istorie.In coltul ala al insulei fusesera cateva case ,,la timpul cand eu mergeam acolo ,nu mai erau decat 2 ,Nicu Paduraru statea la Canton  In ani ceilanti pentru ca eram mai multi nu am mai putut sta la ei ,aveam tabara intr-o liziera de  padure langa Dobrile,dormeam in bordeie sapate in pamant.Toamna secau ghiourile ,pestele care ramanea la urma il mancau pasarile si porci.Asa e si acuma.Cand e cota mare rau ,toata insula e inundata , in primavara cand am intrat cu camerele de tractor ,atunci cand insula era inundata , baba asta chioara si mosul ,dormeau in pod cu gainile ,jos in casa era apa ,cu toate ca ,casa era construita pe o ridicatura de pamant de aproape 1m.Daca intri in insula intr-o perioada cu innundatie asa mare ,nu mai conteaza pe unde mergi ,ca e apa peste tot ,nici nu o sa ai unde sa dormi noaptea ,decat sa treci dunarea seara catre digul mare din insula mare ,sau la digul de pe partea navigabila.Ani trecuti  Nicu Paduraru a revendicat niste teren in insula ,ei erau toti neamuri acolo ,dar toti murisera ,el era singurul mostenitor ,aproape jumatate din insula era mostenire ,dar omul a zis ca nu vrea decat 10 hectare pentru animalele lui ,restul le-a lasat rezervatiei,pentru amatori ,nu vrea sa vanda nimic ,a spus ca ,cat va trai el ,nu vrea sa vada vile acolo in salbaticie .Mi-a placut mult atitudinea   lui pentru conservarea salbaticiei.
Aici eu cu Nicu

teo pes

Da unde I domn Ion poza facuta ca nu recunosc locu  :'(,si zici ca nu apar ..ete deja primaru din stancuta si a tras pensiune pe mal la Spiru  ;D,zona protejata!!
Viata i grea !!  Dar trece !!

ionpescarul

Poza este facuta exact unde este sageata pe dextop ,omul a spus ca nu vinde din terenul lui ,mafioti pot sa faca vile si in mijlocul insulei ,asta e alta treaba.