insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

@danielsg74
daca te referi la locatiile mai sus mentionate ( poala alba , veriga si corotisca) sunt in ochii nostri , ai brailenilor.
Daca ti barca in Baza Nautica  , se intra cu barca in padure direct visa-vis ( doar cand cota o permite ) pana la dig si cobori pe langa dig in aval spre Ghecet . Apoi ajungi intr-un mic paradis , se poate intra si pe canalul Corotisca (in dreptul vadului Traian) dar am inteles ca sunt doborati copaci la intrare si nu se poate intra. 
Poate creste Dunarea sa inunde malurile si sa ne plimbam prin micul nostru paradis.
Oricum pt amatori la cota asta canalul Corotisca a alimentat baltile cu apa si se poate vizita perpedes cred. Dar mie i-mi place sa cutreer locul cu barca la rame si sa i-am masa ori in barca ori pe vre-o insulita.


ionpescarul

Am copilarit in Insula Mica a Brailei acum vreo 34 de ani ,am locuit citeva veri la a lui nea Preoteasa ,parinti padurarului ,canalele si iezerele nu sau schimbat ,cand inunda ? ramane peste mult,vezi anul 2010 sau anul in curs ,avem si noi planificata o iesire anul asta  acolo,vom incerca sa intram pe Manasoaia ,la prima curba la stanga ,pe dreapta este o rampa (ne duce cu bacul de la Giurgeni pana in rampa aia ) ,acolo urcam masinile pe mal si  pescuim pe Cacata,Festile ,Canalul lui Baicu si Unte din barci pneumatice  , mai departe  catre Dobrile ,Jigara, Canalul Lupoiu e rezervatie , am inteles ca nu e voie sa pescuiesti acolo.Anul asta a bagat peste mult in toate japsele , Insula Mica e mai izolata ,va fi peste destul ,baieti care se ocupa cu vanzarea de peste ,vor avea peste la greu, in japsele din apropierea podului ,nu are rost sa mearga la mama dracu in insula. Pentru cei cu barcile ,trebuie sa intrati pe la Chirchinetu ,daca reusiti sa intrati si nu e interzis ? puteti traversa toata insula pe apa  si ajungeti pana la iezerul Festile care e ultimul.   

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

Vali ? pozele 2,3 si 4  sunt facute langa insula mica ? , unde mai exact?

byteworks

Stiucile alea traiesc si in ziua de azi?

bradutzu

Sa auzim numai de bine!

Pupezica

Are cineva o harta sau o schita cu Insula Mica a Brailei ??? N-am fost niciodata si m-ar interesa. Ca si aspect /  dificultati / obstacole / alura... seamana cu Delta ??? Are canale, lacuri ??? Si pe unde se poate intra din Dunare, cu barca...

Multumesc anticipat !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

mustatza

cu google eart gasesti toate punctele in insula mica sau mare a brailei.lasi barca la apa la cantonul de la giurgeni si o iei in aval pana la primul canal la dreapta (turcoaia) canal care te scoate la braila trecand prin sau pe langa localitatile:plopi,cistia,garliciu,agaua,salcia,daieni,piatra,frecatei,titcov,peceneaga,turcoaia,carcaliu,macin ,smardan,braila.de la giurgeni pana la braila coborand pe traseu de mai sus sunt cca 100km si peco gasesti doar la macin sau braila.de la braila o iei in amonte pe ruta :braila,varsatura,chiscani,gropeni.la gropeni o iei pe canalul din stanga catre tacau,bandoiu,marasu,magureni,giurgeni. un tur al insulei mari a brailei de cca 160km de o frumusete de nedescris.acelasi traseu i-l poti face plecand din braila sau galati. pt insula mica a brailei, de la giurgeni cobori pe ruta magureni,marasu,bandoiu,tacau,gropeni. la gropeni refaceti plinul cu bere  :) si o luati in amonte catre stancuta,gura ialomitei giurgeneni. pe ruta aceasta ai si 2 canale manusoaia si cremenea. este un tur al insulei mici a brailei de cca 90km la fel de frumos ca primul. turul insulei mici a brailei l-am facut coborand de la giurgeni pana la gropeni la rame ,in 3 zile si urcand cu motorul spre giurgeni in 3 zile,combinand plimbatul cu pescuitul.

Vali

Cer scuze ca voi fi foarte laconic, dar sunt terminat de oboseala, abia am ajuns acasa din inca o tura in Insula Mica, azi in zona Cracanel - Cremenea. Am batut la picior cativa kilometri patrati din zona lacului Gasca, din linkul urmator: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.853739&lon=27.878666&z=14&m=b

N-am facut poze acolo (in interiorul insulei), am pus mai jos doar cateva poze de pe traseul de pe apa. Dar colegul GionyGl a facut cateva sute de poze in fiecare zi, si urmeaza sa punem poze de poveste la sfarsitul saptamanii, cand ne vom termina activitatea de cercetare a mediului la care lucram acolo.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mustatza

Vali a punctat foarte bine- toate lacurile din insula mica sunt accesibile numai la pas.

Pupezica

@ Mustatza & Vali

Multumesc mult de informatii. Inca nu sunt lamurit, deoarece nu cunosc zona de loc, dar "studiez" pe harta, ma familiarizez si revin cu intrebari. Pare o zona fff interesanta. Nu-mi dau seama daca este mai salbatica sau mai "batuta" decat Delta...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

mustatza

Citat din: Pupezica din Noiembrie 05, 2013, 07:36:40 AM
@ Mustatza & Vali

Multumesc mult de informatii. Inca nu sunt lamurit, deoarece nu cunosc zona de loc, dar "studiez" pe harta, ma familiarizez si revin cu intrebari. Pare o zona fff interesanta. Nu-mi dau seama daca este mai salbatica sau mai "batuta" decat Delta...
[/b]

zona nu este atat de salbatica cum gasesti in DD pe canale mici dar este mai frumoasa decat bratele din DD si nu prea tine stuf.de batut.................este batuta foarte des de braconierii electricieni.

GionyGl

Cateva imagini online, la botu calului, mai jos de Marasu, pe bratul Valciu.

Vali

Tocmai ne-am intors din Paradis :). Am petrecut o saptamana in Insula Mica, am vazut salbaticia la ea acasa, si urmeaza in curand toata povestea. Oricum, mai avem de facut cateva ture, cand se va opri ploaia. Cam atat pentru seara asta, dar vom povesti pe larg.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mustatza

" Oricum, mai avem de facut cateva ture, cand se va opri ploaia. Cam atat pentru seara asta, dar vom povesti pe larg.

a trecut decembrie,ianuarie.................... :)