Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

data viitoare nu mai scapa
garantat!
Vineri seara la apa din nou dupa monstru!
Sa auzim numai de bine!

Ciby

Citat din: bradutzu din Iunie 27, 2013, 03:42:18 PM
data viitoare nu mai scapa
garantat!
Vineri seara la apa din nou dupa monstru!
Lasa-l Cristi, nu mai fi suparat, sigur s-a rugat pentru sanatatea ta! Asa pomana nu mai prinde el!
Si apropos de scapat, la voi nu s-a auzit de cota datorata Dunarii? Cati ai mai scapat pe anul asta?

bradutzu

asta e primul scapat sincer sa fiu! - pe anul asta
Bineinteles ca fiecare pescar de Dunare stie care este cota de plata : fire, bete, carlige, pesti si alte lucruri date la apa! Abia dupa ce iti platesti cota parte vin si satisfactiile dar DUNAREA NU RAMANE NICIODATA DATOARE
e abia inceput de sezon si vor fi multe de povestit pana la iarna.......
Sa auzim numai de bine!

byteworks

Oh Doamne, fericiti cei saraci cu duhul ... adica nu-s atinsi de boala pescuitului  ;D

Ciby

Citat din: bradutzu din Iunie 27, 2013, 04:28:04 PM
asta e primul scapat sincer sa fiu! - pe anul asta
Bineinteles ca fiecare pescar de Dunare stie care este cota de plata : fire, bete, carlige, pesti si alte lucruri date la apa! Abia dupa ce iti platesti cota parte vin si satisfactiile dar DUNAREA NU RAMANE NICIODATA DATOARE
e abia inceput de sezon si vor fi multe de povestit pana la iarna.......
Pana la urma pestele scapat naste mai multe si mai frumoase povesti decat cel din juvelnic. "Mama, ce dihanie era!.... avea pe putin 6 kile!..." Da' de unde, era cu coada-nfipta-n nisip!
Eu si mare parte din prietenii mei nu suntem pescari adevarati. Ne place delta, ne place sa pescuim si sa prindem peste, dar pentru un bors. Pentru noi orice peste sarit de 4-5 kg este un invingator. Ba rupe firul, ba indreapta carligul, ba intra in ragalii si tot asa. Conteaza iesirea in natura, bautele pe malul apei, borsul facut acolo, pentru care nu exista un omolog casnic, distractia, bascalia facuta la vreun peste scapat, si cate nu mai sunt.
Eu nu-ti urez decat distractie maxima la pescuit cu barca pe care abia ai pus-o pe apa!
La prins peste nu fac urari de nici-un fel!

Citat din: byteworks din Iunie 27, 2013, 09:19:05 PM
Oh Doamne, fericiti cei saraci cu duhul ... adica nu-s atinsi de boala pescuitului  ;D
Nu stiu ce au de pierdut!
Dar chiar si asa eu v-as primi cu draga inima langa noi pe malul baltii la un bors si la o distractie!

byteworks

Mare placere mi-ar face, daca ne-am putea intersecta temporal si spatial   :o

bradutzu

si eu subscriu la partea cu intersectatul!
haideti sa stabilim un weekend in delta si sa ne intalnim cu totii la un pescuit/bors/spritz/etc
ce ziceti?
Vineri dupa amiaza ne intalnim la Tulcea/mahmudia/Muriggiol depinzand de destinatia finala, dam barcile la apa si le scoatem duminica dupa amiaza!
cazare: cort
activitati: pescuit, pescuit, pescuit si altele!
Ce ziceti?
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

intalnirea nu trebuie sa fie neaparat in delta, poate fi si in alte zone ale Dunarii cu toate ca inima mea este in mare parte in delta!
Sa auzim numai de bine!
Sa auzim numai de bine!

Ciby

In urma unei programari la sfarsitul lui iulie in Thasos, (apropos Biteworks, iar merg pe cararile batute de tine), am tot programul turistic pe anul acesta dat peste cap, atat din punctul de vedere al concediului de la munca, cat si din punct de vedere material. Asa ca pana dupa 10 august nu mai pot face nicio promisiune. Dar si atunci ramane un mare semn de intrebare, mai am promisiuni facute unor cunostinte de a merge cu cortul cateva zile prin zona Comandau - Penteleu - Siriu.
Am o vaga presimtire ca anul acesta voi mai vede Delta undeva in toamna.

bradutzu

asta este!
si eu imi duc familia la mare o saptamana de pe 22 iulie dupa care plecam si la munte o ssaptamana sa ne racorim dupa mare asa ca si eu abia in August in Delta si sper sa prind un weekend in delta pana in concediul cu familia dar nu cred!
Sa auzim numai de bine!

byteworks

Citat din: Ciby din Iunie 28, 2013, 11:12:28 AM
In urma unei programari la sfarsitul lui iulie in Thasos, (apropos Biteworks, iar merg pe cararile batute de tine)

Si ma faci invidios, caci eu nu pup Grecia anul acesta ... dar din 5 iulie sant in Delta, la Sfantu si apoi Sulina!

Ciby

Nu stiu la cine este invidia mai mare, as da Grecia pe Delta oricand, cu ochii inchisi. Dar mai avem si obligatii, nu doar drepturi.
Distractie placuta pe unde vei merge!

bradutzu

de acord cu Ciby
singurele concedii care conteaza ptr mine sunt cele din delta dar mai avem si familii asa ca.........
as renunta oricand la un hotel de 5 stele unde vreti voi(mare sau munte) pe un cort in delta!
vreau in deltaaaaaaaaa.........dar ma mai linistecs maine dimineata cu o iesire la Dunare!
Sa auzim numai de bine!

byteworks

Pai pentru noi Grecia inseamna tot camping, cort sau caravane, sub maslini si inconjurati de tufe de rozmarin, la buza plajei, n-as folosi hotelurile decat poate in ultima instanta, in tranzit.

Ca sa fiu in subiect, stand pe plaja la Pefkari/Thassos vedeam in fiecare zi, la aceeasi ora, trecand o barca pescareasca viu colorata in albastru, galben si verde, cu pescarul stand la pupa sub umbrela si izbind o caracatita intr-un ritm monoton. Noi ne uitam invidiosi desigur, caci n-am prins niciuna, totusi daca era poate aceeasi caracatita in fiecare zi, sau doar o carpa  ::)  Am reusit totusi sa arbaletez un pestisor de ... 10 cm  :-\
Si intr-o seara am vizionat de pe terasa tavernei, tot pe buza marii, tot la Pefkari, un pescuit de noapte cu vreo 30 - 40 de ambarcatiuni, s-au grupat in larg in formatie de cerc larg, cu lumini puternice aprinse, probabil ca aveau o plasa imensa lasata pe fund si careia i-au inchis gura prin strangerea cercului. A durat cateva ore, noroc ca retzina era rece si si cheful de plecat la culcare egal cu zero.

Concediu placut tuturor!

ionitzady

nea' modi da povestea cu matizu unde-i , sa termin si io povestea ca mi-a ramas gandu... la radio , ajentu Dobre si imbarligaciosii ...... , ???????