Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

#210
Salut Modi,ăştia în Alaska pescuiesc la stiuca şi cu nişte muşte artificiale cam ciudate dar îşi fac treabă foarte bine....
Poate facem o stiucareala la toamna,ar fi foarte tare
Born to fish,forced to work!!!

cosmin91

La stiucareala ma bag si eu !!!! Am un chef teribil ce abia abia il mai potolesc cu cate o partida de clean mergand usor prin rau cu lacuste si muste artificiale....

Intersect

Pai ar trebui sa ne organizam,eu as fi disponibil in noiembrie sper ca vremea sa tina cu noi.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#213
Citat din: modi din August 11, 2013, 01:49:57 AM
Citat din: modi din August 11, 2013, 01:40:45 AM
Va dati seama , imi vine sa-l bat in cuie pe pereti !  :o

Bai , iertati-mi off topicul dar pur si simplu nu ma pot abtine sa nu va spun bancul mileniului !

.........................................................................

Se duce ratza la farmacie .....

- Buna ziua !
- Buna ziua !
- Aveti paine ?
- Nu ...
- Aveti paine ?
- Nu ...
- Aveti paine ?
- Nu , nu avem paine ...
- Aveti paine ?
- Nu !!! Nu avem paine ! Aici e farmacie !
- Aveti paine ?
- NUUUUU !!! NU AVEEEEM PAINEEEEE !
- Aveti paine ?
- ....... Ratza , daca o singura data ma mai intrebi daca am paine te bat in cuie pe pereti !!!
- .... Aveti cuie ?
- Nu , nici cuie n-avem !
- Aveti paine ?


........................................................

p.s. Eu pur si simplu o iubesc pe ratza aia !  ;D ;D ;D ;D ;D

Acelasi banc  pe cantec :), plus o continuare. Stiu povestea pe dinafara Trebuie sa povestesc despre ratusca "cea nesuferita" aproape in fiecare seara :). Cu amanunte.

The Duck Song

Mihaif99

#214
Citat din: Intersect din August 11, 2013, 12:04:51 AM
Salutare,
Mihai ai folosit cumva CAGI SONIC ATRACTOR am tot cautat sa imi iau cateva dar nu am gasit nimic.Sti cumva cum se comporta.....
http://www.cagioutdoorproducts.com/
Plus am gasit in sfarsit un magazin care comercializeaza haine care tin insectele la distanta in Romania sunt raritati.Chiar inainte sa plec am vazut o stire in care o donsoara afirma ca un egiptean a descoperit tesatura care tine insectele la distanta... :o Chiar suntem cu 50 de ani in urma :)
http://www.exofficio.com/products/mens/bugsaway

Uite ca a venit si celalalt Mihai (adica eu) sa isi spuna parearea...
Momeli noi apar tot timpul. Pe aici merge o vorba, ca momelile din magazine sunt facute mai mult sa prinda pescarul decat pestii.
Sigur, mereu vine cineva sa spuna ca a descoperit o momeala revolutionara, ca sar pestii in barca dupa ea, samd. Pe apa e alta poveste.
Nu zic ca momeala de mai sus nu ar prinde in anumite conditii. Poate ar si merita incercat, cumparata cea cu rosu si alb, si vazut cand si cum merge.
De fapt asta e esenta stiucaritului, ceea ce merge azi si maine, se poate sa nu mai mearga peste o luna. De fapt conditiile se pot schimba in cateva ore. Una e sa pesuiesti intr-un lac de 2 m adancime pln cu siuca, si alta e sa pescuiesti intr-o zona fluviala, in care habitatele stiucii sunt foarte variate.

Uite, odata pescuiam in zona 1000 Insule pe fluviul St Laurent. Am strecurat apa degeaba cateva ore in locuri care pareau habitatul ideal al stiucii (ma raportam la lacuri). Surpriza am prins doua exemplare, mari, in fata unui camping, in apa adanca de 10-15 m, intre ape cam la 5 metri adancime! Probabil pe termoclina Am vazut stiuca pe sonar, am aruncat un yozuri rozaliu cu scufundare ultra rapida in spatele barcii cat am putut si am scos animale peste 4 kg. In doua zile diferite, la aceeasi ora 5PM, in acelasi loc.
Pentru ca era discutabil daca eram in apele americane sau in cele canadiene, nu am mai zabovit sa vad cum mai merge :) la treceri successive.

Uneori ataca lingurite grele trase prin apa cu viteza. In alte zile, numai lingurite ultra usoare, trase cat se poate de incet si apoi lasate sa cada. Primavara spinnerbaiturile albe fac prapad, Toamna nici nu se uita la ele. Uneori doar urmaresc momelile pina langa barca si daca tragi momeala facand un 8 cu varful unditei pe langa barca, atunci o inhata, de-ti sare inima din piept. Uneori se bat pe voblere de silicon care nu fac nici un zgomot. Alteori trebuie sa faci o montura cu un peste mort, etc.

Ce vreau sa spun, din experienta mea limitata, e ca stiuca e un peste la care... chiar mai mult decat in cazul altor pesti nu poti spune ca merge un tip de momeala tot timpul. Traiesc in habitate cat se poate de variate, si au instincte bune.  Pescarul de stiuca trebuie sa gandeasca un pic mai mult decat alti pescari. Am mult respect pentru ghizii locali, care fac ce fac si te ajuta sa prinzi.

========================================
Acum despre tricourile ExOfficio. Imi place, sau mai bine zis im placea destul de mult firma asta. Acum vreo 10 ani aveeam destul de multe haine de la ei. In fine....

Un lucru ma intriga insa la hainele anti-tantari. Spune clar ca sunt date cu Permethrin, un pesticid: http://en.wikipedia.org/wiki/Permethrin

Daca Permethrin rezista la 70 de cicluri de spalare, nu sta oare si pe pielea mea? Cat e de toxic este?, etc etc.  Mai bine "deet" prin locurile esentiale. Macar iese la spalat.

Pe aici tantarii, deerflies, tauni, musca neagra, si cate si mai cate aratari se intrec sa te intepe/muste/ciupeasca si sa se infrupte din tine.
In situatii cand tantarii sunt insuportabili, pun o bluza din tesatura foarte deasa, prin care nu pot sa te intepe, eventual cu plasa in fata ca sa nu transpire prea tare, palarie cu plasa mai rara (nu tampenie d-aia "no see um"), pantaloni lungi  si pe dosul palmei doar, niste deet.
Mai folosesc chestii natural citronella, tea tree oil. etc
Am postat odata o reteta pe barcaholic. Cam asa ceva:
http://chemistry.about.com/od/healthbeautyprojects/a/naturalinsectrepellent.htm
Cu mustele e mai simplu, daca esti complet acoperit, cu orice fel de tesatura subtire nu ai probleme.


Uite aici bug shirt. Asta folosesc, sau ceva similar
Camping Gear Review_ The Original Bug Shirt

Mihaif99

Citat din: Intersect din August 11, 2013, 08:33:19 PM
Salut Modi,ăştia în Alaska pescuiesc la stiuca şi cu nişte muşte artificiale cam ciudate dar îşi fac treabă foarte bine....
Poate facem o stiucareala la toamna,ar fi foarte tare

Am si eu o musca "soarece" :). Cred ca prin iunie ar merge si musca "boboc de rata", sau o alta musca undeva intre marimea unei mingi de ping pong si una de tenis. Fara nici urma de misto :).

modi

Citat din: Mihaif99 din August 14, 2013, 04:57:02 PM

Acelasi banc  pe cantec :), plus o continuare. Stiu povestea pe dinafara

Mihai , ..... MERSI DIN SUFLET , FRATE ! Am ras cu lacrimi ! Big "+" !

......"'Til the very next day !"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Intersect



Am si eu o musca "soarece" :). Cred ca prin iunie ar merge si musca "boboc de rata", sau o alta musca undeva intre marimea unei mingi de ping pong si una de tenis. Fara nici urma de misto :).
[/quote]

Mustele pe care le precizezi le-am vazut si eu dar in lipsa de probe nu am vrut sa le detaliez :)
Folosesc si eu haine anti tantari,dar de ceva timp chiar nu am mai gasit de unde sa imi iau,ar trebui sa detaliam mai mult
chestia cu insecticidul,daca imi amintesc corect sper sa nu gresesc hainele pe care le-am avut erau confectionate dintr-un anumit material...
Sa ajung in Groenlanda si am sa ies la pescuit,tantarime ca acolo nu am vazut nicaieri,parca sunt escadrile ce fel te repereaza ...
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#218
Citat din: Intersect din August 23, 2013, 07:22:05 PM
..........................
chestia cu insecticidul,daca imi amintesc corect sper sa nu gresesc hainele pe care le-am avut erau confectionate dintr-un anumit material...
...........

La ex Officio spune pe site, acolo unde ai dat link-ul  ca sunt date cu Permethrin si ca rezista la 70 de cicluri de spalare :)

Nu cred ca existe haine anti tantari fara chimicale, decat alea care ii opresc fizic sa te muste.  Daca exista vreau si eu :) Ca la mine in gradina si prin padure pe coclauri  din Iunie pine in August...   ca in Groenlanda :)

dactari

nu am citit tot dar ideia este asa DINTR UN OM SANATOS FACI UN PESCAR  DI N PESCAR NICIODATA NU MAI FACI OM SANATOS

modi

#220
Citat din: dactari din August 23, 2013, 11:13:16 PM
nu am citit tot dar ideia este asa DINTR UN OM SANATOS FACI UN PESCAR  DI N PESCAR NICIODATA NU MAI FACI OM SANATOS

Mai frumos o spune celebrul proverb chinezesc :

"Vrei sa saturi pe cineva odata ? .....Da-i un peste .....
Vrei sa-l saturi toata viata ? ..... Da-i o undita . "


.... cam asta e .... IDEEA !  ;)

Intersect



La ex Officio spune pe site, acolo unde ai dat link-ul  ca sunt date cu Permethrin si ca rezista la 70 de cicluri de spalare :)

Nu cred ca existe haine anti tantari fara chimicale, decat alea care ii opresc fizic sa te muste.  Daca exista vreau si eu :) Ca la mine in gradina si prin padure pe coclauri  din Iunie pine in August...   ca in Groenlanda :)
[/quote]

Ma interesez si iti spun...
Born to fish,forced to work!!!

bradutzu

am spart si eu gheata in sfarsit: un crap de 3-4 kg si un somn de 6 kg(cantarit!)
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

#223
si crapul
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

da da , asa da ..... mai lasa sa mai treaca si la braila ceva ...  , in rest bv , bafta multa si sa .. ...  in continuare in betele tale :))