Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

nu ai putut sa nu bagi si putina bafta in ecuatie! :-\
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

si o poza cu un monstru prins la spining in zona scurta la galati de un pescar ce a mai avut astfel de antecedente si in trecut!
bravo lui!
110 kg!
Sa auzim numai de bine!

gvincentiu

E prima oara cand vad asa ceva. Grasimea merge pusa in opaiț la iarnă?
Ganduri bune !

cristi_pescar

Aia-i lanseta cu care l-a scos? Aia-i guma la care pune gura asa peste? Sigur nu era ceva curent prin apa?
Oricum, cred ca a sfarsit in bucatarie, deci - pacat!

Vali

Si articolul din ziarul local despre captura din poza de mai sus:
http://www.viata-libera.ro/sport/45634-galati-viata-libera-cotidian-fost-campion-mondial-la-popice-,,profesor"-la-pescuit-a-scos-monstrul-de-pe-fundul-dunarii
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianix

Salut. Si noi mai modesti pe bratul Chilia.

adrianix

Si pe mijlocul dunarii,zona Bac Galati.

bradutzu

am mai servit si eu unul aseara:crap de aprox 4 kg!  ;D
Sa auzim numai de bine!

modi

Citat din: bradutzu din August 28, 2013, 12:34:09 PM
si o poza cu un monstru prins la spining in zona scurta la galati de un pescar ce a mai avut astfel de antecedente si in trecut!
bravo lui!
110 kg!

Cu tot respectul Bradutz , ala n-are 110 kg sub nicio forma , cum nu-s io cardinal !
Nici "imbuibat" cu pietre de baietii de la Vadu Oii  ! Din ce-mi dezvaluieste poza are maxim 45 - 50 de kile .
La fel , ma indoiesc sincer c-a "lovit" la naluca aia de strap si c-a fost dat la aer cu "nuiaua" aia de lanseta . Asta-i somn curentat sau luat in plasa .
In fine , este doar parerea mea ..........

Cum ar fi insa , ..... frumoasa captura .

Insa urata , josnica si barbara poza cu franghiile alea infipte-n cap . Cum spunea un coleg mai sus , DIN PACATE a sfrasit in tigaie ! Nu s-a intrebat nimeni cati urmasi alevini ar fi lasat splendoarea aia de peste la anul in Dunare . Sau .... ba nu ! ma intreb eu !  :o

In Romania inca se mai pleaca cu peste de pe garla inspre meschina satisfactie de-o au unii cand sunt priviti cu invidie din balcoane de catre gospodinele si strungarii din bloc cand descarca ranjind a prost animale macelarite din portbagaj , nu neaparat din necesitatea strict fizica de-a consuma carnea acestuia .

Am ajuns sa cred ca a devenit ( pentru unii ) scopul in sine al unei fabuloase partide de ...... "pescuit" ( nu-s deloc intamplatoare ghilimelele ) sa fie invidiati de gospodine inculte ce privesc din spatele perdelei de la geamul bucatariei mirositoare a scovergi si-a ardei copt .........

ionpescarul

#234
Pestele seamana cu asta care a avut 103kg ,anul ala a fost depasit de altul de pina in 110kg ,altfel lua carligul de aur, chestia e ca nea Vasile ,care e prieten bun cu noi ,,pana la o limita ,, a spus ca la prins la lanseta ,mult timp am crezut asta , nici acum nu am dovezi ca nu ar fi asa ,dar atunci ,la ani aia , nea Vasile avea chiar si cata 50 de pripoane  cu caras la suprafata intinse pe vreo 2km  si aproape in fiecare dimineata gasea cate o bucata intre 25 si 50,60kg spanzurata de cate o creanga de salcie.El cand venea cu ei la noi ,ii prezenta drept captura la lanseta , era greu sa nu il crezi ,pentru ca era si cel mai bun crapar din toata zona,cei mai mari crapi el ii prindea ,in fata noastra, dar somn nu l-am vazut sa scoata nici-o data la lanseta,dar aproape in fiecare zi avea cate o bucata de 30,40kg in barca, asa ca ,,,, ata dintre realitate si fictiune ,e foarte subtire,,,de regula ,cand dai la stationar si esti ancorat (in cazuri fericite ,doar de o creanga ,fara bolovan la adanc , cand vine o matahala dinasta , nu mai ai timp sa dezlegi barca si el ori rupe firul ?ori lanseta, ii vad de multe ori pe uni ca dau cu fir textil la somn(fir extrem de rezistent, deci un ansamblu complet foarte rezistent , bineinteles ca sunt ageami ,cum eram si eu odata dar ei  nu iau in calcul ca un somn la 50kg  te smulge din barca sau de pe mal daca nu ai frana slaba ,iar chiar daca ai frana slaba se duce pana nu mai ramane fir pe lanseta si atunci se intimpla inevitabilul ,l-ai scapat ,singura sansa e sa apuci sa dezlegi barca cat el inca mai ia fir de pe tambur ,asta in cazul cand  ai avut frana slaba, dar dupa aia , pana al vedea in barca ,iti mai trebuie multe sanse.  )
Totusi au existat si martori cand a scos unul la vreo 70 kg in groapa care e putin mai sus de trecere bac Nufarul (dar acolo era barca trasa la mal si decat a sarit in ea si a plecat la plimbare .Cu captura asta am pus mai multe clipuri pe youtube ,la un clip se vede clar cum nea Petrica ,care e un tip aproape de 2m ,in jur de 100kg ,cand sa culcat langa  somn era vizibil mai mic decat animalul.

de ex.aici e unul la 30kg
https://www.youtube.com/watch?v=fLYYOOuxvy8

aici e clipul unde se poate vedea diferenta
https://www.youtube.com/watch?v=va7s1M2qAZk


iar asta e primul clip din povestea asta
https://www.youtube.com/watch?v=9nu54pMz55s&list=TLsCTbuvEk57F7iSvPc41fUYShzfxHDvnV

La clonc ,sansele sunt mult mai mari ,din start nu esti ancorat si esti la distanta de mal,deci cracile nu te incurca.

Fritz

  Hai sa va arat eu captura !!! La mare !!!
Treaba de 2 persoane plecati la 5.30 ...de dimineata.
Ne-am intors pe la 9 cu aproape 2.5... kg de peste...guvid si stavrid ...prins la rama neagra si la taparina turceasca .  Imbucurator faptul ca a aparut din nou stavridul...N-am mai prins de vreo 3 ani.
Nici n-aveti idee cata bere a intrat pe langa pestii aia !!!

bradutzu

am fost Sambata la Scurta si am ramas pana Duminica si rezultatul a fost: 0 trasaturi
Dunarea este braga din cauza Siretului care iar este un dezastru!
Sa auzim numai de bine!
Sa auzim numai de bine!

ionitzady


bradutzu

cum se bucura unii de suferinta altora..........
si uite asa mai uitam sa calcam frana cand vedem pe unu altu pe strada.... ;D
Sa auzim numai de bine!

ionitzady

.........
asta seara , cand trebuia sa petrec noaptea pe balta, am vanit acasa cu coada intre picioare la figurat .  Am trecut milimetric pe langa momentul in care sa vin acasa cu un somn adevarat  ( 1-0 )  pt somn care a rupt forfacu langa barca .  Asa ca nu am mai rezistat am strans tot si am plecat acasa .