Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: ionitzady din Octombrie 07, 2013, 08:26:26 PM
nea' modi , cum am asteptat o vara sa aflam ca radio s-a imprietenit cu dobre , acu tre sa treaca iarna sa aflu  cu furtuna ??????   ai mila de un biet suflet si pune si restu

Adi , mersi pentru aprecieri ( pe care le deduc din interventiile tale . Si nu doar ! Se pare ca multi asteapta urmarile povestilor mele ) . Insa , crede-ma , mi-am impus sa fiu extrem de drastic in ceea ce priveste intamplarile pe care vi le aduc . Sub nicio forma n-as continua cu ceva fad si lipsit de esenta . Acea esenta umoristica ce face , cred , deliciul lecturarii .
Evident , pot insirui "a prost" cele petrecute la Facaieni . Cum ca a venit urgia , vantu' , ne-a umflat corturile , ne-a bulversat tabara , cum Radio sfida tembel ceea ce toti vedeam siderati pentru prima oara-n viata , .... etc . Insa n-ar fi decat o cronica - repet - fada a unei intamplari ce-a avut farmecul ei ACOLO ! Ca sa o "transport" AICI cu acelasi farmec , sau poate cu ceva mai mult de atat ..... am nevoie de ..... " acel ceva" . Acel ceva pe care nu-l am mereu ..

In viata m-am inconjurat de oameni caracterizati de simtul umorului . L-au etalat si-n cele mai crunte si imposibile situatii . Ca pe un elogiu adus acestora , cand relatez ( scriu ) despre intamplarile petrecute cu acestia ...... nu ajunge doar evocarea in sine a faptelor . Este nevoie de "mulgerea" poantelor din dialoguri si din acele intamplari . Ori ..... nu mereu am inspiratia necesara sa le evoc si sa le ilustrez la valoarea pe care tu - si ceilalti- o apreciati in povestile mele  .

Le am si eu pe-ale mele . Uneori greutati , alteori probleme , iar de multe ori am efectiv creierul "gol" . Ma apuc uneori sa le termin in Word , scriu ore intregi , ..... si dilesc totul ! Previzualizez forma finala si este total lipsita de poanta , de cantitate , de ceea ce ar trebui sa justifice intamplarea in sine .

........................................................

Concret : iertati-mi intarzierea cateodata . Nu-i rea vointa sau "fun" scenariu actoricesc . Ci pur si simplu nu mi se leaga cuvintele pe tastatura . Repet si insist , a mi se lega cu tot cu poantele si farmecul ce incerc sa le imprim povestilor respective .......

........................................................

Tuturor : va multumesc din suflet pentru aprecieri !  ;)

ionitzady

aha , atunci ai tot timpul din lume , numai sa citim la acelasi nivel.

modi

Citat din: ionitzady din Octombrie 07, 2013, 10:04:37 PM
aha , atunci ai tot timpul din lume , numai sa citim la acelasi nivel.

Mersi pt . intelegere , om bun !

Promit sa tin "steagul sus" ! Cum spuneam , raman extrem de drastic cu mine , cu maniera in care evoc "tampiditiotismele'' petrecute langa amicii mei !  ;) ;) ;)

Florio

Citat din: modi din Octombrie 07, 2013, 09:41:46 PM
Insa , crede-ma , mi-am impus sa fiu extrem de drastic in ceea ce priveste intamplarile pe care vi le aduc . Sub nicio forma n-as continua cu ceva fad si lipsit de esenta . Acea esenta umoristica ce face , cred , deliciul lecturarii . .....................
..........n-ar fi decat o cronica - repet - fada a unei intamplari ce-a avut farmecul ei ACOLO ! Ca sa o "transport" AICI cu acelasi farmec , sau poate cu ceva mai mult de atat ..... am nevoie de ..... " acel ceva" . Acel ceva pe care nu-l am mereu ..



Am inteles lucrurile astea nespuse, demult.  De aia am mers in varful picioarelor si am asteptat sa "le vina randul" :) .
Fiindca atunci cand le vine, se aseaza frumos intr-o povestire cu toata savoarea ei.

A venit toamna, ia cu vin fiert, cu tuica coapta, rupe o pastrama in dinti si aduna prietenii pe aproape. Ca inspiratia vine, si la tine vine debordant :) .

P.S.
   Subsemnatul e la a treia zi de chef nebun si acum dupa ce am condus amicii la taxi, vad ca toamna imi prieste, ficatul  rezista, beciul isi creste rezerva strategica . Hai sa traim :) !

Ciby

Citat din: modi din Octombrie 07, 2013, 09:41:46 PM
...
Evident , pot insirui "a prost" cele petrecute la Facaieni . Cum ca a venit urgia , vantu' , ne-a umflat corturile , ne-a bulversat tabara , cum Radio sfida tembel ceea ce toti vedeam siderati pentru prima oara-n viata , .... etc . Insa n-ar fi decat o cronica - repet - fada a unei intamplari ce-a avut farmecul ei ACOLO ! Ca sa o "transport" AICI cu acelasi farmec , sau poate cu ceva mai mult de atat ..... am nevoie de ..... " acel ceva" . Acel ceva pe care nu-l am mereu ..
...

Asa spune Dom'le! Saptamana viitoare, dupa ce ma intorc din Delta, o sa-ti trimit un flacon cu "acel ceva"!
De care sa fie, de corcoduse, para sau tescovina?
Si sa stii ca mai aman urarile cu sfoara de la juvelnic!

modi

Citat din: Ciby din Octombrie 08, 2013, 07:47:12 AM
........ un flacon cu "acel ceva"!
De care sa fie, de corcoduse, para sau tescovina?


Ciby , tata , ...... cu un flaconel de "acel ceva" de para ....... scriu ca iepurasu' Duracell ! Sa mor io !  ;)

Hai , fir intins , vreme frumoasa , distractie over limit ! Te-asteptam cu snoave !

Ciby

Multumesc!
Dar sa-ti spun un secret, sper sa ramana intre noi: eu in delta am luat de corcodusa, din prima serie facut a prin iulie. Am vreo doi la bunica-mea in curte, de zici ca-s caisi la gust. A iesit "parfum".
Maine cand ajung acolo bag o "coapta" cu piper si zahar!

tiganusmc

Citat din: Ciby din Octombrie 08, 2013, 07:47:12 AM
Citat din: modi din Octombrie 07, 2013, 09:41:46 PM
...
Evident , pot insirui "a prost" cele petrecute la Facaieni . Cum ca a venit urgia , vantu' , ne-a umflat corturile , ne-a bulversat tabara , cum Radio sfida tembel ceea ce toti vedeam siderati pentru prima oara-n viata , .... etc . Insa n-ar fi decat o cronica - repet - fada a unei intamplari ce-a avut farmecul ei ACOLO ! Ca sa o "transport" AICI cu acelasi farmec , sau poate cu ceva mai mult de atat ..... am nevoie de ..... " acel ceva" . Acel ceva pe care nu-l am mereu ..
...

Asa spune Dom'le! Saptamana viitoare, dupa ce ma intorc din Delta, o sa-ti trimit un flacon cu "acel ceva"!
De care sa fie, de corcoduse, para sau tescovina?
Si sa stii ca mai aman urarile cu sfoara de la juvelnic!

Ciby ,incotro pleci la pescuit ?
O intind si eu de joia viitoare si vazand prognoza nush incotro s-o apuc .

Multam'
Marius
Fishing cheaper than therapy

Ciby

Merg cu un prieten la Maliuc, unde are o casuta, barca, motor. Si de acolo prin zona, Sontea, Fortuna, Baclanesti. Mai vedem .
Daca esti prin zona, 0745.159.282 si vorbim. Poate bem o "coapta"!

tiganusmc

Citat din: Ciby din Octombrie 08, 2013, 01:56:42 PM
Merg cu un prieten la Maliuc, unde are o casuta, barca, motor. Si de acolo prin zona, Sontea, Fortuna, Baclanesti. Mai vedem .
Daca esti prin zona, 0745.159.282 si vorbim. Poate bem o "coapta"!

Eheee , pai daca e asa vorbim  . Eu initial am zis ca ma voi duce pe Dunarea Veche , in zona Mila 23 - Crisan sa dau si la stiuca in una din zile .
   Oricum , daca esti pe Sontea , poti ajunge si-n Mila :)) sau poate ne vedem intr-o dimineata pe Fortuna, la o " tuicareala " :) .
Eu am marfa buna , o combinatie de pruna cu tescovina , 100% naturala . Strugurii au intrat in combinatia aceasta fericita pt ca nu prea am avut prune.


Fir intins si vorbim
Tel meu : 0728 188 166
Fishing cheaper than therapy

byteworks

Sansa mea sa-l cunosc in persoana pe Ciby! Planul meu e sa ajung vineri la fata locului, la Partizani, pana la Maliuc e floare la ureche pentru Bouboulakia mea - sper cel putin. Si culmea, la pescuit, eu care-s zero barat la sportul asta!

Ciby tare as profita de o intalnire si o indrumare daca ai avea timpul si placerea, te pot suna?

Ciby

#281
500 internal server eror
Zic "Frate nu mai apuc sa-i raspund lui Byteworks!
Bine ca s-a dres!
Bineinteles ca da! Chiar te rog!
Poate o punem de o intalnire pe malul baltii undeva la pescuit si la o "coapta" la jar de salcie!
Suna-ma sa bag si eu nr. tau in agenda!
Abia astept sa-ti vad, cum i-ai spus.., Bouboulakia!
Sincer mie imi pare putin vargata, probabil din cauza chitului cu care ai astupat gaurile holtzsuruburilor, si ma gandeam ca se asorteaza cu bibanii din Delta! Sic!

PS
Am vrut sa spun o intalnire in grup, si Marius Tiganus, tu, eu, poate si Pupezica si Pilotul lui si sa-l sunam pe Florio care si el va fi prin zona Razim - Sinoe, macar asa sa fie cu noi, la telefon!

Despre pescuit la fel spunea si Pupezica si acum cauta stiuca si bibanul! Nu incerc sa te convertesc intrun maniac dar pestele salbatic proaspat are un gust deosebit daca-l gatesti in balta! Si Delta fara un peste e ca ... nu mai spun ca mai citesc si doamnele pe aici!

byteworks

Super, facem gasca!

Asa-i Bouboulakia e cam bibanas acum, asa cum le sade bine incepatorilor, haina de primavara va fi cam asa:


Ciby

Nu stiu ce sa zic, e frumoasa si asa. Dar pozele ce le-ai postat ieri m-au dat pe spate. Cum se comporta pe apa?
De fapt nu cred ca vei scapa fara sa o incerc!

Florio

Citat din: Ciby din Octombrie 08, 2013, 03:00:18 PM
....................................
si sa-l sunam pe Florio care si el va fi prin zona Razim - Sinoe, macar asa sa fie cu noi, la telefon!


Eu ma aprovizionez ca maine plec, ma trag la balta ca sarpele la lapte dulce :) .
Si imi iau de-ale ibricului, fi-v-ar tuicile sa va fie, ca mi s-a facut pofta sa ciocnesc o ceasca aburind cu o mana de prieteni "aburiti" :) .
O sa ne auzim la telefon, ca arealul meu e tot in Delta de sud, vrem sa iesim nitel la mare.

Dar pentru la anul, trebuie neaparat sa imi tin barca mai la nord, ca prea va destrabalati fara mine :) !