Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ciby

Ne auzim. Poate transmitem vreun dril in direct! ;D

ionpescarul

#286
In sfarsit am ajuns si in Insula Mica ,dupa vreo 30 de ani , a trebuit sa platesc un pustan ,pentru ca ne ratacisem ,acolo unde era camp ,acum e padure ,totul e schimbat ,ca sa ajungi intr-o japsa ,iti trebuie neaparat ghid ,nu mai sunt drumuri doar poteci de animale.De dragul amintirilor am facut un test ,am dat la hodorog vreo juma de ora am bagat plase in garla am facut bataie si am prins vreo 7kg de peste ,am avut ambitia sa il car eu pana la tabara ,vreo 3km  ,pestele o setca de ata si 2 costume cauciucate ,cam dupa 1 km am abandonat ranita si am zis ca nu imi mai trebuie nimic din ea ,noroc cu colegul mai tanar care a carat-o pana la tabara.Viata sedentara isi spune cuvantul.Am tocmit o oaie si ne-am apucat batraneste de ea vreo 2 zile.La peste nu am dat.

poze

https://plus.google.com/photos/108761929763697666267/albums/5933054869192028305

https://plus.google.com/photos/108761929763697666267/albums/5933029578986799297?authkey=CL346ufpwNDwJw

cosmin91

"A-ti facut-o de oaie" pastrama sau in alt mod :))
Daca pestele nu a mers presupun ca distractia si aventurile au mers perfect.

ionpescarul

Citat din: cosmin91 din Octombrie 11, 2013, 10:51:50 PM
"A-ti facut-o de oaie" pastrama sau in alt mod :))
Daca pestele nu a mers presupun ca distractia si aventurile au mers perfect.
........................
cea mai mare oaie din turma ,ne-a  costat 3 mil , jumatate am facut-o la ceaun ,fiarta la foc mic pana mancai carnea cu gingiile ,cealalta jumatate am impartit-o si am luat-o acasa.Zona e una din cele mai braconate cu curent ,de peste nu am dus dorul ,borsul si saramura nu au lipsit,nea Radu dadea cate o toana in fiecare noapte pe Dunare ,aducea in fiecare dimineata maruntis,din balta aduceau hodorogari marlita tot in fiecare zi ,deci peste era, dar nu pe stilul nostru , am facut si o testare in amintirea vremurilor de demult ,dar nu se mai potriveste ,azi pescuim altfel si avem alte prioritati ,natura ,aventura , relaxarea ,pestele e pe ultimul loc.A fost o iesire de suflet ,pe insula aia mi-am petrecut in tinerete cativa ani.

solpet

Reapare cifra magica 7 (ca-n povesti :-)


"Pentru reținerea pescadorului, polițiștii de frontieră au folosit armamentul din dotare, executând șapte focuri de averstisment,
conform procedurilor legale, fără a fi înregistrate victime sau avarii.
Pescadorul, cu șapte marinari la bord, de cetățenie turcă" etc

http://www.dobrogeanews.ro/?p=1224

Afirmatia "sute de plase monofilament" mi-se pare totusi exagerata, fiind vorba de un trauler mic...

ionpescarul

Plecare pe Litcov ,de la Victoria pana pe Caraorman ,in continuare pe Dunarea Veche la nea Sioma  apoi la Sulina ,in continuare Canalul Cardon ,Canalul Musura si putin pe bratul Chilia si retur acelasi traseu pana  la Victoria.
Pe garla intalniri cu prieteni ,nea Mircea de la Sulina ,Coto,Aurica,Cezar si Costin (dunareanu) de la APC21 si Paco de la Ploiesti. Pestele sa lasat cautat ,noroc cu prieteni care m-au ajutat sa il gasesc mai usor. La dus si la intors ,nu conteaza ora ,traditionala baie combinata rece (in Dunare ) si calda la bai la Harsova.
Echipa de pe Cap Compas cu care am fost ,baieti de toata isprava. (nota 10)
aici poze
https://plus.google.com/photos/108761929763697666267/albums/5940187836354900753
aici clipuri
https://www.youtube.com/user/ionpescarul/videos

cosmin91

O partida frumoasa alaturi de nea Ion plina de invataturi si aventuri, si baile de la Harsova sunt geniale!!

kir_gutzakis

Baile de la Harsova sunt rezultatul unui foraj orizontal realizat chiar sub Dunare, sunt mai multe locuri care au ape termale usor sulfuroase sub albia Dunarii; acolo am cunoscut un om tare inimos-Dl.Piperea care s-a zbatut mult sa incropeasca baile...dar, asa cum e la Romani;faptele bune nu raman niciodata nepedepsite...cred ca e o combinatie teribila apa Dunarii alternata cu baia termala...si apropo, drumul ala de langa e facut de nemti in primul razbel...frumoase poze, bravo!!!
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

Pupezica

Unde sunt, mai exact, "baile" de la Harsova ??? Si inca o intrebare : accesul este liber ??? Am trecut de sute de ori prin Harsova si nu am vazut NICIODATA nici o reclama, sau vreun indicator...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

cosmin91

am fost si eu ptr. prima data si am pus poza asta, altfel nu stiam sa explic pe unde ar fi.

cosmin91


ionpescarul

#296
Poza postata de Cosmin91 e exacta , anul asta sa facut un nou foraj ,peste drum ,forajul vechi datorita corodari malului e in albia Dunari de multi ani ,(apa din noul foraj e mai calda ,deoarece nu are contact teava de aductiune cu apa rece din Dunare ,cum are la vechiul foraj ,una peste alta ,de data asta a iesit super toata treaba ,DE POMINA ,dupa ce stai 15 minute deja iti este prea cald ,iar o baie in Dunare te racoreste ,eu la fiecare iesire stau cam 2 ore ,in care fac si cel putin  5,6 bai in Dunare (dupa primele trei bai in Dunare nu te mai deranjeaza ca e rece ,te miri de tine  insuti ,cat esti de rezistent ,  durerile de mijloc au disparul ,iar de cand fac combinatia cu apa rece , nevasta zice ca am intinerit, (dupa 2 ore de combinati rece-cald ,pielea e rosie ca racul ,ATENTIE ,ULTIMA BAIE INAINTE DE PLECARE ,TREBUIE FACUTA IN DUNARE. Primarul din Harsova ,spunea ca vrea sa faca peste dig statiune de tratament  cu hotel ,acolo va fi cu plata ,aici pe malul Dunari e la liber ,vara nu ai loc in bazin  nici noaptea ,doar spre dimineata.Deci cand veniti dinspre pod Giurgeni ,dupa vreo cativa km. drumul face curba dreapta IN PANTA fara vizibilitate.La baza curbei (dealului) se face un drum  de piatra la dreapta (aproape la 180grade ,deci practic intorci masina pe drumul paralel  cu cel de asfalt) tineti drumul pana la un pod (acum il modernizeaza si trebuie ocolit prin dreapta ,va duce drumul de ocolire  pana reveniti pe drumul principal ,paralel cu Dunarea  ,de la podul in reparatie ,mai sunt vreo 600m) (drept ,iar pe ocolire ,max. 1km) bazinul e pe stanga soselei ,chiar in malul Dunari.Nu exista indicator  la sosea ,catre bai.
Pentru cine nu  stie  ,nu ratati ,in timp , va deveni popas obligatoriu in drumurile voastre prin Dobrogea
Pentru cine stie ,stie
ma cam luase valul ,restul postari a fost mutat aici
http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,927.0.html

modi

Citat din: Vali din Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM
Pescuitul , boala grea !
Da ? Hai sa va "imbolnavesc" nitel cu niscaiva bibani de Bicaz  :o :o :o

Ciby

Woau!!!
Frate Modi, nu cumva sunt hraniti cu pui de Avicola? Din aceia indopati cu hormoni de crestere?
N-am vazut niciodata asa ceva!
Sunt prinsi de tine?

modi

#299
Citat din: Ciby din Noiembrie 07, 2013, 07:29:11 AM
Woau!!!
Frate Modi, nu cumva sunt hraniti cu pui de Avicola? Din aceia indopati cu hormoni de crestere?
N-am vazut niciodata asa ceva!
Sunt prinsi de tine?
Nu . Imagineaza-ti cat am suferit eu ! Eram la arbitraj pe Bicaz , vedeam cu ce veneau flacaii la masuratoare ( cel mai mare n-a avut loc in jgheab !  :o :o :o  . 52 cm !!! ) iar eu pluteam pe deasupra bibanetului ala si nu puteam arunca o giugea dupa ei ! Eram in prag de suicid , de atac de cord !  ;D ;D ;D

Mi-am jurat sa ma duc odata acolo , sa stau trei-patru zile si sa-l cocosez . Este unul din subiectele pe care trebuie sa le discut cu Dany .
Care te mai inscri la o iesire pe Bicaz la vara ?

Ia uitati cam cum e p-acolo ( in nord , in Ceahlau ) :